Dieta paleo – jak ułożyć skuteczny jadłospis

0
1887

Autorzy i sympatycy diety paleo twierdzą, iż jest ona najzdrowszym sposobem, w jaki można się odżywiać, a to za sprawą współpracy tego rodzaju podejścia żywieniowego z genetyką. Co więcej, według wyznawców diety paleo, dieta ta pomaga w utracie zbędnych kilogramów, zapewnia siłę i energię. Czym jest dieta paleo? Co można jeść stosując się ściśle do wytycznych diety paleo?

Czym jest dieta paleolityczna?

Pod tym enigmatycznym tytułem ukrywa się tak zwana dieta jaskiniowców, czyli naszych przodków z czasów prehistorycznych. Inne spotykane nazwy diety paleolitycznej to: dieta paleo, epoki kamienia łupanego czy zbieracko-łowiecka. O diecie paleolitycznej wiele możemy dowiedzieć się z książki „Dieta paleo” autorstwa dr Loren Cordian. Znajdziemy w tej pozycji wydawniczej między innymi informacje o tym, że jedząc to co nasi przodkowie, będziemy szczuplejsi i mniej podatni na współczesne choroby cywilizacyjne, jak choćby rak, cukrzyca czy choroby serca. Jako ciekawostkę dotyczącą diety paleo można przytoczyć fakt, że program żywieniowy nie wiąże się z ograniczeniem kaloryczności spożywanych posiłków, ale z naciskiem na pewne grupy produktowe np. białkowe i wysokobłonnikowe.

Dieta paleo – dlaczego jest taka atrakcyjna?

W dzisiejszych czasach kultury pięknego ciała i kultury fit, mamy pod dostatkiem różnego rodzaju diet opartych na licznych badaniach naukowych. Dlaczego wciąż tyle osób decyduje się na jadłospis według diety paleo? Poza wymienionymi powyżej korzyściami zdrowotnymi, dieta paleo jest atrakcyjna, ponieważ zakłada drobne oszustwa, szczególnie dozwolone osobom początkującym. Oznacza to, że na samym początku stosowania diety paleo można pozwolić sobie na trzy posiłki otwarte w tygodniu, które będą skomponowane z dowolnych produktów.

Dieta paelo – kto musi o niej zapomnieć?

Dieta paleolityczna nie jest dla wszystkich. Na pewno nie wybiorą jej wegetarianie czy weganie, ponieważ podstawą diety paleo są posiłki złożone z mięsa. Dodatkowo, wybierając dietę paleo, niestety trzeba liczyć się z wysokimi kosztami posiłków, bowiem co oczywiste, eliminuje ona popularne i tanie produkty zbożowe dostępne w każdym markecie na rzecz trudno dostępnych mięs niehodowlanych, dlatego jeśli nie chcesz inwestować znacznej części swojego budżetu na jedzenie, będziesz musiał odpuścić.

Jak ułożyć skuteczny jadłospis – budowanie zdrowej diety paleo

Osoby będące „wyznawcami” diety paleo, nazywani są często współczesnymi jaskiniowcami. Wyobraź sobie, że przenosisz się w czasie do czasów prehistorycznych i zasiadasz do posiłku ze swoimi przodkami. Jak myślisz, co znajdzie się w menu a czego absolutnie nie ma prawa tam być?

Dieta paleo opiera się głównie na produktach organicznych, zdrowych, świeżych. Eliminuje całkowicie pokarmy przetworzone.

Co można jeść na diecie paleo?

Dozwolonymi składnikami tego nurtu żywieniowego są na przykład: owoce, warzywa, orzechy i nasiona, chude mięso i ryby, szczególnie te bogate w kwasy omega-3 (łosoś, tuńczyk, makrela), jajka, zdrowe oleje roślinne.

Czego wystrzegać się na diecie paleo?

Zbóż takich jak jęczmień, owies, pszenica, ziemniaki, nabiał, sól, rośliny strączkowe, cukier rafinowany, rafinowane oleje roślinne, produkty przetworzone i gotowe do spożycia.

Ponadto, warto wiedzieć:

  • Zróżnicowane białka

Dieta paleo polega na spożywaniu między innymi szerokiej gamy białek z możliwie wielu źródeł zwierzęcych. Co ważne, nie trzeba i nie należy unikać tłustych kawałków mięsa. Często pomijanym elementem diety paleo w kulturze popularnej jest nadmierne poleganie na „standardowych” kawałkach mięsa, kosztem podrobów, bulionu kostnego i innych źródeł kolagenu. Plusem takiego odżywiania jest fakt, że jeśli celem stosowania się do wymogów diety paleo jest utrata wagi, białko sprawia, że ​​czujesz się usatysfakcjonowany między posiłkami i nie podjadasz pomiędzy jednym a drugim posiłkiem w ciągu dnia.

  • Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, witaminy, minerały i składniki odżywcze, które, jak wykazano, zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się szeregu chorób zwyrodnieniowych, w tym raka, cukrzycy i spadku neurologicznego – takie zalety diety paleo gwarantują jej pomysłodawcy.

  • Zdrowe tłuszcze z orzechów, nasion, awokado, oliwy z oliwek, oleju rybnego i mięsa

Badania naukowe i badania epidemiologiczne pokazują, że diety bogate w tłuszcze jednonienasycone i omega-3 radykalnie zmniejszają liczbę przypadków otyłości, raka, cukrzycy, chorób serca i zaburzeń poznawczych.

Dieta paleo – przykładowy jadłospis

Jadłospis I

  • Śniadanie: opiekany łosoś i kantalupa (odmiana melona).
  • Lunch: opiekana chuda polędwica wieprzowa z sałatką (sałata rzymska, marchewka, ogórek, pomidor, orzechy włoskie, dressing z soku cytrynowego).
  • Obiad: pieczeń z polędwicy wołowej, brokuły gotowane na parze, sałatka (miks sałat, pomidor, awokado, cebula, migdały, dressing z soku cytrynowego).
  • Deser: truskawki.
  • Przekąski: pomarańcza, marchew pokrojona w słupki, seler naciowy

Jadłospis II

  • Śniadanie: miks orzechów i jagód, mleko kokosowe.
  • Lunch: sałatka z jajek zawinięta z liść sałaty.
  • Obiad: pieczona wołowina z warzywami.
  • Przekąski: chipsy bananowe/baba ganoush (pasta arabska na bazie bakłażanów i sezamu)
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here