Błonnik witalny – jak działa?

0
1746

Błonnik witalny jest naturalnym suplementem diety. Jego zadaniem jest uzupełniać niedobór błonnika, który pochodzi z pokarmów. Błonnik witalny to również „lekarstwo” na nadwagę, problemy z trawieniem, zbyt wysoki poziom cukru we krwi i czy podwyższony poziom cholesterolu. Suplement ten działa także profilaktycznie na powstawanie miażdżycy. Jak więc widać jego właściwości prozdrowotne są bardzo dużo. Zobacz, gdzie można znaleźć błonnik witalny oraz jakie jest jego zastosowanie.

Czym jest błonnik witalny?

Mianem błonnika określa się włókna roślinne, które są nierozpuszczalne i nietrawione w przewodzie pokarmowym. Co do zasady błonnik dostarczany jest do organizmu wraz z pożywieniem. Znajduje się on w wielu produktach spożywczych. Jego niedobory uzupełniane są przez tzw. błonnik witalny.

Rolą błonnika w organizmie jest usprawnienie funkcjonowania przewodu pokarmowego, oczyszczanie jelit, usuwanie toksyn oraz regulacja poziomu cukru we krwi. Dieta bogata w błonnik jest niezwykle prozdrowotna i zalecana przede wszystkim osobom, które borykają się z otyłością, cukrzycą oraz miażdżyca. Jednak spożywanie odpowiedniej ilości błonnika nie jest łatwe w dobie przetworzonej żywności, dlatego ważne jest uzupełnienie jego niedoborów. W tym celu stosowane są suplement diety składający się z naturalnych substancji, które bogate są w błonnik. Tymi substancjami są babka płesznik oraz babka jajowata. Obydwie je znajdziemy w błonniku witalnym.

Babka płesznik a błonnik witalny

Babka płesznik to jeden z naturalnych suplementów błonnika witalnego. Prozdrowotne są przede wszystkim jej nasiona. Zawierają one specjalna substancje, które pęcznieje w jelitach. Pozwala to im działać podobnie jak łagodny środek przeczyszczających. Ważną właściwością babki płesznik jest również to, że po dostaniu się do organizmu wchłania szkodliwe substancje, które zawarte są w pożywieniu i wodzie. Wchłanianiu podlega również woda w ilościach wielokrotnie przewyższających ich obojętność. Dodatkowo błonnik witalny usprawnia i przyspiesza uwalnianie się śluzu oraz tworzenie żelu, który ma za zadanie ułatwiać przyswajanie się mas zalegających w jelitach. Wszystko to sprawia, że babka płesznik wspomaga procesy trawienia, poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom.

Babka jajowata a błonnik witalny

Błonnik witalny znajdziemy również w babce jajowatej. Śluzy zawarte w rozrobionych nasionach i łupinach tej rośliny pod wpływem wody pęcznieją, a następnie pochłaniają jej duże ilości. Pozwolą to na zmiękczenie konsystencji masy jelitowej oraz zwiększenie jej obojętności. W praktyce oznacza to, że babka jajowata jest skutecznym i naturalnym lekiem na zaparcia. Sprawdza się również przy biegunkach, kiedy to jej nasiona pochłaniają nadmiar wody z masy jelitowej i pomagają przywrócić właściwą konsystencję stolca.

Jaki jest zastosowanie błonnika witalnego?

Błonnik witalny ma wiele zastosowań. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • wspomaganie procesów zrzucania zbędnych kilogramów – błonnik witalny pozostawia uczucie sytości na długi czas, hamuje nadmierny apetyt i zapobiega tzw. efektowi jo-jo;
  • usprawnienie pracy jelit, w tym zapobieganie zaparciom;
  • usuwanie toksyn z organizmu;
  • poprawianie konsternacji – właściwości błonnika witalnego pozwalają zniwelować zmęczenie, senność i apatię;
  • poprawienie ogólnego samopoczucie;
  • obniżenie ciśnienia krwi oraz pomoc w przywróceniu optymalnego cholesterolu;
  • działanie profilaktyce w zakresie chorób nowotworowych oraz serca;
  • oczyszczenie wątroby.

Zasady zażywania błonnika witalnego

Błonnik witalny jest suplementem diety, który powinno się zażywać dziennie. Jego dzienna dawka spożycia wynosi 3 łyżeczki stosowane 3 razy dziennie. Suplement należy rozpuścić w 0,5 litra płynu np. w wodzie, zupie, mleku lub soku owocowym. Najlepiej błonnik witalny spożywać na 3 godziny przed posiłkiem i bezpośrednio po nim. Dzięki temu zwiększa się uczucie sytości, które on zapewnia. Należy pamiętać, że włączając błonnik witalny do diety, konieczne jest picie codziennie co najmniej 2 litrów wody. Oprócz tego należy pamiętać, aby:

  • błonnika witalnego nie należy spożywać w postaci suchego proszku, może on zablokować jelita;
  • nie pić preparatu na noc;
  • nie podawać błonnika witalnego dzieciom poniżej 12 roku życia bez konsultacji z lekarzem;
  • przyjmować błonnik witalny zachowując ok. godzinny odstęp czasu od zażycia leków.

Gdzie można znaleźć błonnik witalny?

Błonnik witalny jest naturalnym suplementem diety, co oznacza, że nie znajdziemy go w produktach spożywczych. Można kupić go w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Jego średnia cena to ok. 80 złotych za 180g.

Czy każdy może stosować błonnik witalny?

Chociaż błonnik witalny jest ważnym i pozytywnie wpływa na organizm suplementem diety, to nie każdy może go zażywać. Przeciwskazaniami to jego stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników błonnika witalnego, choroby przewodu pokarmowego (niedrożność jelit, choroby przełyku, wpust żołądka), bóle brzucha bez ustalonej przyczyny, nudności i wymioty, krwawienia z odbytu, trudna do uregulowania za pomocą leków cukrzyca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here