Ból korzonków – jak złagodzić ból? Poznaj działanie TRU+

0
1223

Dolegliwości okolicy lędźwiowej, rzadziej szyjnej, określane są potocznie jako ból korzonków. Nazwa taka wiąże się z budową zakończeń nerwowych, która przypomina splot drobnych rozwidleń odchodzących od kręgosłupa. W wyniku różnych przyczyn może powstawać ucisk na korzonki nerwowe, co wywołuje silny ból. Jak rozpoznać objawy zapalenia korzonków i w jaki sposób elektrostymulator TRU+ pomaga przy tej dolegliwości?

Jakie są przyczyny bólu korzonków nerwowych? 

W kręgosłupie znajdują się otwory kręgowe, przez które przechodzą sploty włókien nerwowych, określane jako korzonki nerwowe. Struktury te połączone są z rdzeniem kręgowym i pełnią funkcję przewodników sensorycznych (czuciowych i ruchowych). 

Włókna są bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego stan zapalny i ucisk na korzonki nerwowe wywołuje silny ból, często uniemożliwiający wykonywanie najprostszych czynności, a nawet poruszanie się. Schorzenie to często dotyczy osób starszych, u których doszło do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Niemniej jednak ból korzonków pojawia się także w młodym wieku, na co ogromny wpływ ma styl życia.  

Za stan zapalny i ucisk najczęściej odpowiadają czynniki, takie jak:

 • dyskopatia,
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • wychłodzenie organizmu (przewianie),
 • nadwaga i otyłość.

Jak rozpoznać ból korzonków – objawy

W przypadku dolegliwości korzonków lokalizacja i nasilenie bólu zależą od tego, które włókna nerwowe zostały zajęte stanem zapalnym lub na które wywierany jest nacisk. Ze względu na fakt, iż włókna nerwowe stanowią splot, ból korzonków zwykle silnie promieniuje. 

Schorzenie obejmujące odcinek szyjny kręgosłupa może być odczuwane np. w barku i całej ręce. Z kolei najczęściej spotykane zapalenie włókien odcinka lędźwiowo-krzyżowego objawia się jako rwa kulszowa, a ból korzonków rozchodzi się w stronę pośladka. W przypadku rwy udowej ból przechodzi w stronę uda i kolana, niekiedy także do stopy.   

Ból korzonków zwykle sygnalizują objawy, takie jak:

 • silny, przeszywający ból;
 • ból rwący i piekący;
 • uczucie spięcia, blokady podczas najdrobniejszego ruchu; 
 • drętwienie kończyn;
 • niedowład kończyn. 

Co zrobić, gdy bolą korzonki?

Gdy pojawi się ból korzonków należy rozpocząć leczenie dobrane indywidualnie w zależności od przyczyn. Niekiedy dolegliwości wynikające z przesilenia, czy też przewiania mijają w ciągu kilku dni. Zdarza się jednak, że poważne zmiany w obrębie kręgosłupa wymagają rehabilitacji, a także leczenia operacyjnego. 

Przy dolegliwościach trwających przewlekle lub przy bardzo doskwierającym bólu warto zasięgnąć porady lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań. W niektórych przypadkach atak korzonków nerwowych wymaga stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym, a nawet podawania zastrzyków podtwardówkowych. 

Wsparciem leczenia bólu korzonków są także zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym elektrostymulacja zakończeń nerwowych. Aktualnie w celu łagodzenia bólu możliwe jest wykorzystanie urządzenia TRU+ przeznaczonego do samodzielnego użytku w domu. 

TRU+ to elektrostymulator przeciwbólowy, którego działanie opiera się na właściwościach impulsów TENS o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa. Fale te są powszechnie wykorzystywane przez fizjoterapeutów na całym świecie, w tym w Polsce.  

Elektrostymulacja zakończeń nerwowych – efekty 

W urządzeniu TRU+ wykorzystuje się impulsy TENS, do usuwania bólu. Ich działanie polega na przezskórnej stymulacji włókien nerwowych, dzięki czemu dochodzi do blokowania przekaźnictwa bodźców bólowych. 

Terapia tru+ może być wygodnie prowadzona w warunkach domowych. Urządzenie wystarczy umieścić w pobliżu ogniska bólu i dostosować intensywność elektrostymulacji do własnych potrzeb. Już po 30-minutowej terapii uzyskuje się efekty, takie jak:

 • redukcja bólu o różnym nasileniu i różnego pochodzenia, znaczna ulga i odprężenie;
 • łagodzenie bólu nie tylko w chorym miejscu, ale także dolegliwości promieniujących na inne części ciała;
 • zwiększona produkcja beta-endorfin, a tym samym blokowanie bólu nawet przez wiele godzin po terapii.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here