Ból głowy przed okresem – PMS i bóle głowy

0
1390

Przed miesiączką może pojawić się wiele dolegliwości, które ja zwiastują. Zespół tych objawów nazywany jest PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Może on się objawiać m.in. bólami głowy, które znane są pod nazwą migreny miesiączkowej. Ból głowy przed okresem wywołują wahania hormonalne.  Zazwyczaj mija on po kilku godzinach lub dniach. Zobacz, co musisz wiedzieć o bólu głowy przed okresem.

PMS i bóle głowy są ściśle ze sobą powiązane. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest uważany za spektrum objawów psychicznych i somatycznych, które pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Objawy PMS pojawiają się na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Wskazuje się, że objawy kliniczne mogą też wystąpić tuż po jajeczkowaniu i trwać aż do miesiączki. U większości kobiet PMS przebiega łagodnie i objawia się nieinwazyjnymi dolegliwościami. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach objawy PMS zaburzają normalne funkcjonowanie i negatywnie pozwalają na kontakty z bliskimi i życie zawodowe.

Objawy PMS

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bardzo różne. Ich zakres jest bardzo duży. Nie zawsze wszystkie objawy PMS występują na raz. U niektórych kobiet pojawia się tylko część tych wymienionych jako typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Symptomy PMS mogą mieć różne natężenie. Wszystko to oznacza, że objawy są niezwykle zindywidualizowane.

Jako typowe objawy PMS wymienia się:

  • objawy somatyczne: bóle piersi, bóle głowy przed okresem, tkliwość i ból piersi, wzdęcia, bóle podbrzusza, dolegliwości przy wypróżnianiu;
  • objawy psychiczne: wahania nastroju, drażliwość, lęk, uczucie napięcia, depresja.

Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia sny, problemy z koncentracją, zaburzenia łaknienia, osłabienie zainteresowań, wycofanie z życia towarzyskiego i zawodowego.

Ból głowy przed okresem

Jednym z często występujących objawów PMS jest ból głowy przed okresem. Zazwyczaj mają one charakter migrenowy i objawiają się pulsującym bólem jednej połówki głowy, powiązanym ze światłowstrętem. Przy bólu głowy przed okresem pojawić może się także nadwrażliwości na bodźce dźwiękowe, nudności, zawroty głowy, wrażliwość na zapach. Migrena miesiączkowa jest jednak tą bez aury. Oznacza to, że nie towarzyszą jej takie objawy jak błyski światła, plamki, linie, ubytki w polu, a także zaburzenia czucia np. drętwienie ręki, twarzy, zaburzenia mowy.

PMS i bóle głowy – sąd wynikają dolegliwości?

Medycyna nie wie dokładnie, skąd pojawiają się bóle głowy przed okresem. Najczęściej jako ich podłoże wskazuje się zmiany w gospodarce hormonalnej. Ból może być wynikiem zmian stężenia estrogenów i progesteronu oraz uwalniania prostaglandyny. Wskazuje się, że u kobiet cierpiących na bóle głowy w czasie PMS dochodzi do podwyższenia stężenia hormonów do granicy normy.

Jako główną przyczynę bólów głowy przed okresem podaje się natomiast spadek stężenia estrogenów. Ma to wpływać na stężenie neuroprzekaźników – serotoniny i kwasu gamma aminomasłowego. Należy również pamiętać, że migrena miesiączkowa jest dolegliwością dziedziczną i występującą głównie u kobiet otyłych i mało aktywnych.

Jak leczyć migrenę miesiączkową?

Nawracające bóle głowy w czasie PMS warto skonsultować z lekarzem. Wynika to z tego, że być może dolegliwości mają inne, poważniejsze podłoże. W przypadku, gdy są one powiązane z cyklem miesiączkowym, jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawowe. Korzystnie na dolegliwości wpływa również zmian dotychczasowego stylu życia, czyli zmiana diety, unikanie stresu, relaks, aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, soli i cukru rafinowanego. Zalecane jest też ograniczenie spożywania kofeiny i zwiększenie ilości węglowodanów w diecie. Pomóc mogą też suplementy diety z magnezem. U niektórych kobiet sprawdza się terapia behawioralno – poznawcza. Jest ona skuteczna, szczególnie gdy migrena miesiączkowa wiąże się z epizodami depresyjnymi lub zaburzeniami nastroju.

Leki i domowe na ból głowy przed okresem

Leki na ból głowy przed okresem to niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli naproksen, ibuprofen, kwas mefenamowy. Farmaceutyków nie można jednak stosować długotrwale, ponieważ mogą one wywołać szereg niepożądanych działań. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy bóle są dotkliwe i trwają bardzo długo, stosuje się selektywne inhibitory wychwytu serotoniny – te klasyczne leki przeciwdepresyjne niekiedy przynoszą ogromną ulgę. Potwierdzałoby to wpływ estrogenów i progesteronu na neuroprzekaźnik – serotoninę braną pod uwagę w czasie poszukiwania przyczyn zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bólu głowy przed okresem.

Znane są też próby leczenia bólów głowy przed okresem lekami hormonalnymi, czyli doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Mają one zapobiegać wahaniom poziomu estrogenów. Nie jest to jednak terapia skuteczna w każdym przypadków. Może się zdarzyć, że leki hormonalne wzmogą bóle głowy przed okresem.

W leczeniu farmakologicznym bólów głowy przed okresem ważne jest, aby lek zażyć zaraz po wystąpieniu dolegliwości. Nie pozwoli to na rozwój dolegliwości i nie pozwoli na przybraniu na sile bólu głowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here