Ciemiączko u niemowlaka – co to jest i kiedy się zrasta?

0
3066

Ciemiączko jest jednym z tych elementów, który niezmiernie interesuje młodych rodziców. Zaraz obok kikuta pępowiny i niemowlęcych kolek budzi wiele obaw, niepokoju i pytań. Wynika to z jego delikatnej struktury oraz newralgicznego umiejscowienia na główce. Młodzi rodzice nie powinni jednak obawiać się ciemiączka, temat ten dokładnie opisuje literatura. Zobacz, co musisz wiedzieć o ciemiączku u dziecka.

Po co noworodkowi ciemiączko?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że każdy niemowlak posiada dwa ciemiączka. Dziecko na świat przychodzi z dwoma ciemiączkami – przednim i tylnym, warto przy tym pamiętać, że w życiu płodowym dziecko posiada jeszcze dwa dodatkowe ciemiączka, które usytuowane są po bokach w okolicy skroni. Ciemiączka boczne zrastają się jeszcze przed porodem, mogą jednak pozostać nie zarośnięte, kiedy na świat przychodzi wcześniak.

Każde ciemiączko u dziecka jest tak samo ważne i pełni istotne role. Ciemiączko przede wszystkim pomaga przy narodzinach. Jego zadaniem jest pomoc dopasować się główce do kanału rodnego kobiety. Dzięki temu, że kości ciemieniowe są elastyczne i przemieszczają się, czaszka noworodka może minimalnie się zwężać lub rozszerzać.

Jak wygląda i gdzie znajduje się ciemiączko?

Ciemiączko przednie znajduje się na czubku głowy dziecka. Jego kształt przypomina romb o wymiarach 5×5 cm zaraz po narodzinach i 2x2cm później. Ciemiączko pozostaje płaskim plackiem, może jednak uwypuklać się, gdy dziecko płacze. Niekiedy można zauważyć jak pulsuje, nie jest to żadne odstępstwo od normy, to jak wygląda ciemiączko i czy jego zarastanie przebiega prawidłowo, kontroluje lekarz pediatra. Pomiędzy wizytami można również samodzielnie ocenić stan ciemiączka. W tym celu należy obejrzeć je trzymając dziecko na rękach w pozycji pionowej. Prawidłowe ciemiączko powinno być płaskie, ewentualnie lekko zapadnięte i od czasu do czasu lekko pulsować. Niepokoić powinno ciemiączko intensywnie tętniące i uwypuklone przez dłuższy czas, nawet kiedy dziecko jest spokojne. W takich wypadkach dobrze jest udać się do lekarza jak najszybciej. Taki wygląd ciemiączka może sugerować odwodnienie malucha, które jest dla niego niebezpieczne.

Jeżeli samodzielnie chcesz kontrolować ciemiączko tylne, musisz pamiętać, że niekiedy trudno jest je zobaczyć. Jest ono małe i zazwyczaj ma wymiary 1×1 cm. Z racji mniejszych rozmiarów szybciej się zrasta (czas jego zrastania wynosi najczęściej 6-8 tygodni). Może się też zdarzyć, że u niektórych dzieci ciemiączko tylne w ogóle nie występuje, ponieważ zarośnie się one jeszcze przed narodzinami.

Kiedy zrasta się ciemiączko?

Ciemiączko przednie i tylne nie zrasta się zaraz po narodzinach. Nie jest to wynikiem wady lub niedorozwoju, ale naturalną rzeczą. Dzięki temu, że ciemiączko nie zrasta się, możliwy jest swobodny rozrost mózgu. Ciemiączko zaczyna zarastać się dopiero po kilku miesiącach życia dziecka, a poprzedza to jego gwałtowne powiększenie. Aby kontrolować cały proces zarastania ciemiączka (należy pamiętać, że następuje on powoli) maluchowi należy wykonać odpowiednie badania oraz uczęszczać na kontrole lekarskie. Przez ciemiączko przednie, zanim ono jeszcze zarośnie, należy wykonać bardzo ważne badanie, którym jest USG mózgu. Ciemiączko przednie zarasta się między 10 a 18 miesiącem życia, natomiast to tylne między 6 tygodniem a 4 miesiącem życia. W przypadku, gdy te terminy są przekroczone, należy skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić jak ciemiączko się nie zrasta?

Zrastające się ciemiączko kontroluje lekarz pediatra. Należy pamiętać, że u każdego dziecka zarastanie ciemiączka może nastąpić w innym czasie. Podczas jego zarastania lekarz kontroluje wielkość ciemiączka, która zależy od ilości witaminy D w organizmie dziecka oraz jego kształt i napięcie.

Jak witamina D3 wpływa na ciemiączko u niemowląt?

Mówiąc o ciemiączku u niemowlaka nie sposób nie wspomnieć o witaminie D3. Potrzebuje jej każde niemowlę. Jej zadaniem jest dbanie o mocne i zdrowie kości. Trzeba jednak pamiętać, że dostarczając niemowlęciu zbyt dużej ilości witaminy D3, nie naturalnie przyspiesza się zarastanie ciemiączka, co nie jest wskazane. Dlatego też lekarze zalecają, aby witaminy tej nie podawać niemowlakowi, jeśli w trakcie trwania ciąży przyjmowało się suplementy diety obejmujące witaminę D3. Jej podawanie można rozpocząć dopiero po skończeniu przez dziecko 2 tygodnia, do tego czasu będzie ono korzystać z wcześniej zgromadzonych zapasów. W przypadku, gdy w ciąży nie zażywali się witaminy D3, należy maluchowi podawać ją od pierwszego dnia. Dawka witaminy D3 dla niemowląt ustalana jest indywidualnie przez lekarza.

Jak pielęgnować ciemiączko u niemowląt?

Ciemiączko u noworodka budzi w młodych rodzicach duży niepokój. Jego umiejscowienie, delikatna struktura, a niekiedy pulsowanie sprawia, że wiele osób boi się ogóle dotykać ciemiączka. Trzeba jednak zaznaczyć, że te objawy są przesadzone. Lekarze zaznaczają, że choć główka dziecka w tym miejscu pozbawiona jest kości, to porasta ją silna warstwa tkanki włóknistej. Dzięki temu bez przeszkód można pielęgnować ciemiączko. Bezpiecznie jest również mycie i głaskanie główki maluch oraz zakładanie mu czapeczek.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here