Ból brzucha z prawej strony – jakie mogą być przyczyny?

0
841

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha po prawej stronie jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość a może również wskazywać na inne schorzenia. Ból po prawej stronie brzucha to również charakterystyczny objaw zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz problemów z wątrobą. Lekarza ostrzegają, że tego rodzaju bólu nie należy lekceważyć. Wynika to z tego, że ból brzucha po prawej stronie może zwiastować choroby, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Zobacz, jakie mogą być przyczyny bólu brzucha z prawej strony,

Kiedy ból brzucha po prawej stronie występuje w dużym nasileniu lub/i trwa bardzo długo, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Najlepiej od razu pojechać na pogotowie, bowiem może okazać się, że doszło do stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego lub woreczka robaczkowego. Brak rozpoczęcia leczenia jest groźny dla zdrowia i może wywołać poważne powikłania.

Ból brzucha przy kamicy żółciowej

Pojawiający się nagle, tępy i gniotący ból w okolicy prawego podżebrza to typowy objaw kamicy żółciowej ból promieniuje od tyłu i podchodzi pod prawą łopatkę. Wraz z bólem pojawiają się nudności, wymioty oraz wzdęcia brzucha. Dolegliwości nie mijają mimo zmiany pozycji. Ból przy kamicy żółciowej jest niezwykle dotkliwy.

Ból brzucha czy zapaleniu woreczka robaczkowego

Ból brzucha z prawej strony zazwyczaj utożsamia się z zapaleniem woreczka robaczkowego. Należy jednak pamiętać, że ból towarzyszący zapaleniu nie tylko jest umiejscowiony z prawej strony, ale i charakteryzuje się też tym, że jest przewlekły. Ból z prawej strony brzucha o charakterze przewlekły to również zwiastun przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a połączony z niedokrwistością – raka okrężnicy.

Pulsujący ból brzucha z prawej strony

W przypadku, gdy odczuwamy pulsujące bóle brzucha z prawej strony, możemy podejrzewać u siebie tętniaka aorty brzusznej. W tym przypadku ból promieniuje do krzyża oraz krocza. Z taką dolegliwością należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Tętniak aorty brzusznej może pęknąć w każdej chwili, co wywołuje dotkliwy ból i wstrząs krwotoczny. Pęknięty tętniak to stan bezpośredniego zagrożenia życia i konieczna jest natychmiastowa operacja naczyniowa.

Ostry, stały ból brzucha po prawej stronie

Objawem zapalenia otrzewnej jest ostry, stały ból brzucha z prawej strony. Nasila się on przy ucisku powłok brzucha, po nagłym oderwaniu ręki od skóry brzucha, szybkich ruchów. W tym miejscu pojawia się tzw. obrona mięśniowe, czyli wzrost napięcia mięśni powłok brzucha.

Ból z prawej strony brzucha w górnej ćwiartce, który nasila się wraz z upływem dni połączony ze zmęczeniem, gorączką, nudnościami, wymiotami, ciemnym moczem, jasnym stolcem, zażółceniem białek i skóry może być oznaką raka trzustki lub zapaleniem wątroby. Przy zauważeniu takich symptomów należy zgłosić się do lekarza i przeprowadzić podstawowe badania.

Bóle skurczowe po prawej stronie brzucha

Silne skurcze w prawym podbrzuszu uznawane są za symptom zapalnika jajnika czy zapalenia przydatków macicy. Przy tych schorzeniach ból jest rozlany, zmienia natężenie, odczuwa się go obustronnie. Zaleca się, aby nie lekceważyć takich objawów i w trybie pilnym umówić się na wizytę u ginekologa. Przedłużające się stany zapalne mogą prowadzić do niepłodności.

Ból brzucha z prawej strony u kobiet

Bóle z prawej strony brzucha u kobiet wskazują przede wszystkim na dolegliwości chorobowe narządów płciowych. Mogą one wynikać z obecności torbieli jajników, skręty jajnika, endometriozy, pęknięcia jajnika, ciąży pozamacicznej. Warto pamiętać, że ból brzucha z prawej strony nie zawsze oznacza chorobę – bardzo często towarzyszy on owulacji lub miesiączce.

Ból brzucha z prawej strony u mężczyzn

Ból brzucha po prawej stronie u mężczyzn może wskazywać na zapalenie najądrza lub gruczołu krokowego.

Jakie choroby wywołują ból brzucha po prawej stronie?

Ból brzucha z prawej strony może (ale nie musi) towarzyszyć takim schorzeniom jak:

 • zapalenie osierdzia,
 • zapalenie przełyku,
 • refluks przełyku,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opłucnej,
 • cukrzycy,
 • niedrożności jelit;
 • dolegliwością psychiatrycznym,
 • zatruciu ołowiem,
 • zespołowi jelita drażliwego,
 • zapalenie trzustki,
 • ropień wątroby,
 • przepuklina pachwinowa,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Przyczyny bólu brzucha po prawej stronie

Określenie przyczyn bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwe. Możliwości jest bardzo wiele i samemu zazwyczaj trudno określić ich podłoże. Wiadomo jednak, że osoby, u których ból z prawej strony pojawia się nagle, ma tendencje do nawracania i jest ostry, muszą pilnie skonsultować się z lekarzem. Ból brzucha z prawej strony zazwyczaj połączony jest z dolegliwościami, które rozwijają się w jamie brzusznej. Może on jednak być powiązany z chorobami narządów płciowych lub schorzeniami układu sercowego. Zaleca się, aby przed wizytą u lekarza nie zażywać żadnych środków przeciwbólowych, bowiem mogą zakłócić obraz i spowodować złą diagnozę. Badania, które pozwalają ocenić, jak dolegliwości powoduje ból brzucha po prawej stronie to przede wszystkim wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz USG jamy brzusznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here