Dieta 1500 kalorii, to nieco obfitsza siostra diety 1000 kalorii. Dzięki diecie 1500 kalorii można z powodzeniem schudnąć bez większych wyrzeczeń, albo przynajmniej można jeść nieco więcej niż na diecie 1000 kalorii. Żeby cieszyć się z wymarzonych efektów diety, należy jednak trzymać się pewnych zasad. Na czym polega dieta 1500 kalorii? Jak ułożyć jadłospis?
Dieta 1500 kalorii – uzbrój się w cierpliwość
Obniżenie spożycia kalorii jest jednym ze sposobów, jaki wybierają osoby chcące stracić na wadze. Dotyczy to często osób, które nie chcą, nie lubią, lub nie mogą katować się ćwiczeniami na siłowni 3 – 4 razy w tygodniu.
Czasami przejście na dietę 1500 kalorii wymaga przyjmowania połowy, a nawet ćwierci ilości kalorii w porównaniu do dotychczasowego spożycia i chociaż sama myśl o tym może zaskakiwać, istnieją metody i strategie, które pomogą w osiągnięciu celu bez uczucia ciągłego głodu i niedożywienia.
Zwolennicy diety 1500 kalorii cieszą się ze spożywania zdrowych, a przede wszystkim smacznych potraw. Natomiast należy pamiętać, że aby zobaczyć efekty diety należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dieta 1500 kalorii jest uważana za skuteczny plan żywieniowy, ale wymaga czasu.
Ustalenie celu jako podstawa diety 1500 kalorii
Zgodnie z ogólnie znaną zasadą, jeśli próbujesz schudnąć, najpierw ustal sobie cel, jaki chcesz osiągnąć. Przykładowo, oblicz swoje BMI: jeśli masz nadwagę, sprawdź, ile powinieneś ważyć, aby osiągnąć prawidłową masę ciała. Przeciętnie jest to około 10 kilogramów, zanim zaczniemy mówić o otyłości.
Następnie ustal, jakie masz rzeczywiste dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, na które składa się płeć, wiek, rodzaj wykonywanej pracy, poziom aktywności fizycznej itd. Od osiągniętej liczby kalorii odejmij 500 kalorii, aby stracić mniej więcej 0,5 kilograma tygodniowo.
Jeśli jesteś kobietą, masz pracę siedzącą, a twój poziom aktywności fizycznej ogranicza się do zakupów, sprzątania i zabawy z dziećmi, twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oscyluje w granicach 2000 kalorii. Zmniejszając liczbę spożywanych kalorii o 500, na pewno nie pozostawiasz sobie dużo miejsca na przekąski, smakołyki i niespodziewane posiłki, więc planowanie jadłospisu jest kluczowe dla osiągnięcia celu.
Czynniki wpływające na efektywność diety 1500 kalorii
Ilość kilogramów jakie stracimy na diecie 1500 kalorii zależy od wielu czynników, przede wszystkim od masy ciała, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i dotychczasowego spożycia kalorii. Utrata wagi w bezpiecznym tempie pomoże utrzymać pożądane efekty na dłuższą metę.
Na ogół mężczyźni mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż kobiety, dlatego spożywają więcej kalorii od nich. Co za tym idzie, na diecie 1500 kalorii mężczyźni szybciej tracą na wadze niż kobiety. Niektórzy mężczyźni, szczególnie ci aktywni fizycznie w wieku od 19 do 50 lat, wymagają spożywania od 2 800 do 3000 kalorii dziennie w celu utrzymania zdrowej wagi. Jeśli taka osoba przejdzie na dietę 1500 kalorii dziennie, może stracić nawet do 2 kg tygodniowo.
Chociaż szybka utrata masy ciała jest celem, dla jakiego stosuje się dietę1500 kalorii, to może prowadzić do negatywnych skutków ubocznych i powinna być stosowana tylko pod nadzorem lekarza.
Utrzymanie efektów po diecie 1500 kalorii
Po osiągnięciu celu odchudzania, jaki osiągniemy dzięki stosowaniu się do wymogów diety 1500 kalorii, codzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla utrzymania zdrowej wagi wzrośnie. Szacuje się, że mężczyźni po diecie 1500 kalorii potrzebują od 2000 do 3000 kalorii dziennie, a kobiety od 1600 do 2400 kalorii – w zależności od wieku i poziomu aktywności.
Dieta 1500 kalorii – prowadź dziennik posiłków
Jeśli dieta 1500 kalorii z jakiegoś powodu nie pomaga Ci schudnąć, koniecznie załóż dziennik posiłków, aby codziennie rejestrować dokładnie wszystko, co jesz i pijesz. W ten sposób możesz dwukrotnie kontrolować to, czy faktycznie zjadasz 1500 kalorii: pierwszy raz przed posiłkiem, a drugi raz na koniec dnia. Koniecznie czytaj również uważnie etykiety na opakowaniach produktów, które zamierzasz spożyć. Nieraz naprawdę możesz zdziwić się, że twój fit batonik nie jest taki do końca fit, bo chociaż nie zawiera cukru, to i tak dostarcza ci 300 kalorii na 100g!
Jak skomponować jadłospis diety 1500 kcal?
Śniadanie obiad i kolacja nadal pozostają głównymi posiłkami. Pamiętaj, że każde z nich musi składać się z warzyw, produktów zawierających pełnowartościowe białko oraz węglowodany. Najważniejsze jest śniadanie, które powinno stanowić źródło energii na cały dzień.
Kolacja musi być lekka, by organizm mógł ją bez trudu strawić. Nie może zabraknąć w niej warzyw. Możesz zjeść niewielką porcję chudego mięsa. Wieczorem całkowicie zrezygnuj z węglowodanów.
Przykładowa lista zakupów do diety 1500 kcal
- łosoś
- filet z indyka/kurczaka
- fasolka szparagowa
- pomidory
- papryka
- olej kokosowy
- oliwa z oliwek
- świeża bazylia
- słonecznik
- pestki dyni
- jajka
- makrela wędzona
- jogurt grecki
- kefir
- jogurt naturalny
- pomidory w puszce
- tuńczyk w puszce
- cukinia
- natka pietruszki
- borówki
- maliny
- banany
- kiwi
- ogórki konserwowe
- mix sałat
- awokado
- jabłka
- kasza jaglana
- kasza gryczana
- ryż brązowy
- kakao
- otręby żytnie
- płatki owsiane
- chleb pumpernikiel lub inny wybrany zgodnie z tymi zasadami
- pieczywo chrupkie
Dieta 1500 kalorii – zasady
- Trwa: 14 dni.
- Odchudza: ok. 1,5 kg.
- Można ją powtarzać: bez ograniczeń.
- Polecana: osobom zdrowym, które nałogowo jedzą słodycze i mają kłopot z nadmiarem ich spożywania.
- Niewskazana dla: dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.
- Szczególnie bogata w: błonnik pokarmowy, chrom, potas, białko.
- Wskazówki dla mężczyzn: mężczyźni o niskiej i średniej aktywności mogą ją stosować w takich samych proporcjach co kobiety. W przypadku mężczyzn o większej aktywności podane ilości należy zwiększyć o 15 proc.
- Dzienna dawka kalorii: 1500 kcal.
- W czasie stosowania konieczne jest wypijanie każdego dnia około 10 szklanek niesłodzonych napojów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej.