Domowe sposoby na suche i spękane pięty

0
1307

Suche i spękane pięty wyglądają nieestetycznie. Mogą ponadto przyczynić się do bólu podczas chodzenia, a nawet prowadzić do infekcji bakteryjnych. Możliwości pielęgnacji zniszczonej skóry stóp jest wiele: od gorących kąpieli przez mechaniczne złuszczanie po nawilżające kremy.

Dlaczego pięty pękają?

Suche i spękane pięty stanowią nie tylko nieestetyczny efekt kosmetyczny. Mogą również przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych. Poza uczuciem szorstkości, nierzadko pojawia się ból w trakcie chodzenia. Może również dojść do podrażnień, w konsekwencji czego skóra traci spójność i przestaje spełniać swoje fizjologiczne funkcje ochronne przed chorobotwórczymi patogenami ze środowiska zewnętrznego, dlatego łatwo może dojść do infekcji bakteryjnej lub wirusowej. 

Zjawisko pękających pięt powstaje najczęściej w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry podeszwy stóp, która jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała i dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych (ewentualnie posiada ich niewiele). Takie cechy sprzyjają jej przesuszaniu, a mechanizm pękania nasila dodatkowo nieustanne dźwiganie ciężaru własnego ciała. Brak zabiegów złuszczających martwy naskórek na piętach prowadzi do niewłaściwego zgrubienia jej podeszwy również na bokach oraz spodniej powierzchni palców. W efekcie nie tylko pięty ulegają rogowaceniu i tracą naturalną elastyczność czy funkcjonalność. Pojawiające się dolegliwości bólowe sprzyjają zaburzeniom chodzenia i tworzeniu się różnorodnych nagniotków czy modzeli. Z czasem może dojść do zmiany punktów podparcia stóp, co wiąże się z przemęczeniem łydek i uczuciem ciężkości pod koniec dnia, a nawet wadami postawy dotyczącymi kończyn dolnych. 

Nadmiernej suchości i pękaniu pięt sprzyjają również niedobory witaminowe, zwłaszcza witaminy A, cukrzyca, nadwaga i otyłość, zaburzenia krążenia czy niedopasowane obuwie powodujące otarcia czy odciski. Możliwości zapobiegania oraz pielęgnacji zniszczonej skóry stóp jest wiele. Są to gorące kąpiele czy mechaniczne i chemiczne złuszczanie. Nieocenionym środkiem jednocześnie prewencyjnym i leczniczym są nawilżające kremy i maści do stóp. Sklep MedMe posiada szeroki asortyment produktów zapobiegających utracie sprężystości i odżywiających skórę, a także wspierających procesy odbudowy zniszczonej, pozbawionej cennych związków organicznych i mikroelementów warstwy naskórka. Szczególnie cenne są balsamy z mocznikiem, które działają zmiękczająco i sprzyjają regeneracji innych uszkodzeń skóry, maści z witaminą A i E oraz olejkami i wyciągami roślinnymi, a także lanoliną.

Domowe sposoby na suche pięty

Suchość pięt wiąże się z koniecznością prowadzenia regularnych zabiegów złuszczających i nawilżających. Ponadczasowe jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego i peelingi. Niezawodne są także kąpiele stóp w mieszance wody i ziół, zawłaszcza szałwii, lawendy czy rumianku. Cennym narzędziem są również skarpety złuszczające dostępne w aptekach czy drogeriach, a także maski z naturalnych składników jak masło shea, sok z cytryny czy płatki owsiane z olejem kokosowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here