Dieta na oczyszczanie wątroby

0
1729

Wątroba jest kluczowym narządem w naszym organizmie. Aby działała prawidłowo, należy o nią dbać na co dzień. Jednym z elementów codziennej troski o wątrobę jest zachowanie właściwej diety. Dieta oczyszczająca wątrobę pozwoli zachować ją w dobrej kondycji, a także wpłynie na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, zachowanie pięknej sylwetki oraz ogólne samopoczucie. Oprócz codziennej diety oczyszczającej wątrobę warto też pamiętać o detoksykacji. Tą najlepiej jest przeprowadzać raz na rok. Detoksykacja wątroby pozwoli się jej zregenerować oraz pozbyć szkodliwych substancji i toksyn. Zobacz jak właściwie dbać o wątrobę i sprawdź, jakie składniki odżywcze należy jej dostarczać, aby prawidłowo funkcjonowała.

Co szkodzi wątrobie?

Rola wątroby w organizmie jest bardzo ważna. Lekarze podają, że odpowiada ona za niemal 500 procesów. Jej właściwością jest również samodzielne regenerowanie się. Mimo tego, że wątroba sama potrafi się odbudować, to jeśli wiedzie się niezdrowy tryb życia, tą jej właściwość można uszkodzić lub całkowicie zniszczyć. Na zniszczenie zdolności auto regeneracyjnych wątroby wpływają przede wszystkim dostarczane do niej niebezpieczne toksyny i substancje. Tę możemy spożywać w jedzeniu lub piciu, a nawet dostarczać do organizmu z wydychanym powietrzem. Na funkcjonowanie wątroby istotny wpływ mają również bakterie, wirusy, zażywane leki oraz styl życia. Zaszkodzić może jej nadmierne spożywanie alkoholu lub przejadanie się. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tego narządu, ważne jest więc zachowanie odpowiednich reguł. Najlepiej stosować się do nich na co dzień.

Dla zdrowia wątroby należy:

  • unikać nadmiernego spożycia alkoholu,
  • nie jeść tłusto i zbyt obficie,
  • nie stosować zbyt rygorystycznych i jednostronnych diet takich jak np. kapuściana czy białkowa;
  • nie prowadzić długotrwałych głodówek odchudzających;
  • dbać, aby w czasie procesu odchudzania nie zrzucać więcej niż 4 kilogramów miesięcznie;
  • wzbogacać codzienne posiłki o produkty zawierające błonnik oraz enzymy trawienne.

Detoks dla wątroby – jak skutecznie oczyścić wątrobę?

Oprócz zachowania codziennych zasad, utrzymujących wątrobę w dobrym zdrowiu, raz do roku warto zastosować dietę na jej oczyszczenie.  Dieta ta pozwoli się narządowi zregenerować oraz wzmocnić. Oczyszczanie wątroby twa przez  8 tygodni, a  dieta stosowana w tym czasie nie jest bardzo rygorystyczna, wymaga jednak kilku wyrzeczeń. Przechodząc na dietę oczyszczającą wątrobę, należy zrezygnować z jedzenia 3 sycących posiłków dziennie i zamienić je na mniejsze, ale częściej spożywane porcje. Zalecane jest jedzenie 5-6 razy dziennie. Posiłki te powinny zawierać jak najwięcej warzyw i owoców, a produkty potrzebujące obróbki termicznej, najlepiej jest przyrządzać w zdrowych sposób. W praktyce oznacza to zrezygnowanie ze smażenia i pieczenia na rzecz gotowania na parze lub w niedużej ilości wody. Jedzenie przyjazne dla wątroby to również to duszone lub pieczone bez użycia tłuszczu. W czasie diety oczyszczające wątrobę należy również unikać czerwonego mięsa, alkoholu, kofeiny, mocnej herbaty, nabiału (szczególnie masła, margaryny, śmietany, mleka, serów), słodyczy i słonych przekąsek, grzybów oraz pszennego pieczywa. Wszystkie dania należy jeść od razu po przygotowaniu i nie podgrzewać.

Dieta na oczyszczanie wątroby – jakie produkty jeść?

W diecie na oczyszczanie wątroby nie może zabraknąć warzyw, najlepiej tych zielonych oraz marchwi, pomidorów oraz papryki. Warzywa te znacznie wspomagają jej pracę. Kolejnymi produktami, które koniecznie muszą się znaleźć w diecie na oczyszczanie wątroby, są: siemię lniane, soczewica, soja, buraki, groszek i brukiew.  Śniadania oraz drobne przekąski można wykonywać z otrębów ryżowych lub owianych sezamu, orzechów włoskich oraz migdałów, natomiast na obiad, zamiast czerwonego mięsa warto sięgnąć po ryby, polecane jest przede wszystkim pstrąg i tuńczyk. Produkty, które warto również wdrożyć do codziennego jadłospisu to naturalny miód, ciemne gruboziarniste pieczywo, soki warzywne oraz owoce.

Jak oczyścić wątrobę z toksyn?

Kiedy już wiadomo, co i jak jeść należy przejść do wdrożenia tego w praktyce. Pierwsze 2 tygodnie diety oczyszczającej wątrobę to czas, kiedy powinno się skupić na eliminacji produktów wpływających na jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Następne 4 tygodnie to ich całkowite unikanie i jedzenie tylko wyżej wymienionych produktów spożywczych. Ostatnie tygodnie diety oczyszczające wątrobę powinny polegać na stopniowym wprowadzaniu wcześniej wyeliminowanych produktów. Ich nagły powrót może zaszkodzić i być szokiem dla organizmu, dlatego artykuły z czarnej listy trzeba wprowadzać powoli i systematycznie.

Oczyszczanie wątroby – w czym pomaga?

Oczyszczanie wątroby to przede wszystkim eliminacja z niej toksyn i szkodliwych substancji. Ich nagromadzenie w wyniku stresu, niezdrowej diety, przyjmowania leków czy braku aktywności fizycznej może być tak duże, że  narząd nie będzie sam dawał sobie z nimi rady. Wtedy to pojawiają się problemy z wątrobą. U większości osób objawiają się one dolegliwościami trawiennymi, brakiem energii, zmęczeniem, zmianami skórnymi na twarzy, a także stanami zapalnymi, które mogą przyczynić się do poważnych chorób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here