Domowe sposoby na oparzenia

0
2045

Podczas wykonywania domowych czynności nietrudno o wypadek. Jednym z tych najczęstszych są oparzenia. Dochodzi do nich w wyniku dotknięcia gorącego garnka, oblania się wrzątkiem lub gorącym tłuszczem. Do oparzeń może dojść jednak nie tylko w kuchni, ale np. jeśli skóra zetknie się ze środkiem chemicznym. Każde oparzenie wymaga natychmiastowej reakcji i szybkiego działania. W pierwszym kroku poparzoną skórę należy polewać zimną wodę, aby dostatecznie ją schłodzić. Jeśli oparzenie nie jest rozległe i głębokie można zastosować domowe sposoby. Te znane są od wieków i przynoszą ulgę w bólu. Poznaj domowe sposoby na oparzenia.

Rodzaje oparzeń

Oparzenie jest uszkodzeniem tkanek, które zostało wywołane poprzez ich styczność z wysoką temperaturą. Wynikiem oparzenia może być miejscowe lub ogólnoustrojowe uszkodzenie. To jak głęboki i jak duże będzie oparzenie, zależy od wysokości temperatury, jaka działa na skórę oraz czasu jej działania. Ludzka skóra może doznać kilku rodzajów oparzeń. Wyróżnia się:

  • oparzenia termiczne – powstają one w wyniku oddziaływania na skórę ciepła; zazwyczaj do oparzeń termicznych dochodzi w kuchni; za takie oparzenie uznaje się np. poparzenie gorącym piekarnikiem, kontakt z wrzątkiem czy olejem; o oparzenie termiczne nie trudno również wszędzie tam, gdzie jest gorąco;
  • oparzenie chemiczne – wywoływane są przez środki chemiczne o silnym działaniu żrącym; do takich środków zalicza się preparaty zawierające kwasy, zasady  czy sole metali ciężkich; w wyniku oparzenia chemicznego odchodzi do zmian na skórze oraz w błonach śluzowych; na pierwszy rzut oka oparzenia przypominają te cieplne, czyli II stopnia; oparzenia termiczne mogą być wczesne lub opóźnione;
  • oparzenia elektryczne – są wynikiem porażenia prądem; znacznie źródłem poparzeń jest domowa lub przemysłowa instalacja; przepływ prądu elektrycznego przez ciało może także wywołać piorun;
  • oparzenia radiacyjne – dochodzi do nich w wyniku promieniowania radioaktywnego oraz promieniowania słonecznego; najwcześniej występuje, jeśli zbyt długo wystawiamy skórę na intensywne promienie słoneczne i zapominamy o jej ochronie.

Stopień oparzeń

Oparzenia kwalifikuje się na podstawie stopni, to od nich zależy, jak będzie wyglądać leczenie i czy konieczna jest konsultacja lekarska. W przypadku, gdy stopień nie jest wysoki, można zastosować domowe sposoby na oparzenia.

Oparzenia 1 stopnia – są to te obejmujące naskórek; poznać można je po zaczerwienieniu i pieczeniu skóry oraz niewielkim obrzęku; oparzenia 1 stopnia można leczyć samodzielnie, stosując babcine sposoby.

Oparzenia 2 stopnia – obejmują one naskórek oraz część skóry właściwej, mogą też dotyczyć naskórka oraz całej grubości skóry właściwej;  oparzenia 2 stopnia charakteryzują się zaczerwienieniem, pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym oraz silnym bólem; w przypadku oparzeń głębokich mamy do czynienia z białą skórą z czerwonymi punktami, czyli tzw. powierzchniową martwicą.

Oparzenia 3 stopnia – w ich wyniku dochodzi do zniszczenia całej warstwy skóry, a nawet tkanki leżących głęboko; w przypadku tego stopnia oparzenia diagnozuje się martwicę skóry; zaobserwuj można wysychanie martwiczej tkanki oraz pojawianie się biało szarych/żółtych strupów; ból jest bardzo silny, a skóra nadwrażliwa na dotyk; przy oparzeniu 3 stopnia pozostają blizny i ziarniny.

Oparzenia 4 stopnia – mówimy tutaj o całkowitym zwęgleniu tkanek; martwica obejmuje wszystkie tkanki, aż do kości;  do oparzeń 4 stopnia dochodzi na skutek długotrwałego działania ognia lub porażenia elektrycznego.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Zasadą pierwszej pomocy w przypadku oparzeń jest natychmiastowe schłodzenie miejsca zimną wodą, herbatą, mlekiem lub innym płynem, który mamy pod ręką. Przyniesie to ulgę w bólu oraz obniża temperaturę tkanek i zapobiega ich dalszemu uszkadzaniu. Po schłodzeniu poparzonej skóry należy ocenić, do jako rodzaj i stopnia oparzenia doszło. Zasada mówi, że zawsze należy założyć, że oparzenie jest cięższe, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. W przypadku wątpliwości co do stopnia oparzenia najlepiej udać się do lekarza. Oparzenia 1 i 2 stopnia można leczyć samodzielnie w domu, w przypadku głębszych konieczne jest rozpoczęcie kuracji farmakologicznej.

Domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzenia skuteczne są przy niewielkich oparzeniach 1 lub 2 stopnia. Taki zazwyczaj występuje po wypadkach w domu lub w wyniku wystawiania ciała na intensywne działanie słońca. Oparzenia te są łatwe w wyleczeniu i nie wymagają interwencji lekarskiej. Jak je wyeliminować?

  • Kompres z mleka – na poparzoną skórę przyłóż kompres z gazy zanurzonej w mleku; okład trzymaj przez 15 minut; zawarty w mleku tłuszcz łagodzi ból oraz przyspiesza gojenie się ran.
  • Woda z mydłem – oparzenie należy przemywać woda z mydłem po upływie 22 godzin od wystąpienia.
  • Maść z żyworódki – preparat można kupić w aptece i nacierać nią poparzoną skórę; będzie ona łagodzić ból.
  • Zimna woda – kompresy z chłodnej wody powstrzymują rozprzestrzenianie się oparzenia oraz uśmierza ból.
  • Miąższ z dyni – do jego właściwości należy przyspieszenie gojenia się trudnych ran oraz oparzeń.
  • Sok z aloesu – należy stosować go nie wcześniej niż 3 dni po oparzeniu; sok rozprowadza się bezpośrednio po ranie, a ból mija.
  • Owoce i warzywa – domowym sposobem na oparzenia są owoce i warzywa z witaminą C, która pomaga w gojeniu się ran.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here