Dieta na serce – jak dbać o nasz najważniejszy narząd?

0
1200

Serce to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Dlatego należy zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Musimy sobie uświadomić, że prawidłowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na pracę serca. Dlatego powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na to, co spożywamy. Czasami tak niewiele potrzeba, aby zadbać o prawidłową pracę naszego serca. Jakie diety mają na nie pozytywny wpływ?

Orzech, jabłko i pomidor – podstawy diety na serce

Jest wiele diet, które dbają o pracę serca. Jednak w większości tego typu jadłospisów powinny się znaleźć trzy bardzo ważne składniki, czyli orzech, jabłko i pomidor. Warto ich poszukać na http://apetytnapolskie.com/. Dlaczego te produkty są takie istotne? Orzechy zawierają wiele cennych składników, chroniących układ krążenia takich, jak omega-3, magnez, kwas foliowy i witaminę E. Natomiast naukowcy odkryli, że osoby, które jadły ich garść minimum cztery razy w tygodniu rzadziej zapadały na choroby serca.

O pozytywnych właściwościach pomidorów wie chyba każdy. Ich najważniejszym składnikiem jest likopen, który m.in. chroni przed chorobami serca. Efektem jego działania jest rozszerzanie się żył, tętnic i naczyń włosowatych, a dzięki temu dochodzi do obniżeniu ciśnienia tętniczego. Warto jednak pamiętać, że najlepszych źródłem likopenu są potrawy zawierające gotowe pomidory z niewielkim dodatkiem tłuszczu. Ostatnim składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie usprawniającej pracę serca są jabłka. Mogą one bez problemu zastąpić leki obniżające poziom złego cholesterolu. Ich spożywanie zmniejsza też stres oksydacyjny, co również pozytywnie wpływa na pracę serca.

Dieta śródziemnomorska – ucz się od Greków

Dieta śródziemnomorska to jeden z najprostszych sposobów odżywania. Bez problemu możemy ją dostosować do polskich warunków. Dzięki temu zadbamy o nasze serce, ale też spożyjemy wiele smacznych posiłków. Czego nie może zabraknąć w diecie śródziemnomorskiej? Przede wszystkim jest ona bogata w duże ilości ryb i owoców morza. Dzięki temu dostarczymy naszemu organizmowi kwasy omega-3, ktore mają pozytywny nie tylko na nasze serce, ale ogólny stan serca. W diecie śródziemnomorskiej nie może też zabraknąć oliwy z oliwek, którą dodaje się do wielu potraw.

Grecy kochają też warzywa i owoce dostarczające przeciwutleniających polifenoli. Kolejnym produktem, które pojawia się w diecie śródziemnomorskiej jest wino. Oczywiście każdy alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi zdrowiu. Jednak lampka wina jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz może pomóc. Zawiera bowiem silny antyoksydant, czyli resweratrol, który znakomicie chroni przed atakiem grzybów. W dodatku przyczynia się on do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także spadku ciśnienia tętniczego. Ten składnik znajduje się również w aronii, jagodach, orzeszkach ziemnych, morwie, żurawinie czy kakao.

Dieta DASH

Wiele osób boryka się z konkretnymi problemami. W takiej sytuacji warto szukać sposobu odżywania, który pomoże nam się uporać z naszymi dolegliwościami. W przypadku problemów z sercem idealnie sprawdzi się dieta DASH – jej celem jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Warto wspomnieć, że została ona wielokrotnie przebadana klinicznie, więc możemy być pewni jej skuteczności. Jest ona bogata w magnez, potas i wapń. Podstawę diety DASH stanowią warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz niskotłuszczowy nabiał. Ten sposób odżywiania zdecydowanie ogranicza napoje słodzone, produkty z dużą ilością tłuszczu, a także wołowinę i wieprzowinę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here