Ćwiczenia pamięci – jak szybko się uczyć?

0
1755

Pamięć i koncentracja są niezwykle ważne w codziennym życiu. Przydają się one nie tylko ucznia i studentom, ale i osobom dorosłym. Jednak coraz częściej zdarza się, że pamięć nas zawodzi. W dużej mierze wynika to z tego, że nie ćwiczymy mózgu. Aby zmienić ten stan rzeczy, lekarze zalecają systematyczne wykonywanie ćwiczeń na pamięć. Pomogą one usprawniać prace mózgu, poprawić koncentracie oraz logiczne myślenie. Ćwiczeń, które pozwalają na szybkie uczenie się i zapamiętywanie jest całe mnóstwo – jak więc wybrać te najlepsze? Zobacz zestaw ćwiczeń na pamięć, które poprawią koncentrację słuchową, wzrokową i krótkotrwałą. Ćwiczenia te mogą być wykonywane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Czym jest ludzka pamięć?

Ludzka pamięć to zdolność do gromadzenia, przechowywania i odtwarzania informacji o zdobytych doświadczeniach. Dzięki niej możemy przywołać zdobyte informacje, wrażenia zmysłowe oraz skojarzenia. Naukowy wyróżniają 3 typy pamięci u człowieka. Pierwszym z nich jest pamięć sensoryczna, czyli inaczej pamięć zmysłów. Kolejnym pamięć krótkotrwała dotycząca wniosków rozumowań i obliczeń, a ostaniem typem pamięci jest ta długotrwała. Jest ona teoretycznie nieograniczona objętościowo i czasowo.

Mimo że człowiek ma tyle rodzajów pamięci, to problemy z zapamiętywaniem informacji są faktem. Zmaga się z nimi wiele osób. Wynika to z nadmiaru wiadomości, które do nas docierają, bardzo szybkim tempem życia, brakiem czasu na relaks, niedostatecznej ilości snu. Problemy z pamięcią to także u wiele osób wynik zaniedbania. Ludzka pamięć zachowuje się bowiem dokładnie tak jak mięśnie – jeśli się jej nie używa i nie ćwiczy, szybko słabnie i przestaje być sprawna. W dobrej kondycji może więc utrzymać ją tylko regularny trening. Ten zgodnie z zaleceniami lekarskimi należy wykonywać codziennie przez ok. 10 minut.

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Pamięć krótkotrwała  inaczej nazywa jest operacyjną. Stanowi on drugi etap przetwarzania informacji przez umysł. Jest łącznikiem pomiędzy pamięcią sensoryczną a długotrwałą. W pamięci krótkotrwałej przechowuje się niewielkie ilości wiadomości przez krótki czas ok. kilkunastu sekund. To właśnie od pamięci krótkotrwałej zależy, czy pozyskanie informacje przejdą do pamięci długotrwałej i przyjmą postać trwałego śladu pamięciowego. Jeśli tak się nie stanie zostaną zignorowane i zapominane. Najprościej więc mówiąc, pamięć krótkotrwała jest sitem analizującym odbierane bodźce.

Podstawowe ćwiczenia na pamięć krótkotrwała to:

  • wizualizacja – ta technika ćwiczeniowa polega na tworzeniu w umyśle obrazów, które można połączyć w spójną całość i które się chce zapamiętać; przykładem ćwiczenia na pamięć krótkotrwała opartym na wizualizacji jest stworzenie wymyślenie listy zakupów, zamiast jej spisywanie; lista zakupowa może przybrać logiczna lub nielogiczną historię, która łączy wszystkie rzeczy do kupienia; w sklepie przywołuje się ten obraz i na jego podstawie dokonuje zakupów;
  • skojarzenia – w tej technice łączy się w umyśle 2 lub więcej rzeczy, czynności, zadań na zasadzie skojarzeń; przykładem jest zapłacenie rachunków i zarezerwowanie biletów samolotowych; tą technikę ćwiczenia pamięci dobrze jest łączyć z wizualizacją;
  • metoda loci – polega na odtwarzaniu w pamięci znajomego otoczenia, a następnie nadanie każdemu nowemu miejscu właściwego skojarzenia, które oparte jest o stałą sekwencję zdarzeń.

Jak ćwiczyć pamięć słuchową?

Pamięć słuchowa inaczej nazywana echoczną odpowiada za krótkotrwale informacje słuchowe, które otrzymuje się z otoczenia. Uważa się, że pamięć słuchowa może wychwycić więcej informacji niż ta wzrokowa. Aby ją ćwiczyć, można wykonywać następujące działania:

  • powtórki – to ćwiczenie wykonuje się w grupie; polega ono na podaniu jednego rzeczownika przez pierwszą osobę i powtórzeniu go przez drugą wraz z uzupełnieniem o nowe słowo np. wakacje – samolot; każda kolejna osoba powtarza ciąg wydarzeń i dodaje nowe słowo, tworząc całą historię;
  • reakcja na dźwięki – technika ta polega na łączeniu reakcji dźwiękowej ze skojarzeniem graficznym; przed rozpoczęciem ćwiczenia należy ustalić, jakie dźwięki przypisane są do poszczególnych rzeczowników np. pies – klaskanie; kot – gwizdanie; w następnej kolejności osoba prowadząca ćwiczenie pokazuje znaki graficzne, a ćwiczący odpowiednim dźwiękiem na nie reagują;
  • recytacja – jest to bardzo proste ćwiczenia na pamięć słuchową; polega na nauce na pamięć wierszy, fragmentów książek, piosenek czy rymowanek i recytowanie ich na głos; należy pamiętać, że to ćwiczenia na pamięć sprawdza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jak ćwiczyć pamięć wzrokową?

Pamięć wzrokowa krótkotrwała pozwala na zatrzymanie niewielkiej ilości informacji wizualnych, w krótkim czasie. Jeśli informacje te nie zostaną przeniesione do pamięci długotrwałej, znika i zostaje zapomniane. Jeśli chcesz ćwiczyć pamięć wzrokowa postaw na poniższe ćwiczenia:

  • szukanie par – najprościej mówiąc, jest to ćwiczenie oparte na grze w memory; stosuje się tu kilkanaście par kart z identycznym rysunkiem, które odwrócone są do góry nogami; grający może odwrócić na raz dwie kary, a jego głównym zadaniem jest stworzenie pary w jednym ruchu;
  • odtworzenie szczegółów –  ćwiczenie to polega na patrzeniu na obrazek z dużą ilością szczegółów przez ok. 1 minutę, a następnie odpowiednie na pytania drugiej osoby dotyczące szczegółów rysunku; może pytać ona o występujące kolory lub umieszczenie poszczególnych elementów.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here