Ból gardła to dolegliwość, która często towarzyszy nam w okresie jesienno-zimowym. Jednak na choroby gardła można zapaść także wiosną, kiedy temperatura stale się zmienia. Ból gardła to objaw przeziębienia, grypy, anginy, zapalenie migdałków lub gardła. Niekiedy może też oznaczać poważniejsze schorzenie np. ospę, szkarlatynę czy mononukleozę. Ze względu na to, że ból gardła jest dolegliwością uporczywą i dotkliwą, chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Domowych sposobów na ból gardła jest bardzo dużo. Pomagają one nie tylko pozbyć się bólu, ale i często towarzyszącego mu pieczenia, kłucia, drapania oraz chrypki. Zobacz, co stosować na ból gardła.
Co na ból gardła, czyli apteczne specyfiki
Najprostszym sposobem na ból gardła są apteczne specyfiki. Tych całe mnóstwo i to w różnych formach można kupić bez recepty. Koncerny farmaceutyczne proponują tabletki do ssania, spray czy płyny do płukania gardła. Cena leków na ból gardła jest niewielka i oscyluje w okolicach kilkunastu złotych. W wielu przypadkach środki te pozwalają skutecznie pozbyć się bólu gardła. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie działają one w przypadku poważnych chorób np. zapalenia gardła. Jeśli takie wystąpić warto udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk.
Domowe sposoby na ból gardła: płukanki
Jeśli ból gardła chce się wyeliminować naturalnymi sposobami i nie korzystać z aptecznych specyfików, można zastosować medycynę naturalną. Zna ona wiele sposobów na ból gardła, a jednym z nich są płukanki. Przez wiele osób są one uznawane za najprostszy i najszybszy sposób złagodzenia kłucia i pieczenia w gardle. Do przygotowania naturalnych płukanek wykorzystuje się głównie zioła, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu wstrzymują one namnażanie się wirusów i łagodzą ból. Płukanki na ból gardła najlepiej przygotować z rumianku, szałwii lub kwiatów czarnego bzu. Aby przygotowany roztwór zadziałał, powinien być silny, w tym celu wrzątkiem (ok. ½ szklanki) warto zalać 2 łyżki suszu i pozostawić go pod przykryciem ok. 15 minut. Płukanka gotowa do użycia to ta o temperaturze ciała należy stosować ją kilka razy dziennie.
Jak właściwie płukać gardło?
Aby płukanki czy to domowe, czy z apteki przyniosły skutek, należy je prawidłowo stosować. Zalecane jest płukanie gardła 3-4 razy dziennie. W czasie samej czynności nie trzeba wielokrotnie nabierać płynu czy bulgotać w nim w gardle, wystarczy 3-4 ruchy, w innym przypadku nadmiernie będzie się podrażniać błonę śluzową.
Domowe sposoby na ból gardła: napary
Na ból gardła skuteczne są również napary do picia. Mogą one być łagodniejsze od płukanek i mniej silne. Sporządza się je z tych samych ziół co płukanki z ty, że z jednej łyżeczki suszu zalanego szklanką wrzątku. Napar pije się wystudzony małymi łyżeczkami.
Domowe syropy na ból gardła
Skutecznym sposobem na ból gardła jest picie domowych syropów. Ten najbardziej znany wykonuje się z cebuli i cukru. Aby go przygotować, należy pokroić cebulę, włożyć ją do słoika i zasypać 2 łyżkami cukru. Po ok. dobie powinien zacząć wydzielać się sok syropowy, jeśli chce się przyspieszyć ten proces, można słoik postawić na ciepłym grzejniku. Syrop na ból gardła trzeba pić po łyżeczce kilka razy dziennie.
Mniej znanym domowym syropem na ból gardła jest ten z buraka czerwonego. W warzywie wydrąża się otwór tam, gdzie były lisice i zasypuje ja cukrem, następnie całość kładzie na ciepłym grzejniku lub w lekko nagrzanym piekarniku. Syrop należy pić po jednej łyżeczce kilka razy dziennie.
Kolejnym domowym syropem na ból gardła jest też przygotowany z cebuli, czosnku oraz miodu. Jego przygotowanie obejmuje pokrojenie cebuli, zmiażdżenie czosnku oraz zalanie tych składników 2 łyżkami miodu. Mieszankę należy odstawić na ciepły grzejnik na około godzinę.
Domowe sposoby na ból gardła: okłady
Ból gardła łagodzą również domowe, ciepłe okłady. Można wykonywać je z ugotowanych w łupinach ziemniaków. W tym celu warzywa należy rozgnieść, lekko ostudzić i zawinąć w lnianą szmatkę, a następnie obłożyć nią gardło dodatkowo obracając je ręcznikiem. Okład trzyma się aż do wystygnięcia ziemniaków.
Co na ból gardła?
Ilość sposób pozwalających poradzić sobie z bólem gardła jest bardzo duża. To, jaki zadziała, jest kwestią indywidualną. Stosując je, należy pamiętać, aby jednocześnie nie wysuszać błon śluzowych. Ich nawilżenie łagodzi dolegliwości. W tym celu zalecane jest picie herbaty z dodatkiem miodu i malin. Napar nie powinien być zbyt gorący. Dobrze jest też zapewnić sobie kilka dni odpoczynku i pozostać w łóżku, aby wygrzać organizm. Jeśli domowe sposoby na ból gardła nie pomagają i dolegliwości utrzymują się dłużej niż tydzień lub przybiera na sile uniemożliwiając przełykanie śliny czy jedzenia, należy udać się do lekarza. Wzmożony i silny ból jest oznaka, że prawdopodobnie jest to poważniejsze schorzenie do leczenia, którego będą potrzebne mocniejsze leki.
Ból gardła – czy może oznaczać coś więcej?
Jeśli ból gardła utrzymuje się bardzo długo lub często nawraca, warto udać się do laryngologa i wykonać szczegółowe badania. Taki dolegliwości mogą oznaczać przewlekłe choroby gardła lub polipy strun głosowych. W takich wypadkach leczenie musi być bardziej specjalistyczne.