Stan zapalny jamy ustnej – co stosować?

0
1047

Stany zapalne jamy ustnej to schorzenia związane z wyjątkowo przykrymi dolegliwościami. Często powodują nie tylko ból i dyskomfort, lecz także trudności z połykaniem, a co się z tym wiąże – z przyjmowaniem pokarmów i płynów. Przyczynami powstawania infekcji w jamie ustnej mogą być bakterie, wirusy, grzyby, ale również nieodpowiednia higiena, źle dobrana proteza, niewłaściwa dieta i wiele innych. W zależności od czynnika sprawczego różny będzie stopień rozległości zmian i dolegliwości z nimi związanych. Również sposoby leczenia powinny być zawsze dobrane do rodzaju infekcji, jaka rozwinęła się w jamie ustnej. Trzeba zaznaczyć, że nawet niewielkie uszkodzenia w obrębie błon śluzowych jamy ustnej mogą przekształcić się w poważniejsze i bardziej rozległe stany zapalne. Te zaś mogą objąć kolejne obszary, np. drogi oddechowe. Stany zapalne jamy ustnej można leczyć, wykorzystując domowe metody, a także stosując leki przepisane przez specjalistę. Dobór odpowiedniej terapii zawsze uzależniony jest od przyczyny problemu oraz objawów.

Przyczyny infekcji jamy ustnej

Stan zapalny jamy ustnej to zazwyczaj dość rozległy proces obejmujący powierzchnię błon śluzowych, a nierzadko także wargi. Zmiany mogą przyjąć różną formę od dyskretnej zmiany koloru śluzówki po obrzęki, pęcherze z płynem, nadżerki. Przyczyn choroby może być wiele, do najczęstszych należą:

  • wirusy, bakterie, grzyby,
  • alergia na pokarmy, substancje chemiczne,
  • niedobory witamin, minerałów,
  • uszkodzenia mechaniczne, powodujące powstawanie aft (źle dobrana proteza),
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • palenie papierosów,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. HIV),
  • radioterapia, chemioterapia.

Powstawaniu niektórych schorzeń jamy ustnej sprzyjają również czynniki genetyczne. Wielu chorobom można zapobiec, dbając o higienę, prawidłowo zbilansowaną dietę, rezygnując z palenia tytoniu, pilnując regularnych wizyt u stomatologa. 

Objawy infekcji stanów zapalnych jamy ustnej

Objawy infekcji jamy ustnej są zazwyczaj bardzo uciążliwe, ponieważ wywołują ból, utrudniają jedzenie i picie. Opryszczka objawia się powstawaniem bolących pęcherzy wypełnionych płynem. Te zaś pękają, tworząc bolesne nadżerki. Opryszczce towarzyszy ból, powiększenie węzłów chłonnych, czasem podwyższona temperatura ciała i ogólne złe samopoczucie. Źle dobrane protezy zębowe również powodują rozwój stanu zapalnego, za który odpowiedzialne są grzyby. Zmiany mogą mieć postać punktowego zaczerwienienia błon śluzowych, obrzęku lub przerostu brodawkowatego. Z infekcją grzybiczą często mamy do czynienia podczas przedłużającej się kuracji antybiotykami. Ma postać rozsianych czerwonych plam, które pokrywają się nalotem. Zazwyczaj towarzyszy im ból. Jeszcze inaczej przebiegają stany zapalne jamy ustnej związane z alergią. Chorzy skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości: ból, swędzenie, pieczenie, mrowienia. Każda zmiana w obrębie błon śluzowych jamy ustnej wywołuje nieprzyjemne dolegliwości i utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego za każdym razem warto problem skonsultować ze specjalistą. Ważne jest znalezienie przyczyny schorzenia i wyeliminowanie go (alergenu, nieprawidłowo dopasowanej protezy, nikotyny itp.). Konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, zwłaszcza jeśli stany zapalne nawracają lub utrzymują się zbyt długo. 

Leczenie stanów zapalnych jamy ustnej

Podstawą jest zawsze zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz specjalna dieta. Podczas infekcji jamy ustnej trzeba przyjmować dużo płynów, zrezygnować z potraw ostrych i gorących. Posiłki powinny być łagodne, w miarę możliwości rozdrobnione. Odpowiednia ilość płynów pozwoli nawilżyć śluzówkę, zapobiegnie również odwodnieniu organizmu. Zęby należy myć delikatną szczoteczką do zębów. Jedną z domowych metod, często stosowaną w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej jest płukanie ust np. naparem z rumianku, który łagodzi objawy i dolegliwości. Pacjenci sięgają również po płukanki z szałwii lub miód, który działa antybakteryjnie. Miejsca chorobowo zmienione można smarować gotowymi preparatami, dostępnymi w aptekach bez recepty (żele i maści). Można także sięgnąć po środki przeciwbólowe, jeśli dolegliwości są uciążliwe. Doskonałą metodą leczenia stanów zapalnych jamy ustnej są preparaty na bazie benzydaminy, działające miejscowo, odkażające, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Są dostępne w postaci pastylek do ssania, sprayów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Łagodzą ból, pieczenie, szczypanie, nawilżają, zmniejszają obrzęk. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here