Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych, wykonywanych u dzieci i dorosłych jest ultrasonografia. Badanie USG to metoda, która umożliwia zobrazowanie narządów wewnętrznych w precyzyjny, a zarazem nieinwazyjny sposób. Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta i może być powtarzane w krótkich odstępach czasu, dzięki czemu lekarz błyskawicznie może zdiagnozować, co kryje się w naszym organizmie. Dlatego badanie to wykonuje się także kobietom w ciąży. Ponadto, doskonale sprawdza się w obrazowaniu narządów poprzez USG jamy brzusznej, USG piersi oraz wielu innych narządów w ciele człowieka. W oparciu o uzyskane wyniki, specjalista podejmuje decyzję o dalszej profilaktyce, leczeniu bądź jeśli zachodzi taka potrzeba, odstąpienia od dotychczasowej terapii. Ultrasonografia swoją popularność zawdzięcza w głównej mierze temu, iż jest stosunkowo łatwo dostępna – również poza szpitalem. Co więcej jest całkowicie bezbolesna, tania i szybka. 

Jednym z najlepszych gabinetów realizujących badanie USG na terenie Wrocławia jest Port Zdrowia. Głównym celem Pracowni USG i Elastografii we Wrocławiu jest zapewnienie jak najwyższej jakości badania ultrasonograficznego. Do tego celu zostały zakupione profesjonalne aparaty klasy premium, umożliwiające bezbłędny odczyt obrazu, a badania wykonuje wykwalifikowany radiolog. Zastanawiasz się, na czym polega badanie ultrasonograficzne? Gdzie najlepiej je przeprowadzić? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne, zwane w skrócie USG pozwala uzyskać obraz organów wewnętrznych oraz tkanek człowieka za pomocą ultradźwięków. Widok na monitorze aparatu USG powstaje wskutek analizy fal ultradźwiękowych, które wytwarzane są przez głowicę przykładaną do ciała pacjenta, a następnie odbijane od badanych narządów. Dzięki rejestrowaniu kształtów, doktor może błyskawicznie wykryć nieprawidłowości zachodzące w budowie organu. Za pomocą USG można zbadać kondycję niemal każdego narządu, nawet tego, które badanie przy pomocy ultrasonografu do niedawna uchodziło za niemożliwe (np. płuca czy jelita). W większości przypadków pacjenci korzystają z klasycznych form badań, a więc USG jamy brzusznej, jak również USG tarczycy, piersi, jąder, jajników, moszny, węzłów chłonnych, stawów, czy głowy i struktur mózgowia. Oprócz tego, wyróżniamy także ginekologiczne badanie przezpochwowe, pozwalające kontrolować stan części rodnych, a także wykryć torbiele, mięśniaki lub raka. Ultrasonograf okazuje się niezwykle przydatny podczas pobierania biopsji, tudzież innych tkanek miękkich do badania histopatologicznego, co zwiększa trafność postawionej diagnozy.

W centrum Port Zdrowia we Wrocławiu szczególną wagę przywiązuje się do zachowania zdrowia przez swoich pacjentów. Wysokiej klasy sprzęt, wyposażony w dodatkowe opcje Power i Color Doppler umożliwia ocenę stanu Twoich tętnic i żył, a co najważniejsze pozwala na dokładne zobrazowanie organów wewnętrznych. Tutejsza pracownia specjalizuje się w diagnostyce USG jamy brzusznej: wątroby, trzustki, nerek, śledziony, pęcherza moczowego, prostaty, USG tarczycy, USG węzłów chłonnych, badaniach piersi, stawów czy mięśni. Jeśli zajdzie konieczność, można przeprowadzać badania ultrasonograficzne także u dzieci.

badanie USG pacjentki w ciąży

Jak przygotować się do badania USG?

Nie ulega wątpliwości, że badanie USG pozwala na wykrycie wielu zmian zachodzących w naszym organizmie. Aby jednak mogło ono przebiegać w pełni sprawnie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Pacjent powinien przestrzegać kilku kluczowych zasad.  Przede wszystkim na kilka dni przed planowaną wizytą należy wystrzegać się ciężkostrawnych, wywołujących nadmierne gazy posiłków, gdyż mogą one zamazywać obraz. W dzień badania USG jamy brzusznej najlepiej być na czczo, natomiast jeśli zostało ono zaplanowane w godzinach popołudniowych, spożyjmy lekkostrawne i dietetyczne śniadanie. Pamiętajmy także, aby bezpośrednio przed wykonywaniem diagnostyki nie palić papierosów, ponieważ dym, podobnie jak ciężkostrawne dania, może zniekształcać obraz, co przyczynia się do jego nieprawidłowego odczytu. Na około godzinę przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić około litr niegazowanej wody mineralnej bądź niesłodzonej herbaty, tak, aby w czasie interwencji lekarskiej pęcherz był pełny.  Diagnostyka USG pozostałych tkanek miękkich tj. stawów, mięśni, płuc czy narządów szyi zwykle nie wymaga uprzedniego przygotowania pacjenta.

Wskazania do przeprowadzenia diagnostyki

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najbezpieczniejszych badań diagnostycznych, które pozwala na uzyskanie i oglądanie obrazu badanych narządów. Jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. Podstawowym wskazaniem do  wykonania owego badania jest ocena różnych zmian chorobowych, wykrycie guzów, mięśniaków czy torbieli oraz towarzyszące pacjentowi, charakterystyczne objawy, wskazujące na nieprawidłowości, które zachodzą w jego organizmie. USG przeprowadza się także w celu potwierdzenia diagnozy lekarskiej, profilaktyki oraz monitorowania wdrożonego leczenia. Poza tym, to forma kontroli chorego organu, a zarazem sprawdzenie, jakie efekty przyniosła terapia i czy kolejne kroki w rekonwalescencji pacjenta muszą opierać się o dalsze przyjmowanie leków, czy wystarczą jedynie działania profilaktyczne. To badanie jest niezbędne w przypadku pacjentki ciężarnej. Regularna kontrola lekarska pozwala na obserwowanie rozwoju płodu, wczesne wykrycie nieprawidłowości i zapobieganie im oraz poznanie płci.

Jak wybrać dobrą pracownię USG?

Pracownię ultrasonograficzną znajdziemy dziś niemal w każdym szpitalu oraz przychodni zdrowia. Badanie to może być zrealizowane w ramach funduszu NFZ, jednak często równoważy się to z bardzo długim czasem oczekiwania. Z tego powodu coraz więcej pacjentów wybiera prywatną wizytę w gabinecie lekarskim. Za prywatne USG zapłacimy w granicach 60-100 zł. Stojąc przed wyborem miejsca do przeprowadzenia badania powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim doświadczenie lekarza, czy jest odpowiednio wykwalifikowany oraz posiada niezbędne certyfikaty. Oprócz tego, istotne uwzględnienie sprzętów, jakie znajdują się w pracowni. Powinny być one precyzyjne i nowoczesne, co pozwoli na dokładne zobrazowanie Twoich narządów wewnętrznych. Każdy z nich dostaje pięcioletnią gwarancję, a po upływie tego czasu musi przejść szczegółową kontrolę techniczną w przeznaczonym do tego zakładzie. Niestety, często zdarza się tak, że w winy przestarzałego sprzętu lub lekarza bez wiedzy została postawiona zła diagnoza. Zazwyczaj najwięcej tragicznych pomyłek zdarza się w dziedzinie położnictwa.  W tym przypadku błędne działanie może doprowadzić do śmierci mamy bądź dziecka. Nieścisłości zdarzają się głównie dlatego, że w Polsce status osób wykonujących USG nie jest regulowany prawnie. Oznacza to, iż każdy, kto zakupi odpowiedni sprzęt i posiada dyplom lekarski może wykonywać badanie ultrasonograficzne. Z uwagi na powagę sytuacji, konieczne jest przeanalizowanie, który specjalista posiada certyfikat PTU, który uzyskiwany jest tylko i wyłącznie po odbyciu serii wykładów  zajęć praktycznych. Dokument jest ważny 5 lat i jest równoznaczny z przeprowadzeniem specjalnego kursu. Lekarz, który nie legitymuje się takowym certyfikatem jest niewiarygodny.

Decydując się na przeprowadzenie diagnostyki pacjent zyskuje pewność, iż badanie medyczne zostało wykonane w sposób solidny i rzetelny. Jako jedna z nielicznych, pracownia USG posiada zaawansowaną stację opisową, która daje możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów w formacie DICOM oraz porównania aktualnego wyniku z poprzednimi. Przybiera to szczególne znaczenie wtedy, kiedy do czynienia mamy ze zmianami ogniskowymi, torbielami czy guzami, które należy systematycznie kontrolować. Co więcej, do komputera opisowego mogą zostać wgrane wszystkie inne badania, łącznie z tomografią, rezonansem magnetycznym czy badaniem RTG, co w trudnych przypadkach może znacznie ułatwić rozpoznanie choroby. Interwencji medycznej dokonuje specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, który doświadczenie zdobywał w szpitalu klinicznym we Wrocławiu, jak również w prywatnych szpitalach w Wielkiej Brytanii. 

Doskonała jakość graficzna i nieomylna wiedza lekarza umożliwiają dostrzeżenie i zinterpretowanie nawet najmniejszych szczegółów.

pracownia USG

Dlaczego warto wykonać USG w Port Zdrowia we Wrocławiu?

  • Gabinet został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt klasy premium, który pozwala dostrzec nawet mikroskopijne zmiany na organach wewnętrznych.
  • Badania wykonuje doświadczony i kompetentny specjalista – radiolog.
  • Do wykonania USG nie jest potrzebne skierowanie.
  • Pracownia ultrasonograficzna specjalizuje się w diagnostyce USG jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, USG piersi, stawów, mięśni. Ponadto dysponuje urządzeniem, jakim jest USG Doppler, pozwalające ocenić stan żył i tętnic, co w rezultacie zapobiega zawałom serca, udarom mózgu oraz innym schorzeniom.
  • Dla specjalistów pracujących w centrum medycznym Port Zdrowia we Wrocławiu najważniejsze jest zdrowie pacjentów.
  • Doświadczony personel medyczny do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny, starając się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące pytania.
  • Gabinet jako jeden z nielicznych dysponuje zaawansowaną stacją opisową, co pozwala na kompletowanie Twoich badań USG i ich wzajemne porównywanie.
  • Na życzenie badanego pacjenta wszystkie badania mogą zostać zgrane na nośnik USB bądź przesłane na adres e-mail.
  • W nagłych sytuacjach możliwe jest wykonywanie badania ultrasonograficznego w wyznaczonym przez pacjenta terminie, poza godzinami pracy specjalisty.

Badania przeprowadzane w centrum Port Zdrowia są odpłatne. Szczegółowy cennik, w którym znajduje się także konsultacja hepatologiczna, znajdziemy na stronie internetowej pracowni.

Podsumowanie

Spośród wielu różnorakich badań diagnostycznych najczęściej wykonywane jest USG. Ultrasonograf pozwala na dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych. Ma to szczególne znaczenie w obserwowaniu torbieli, mięśniaków, zmian ogniskowych, a także raka. Na podstawie badania USG możemy ocenić stan pacjenta, co jest kluczowe w podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu. Wybierając miejsce do przeprowadzenia takiego badania, dowiedzmy się, czy lekarz posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające jego kwalifikacje, a także zwróćmy uwagę na wyposażenie pracowni. Nowoczesny, sprawnie działający sprzęt i wiedza specjalisty umożliwią postawienie precyzyjnej diagnozy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here