Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, sposoby postępowania

0
3220

Przepuklina brzuszna oznacza, że część narządów znajdujących się w jamie brzusznej, ulega przesunięciu poza nią. Najczęściej dochodzi do przesunięcia jelit. Przepuklina brzuszna może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Brak jej leczenia oznacza natomiast, że może się ona powiększać, a dolegliwości nią spowodowane, nasilać się. Dla zdrowia to nic dobrego. Nieleczona przepuklina brzuszna może wywołać bardzo groźne konsekwencje. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia przepukliny brzusznej.

Do przepukliny brzusznej dochodzi, kiedy narządy znajdujące się w jamie brzusznej przesuwają się poza nią. Zazwyczaj przepuklina brzuszna występuje u osób otyłych, mężczyzn mających problem z prostatą, kobiet w ciąży, śpiewaków operowych oraz ludzi ciężko pracujących fizycznie. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia wzrasta również u osób starszych, kobiet po kilku poradach, astmatyków oraz osób, chorych na schorzenia z intensywnymi atakami kaszlu.

Przyczyny przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna może wystąpić na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, do którego dochodzi np. po dużej aktywności fizycznej. Osłabia ona warstwy mięśni, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do ich pęknięcia. W wyniku tego tworzy się szczelina, do której przedostają się narządy jamy brzusznej, czyli np. jelita, pęcherz moczowy, żołądek, śledziona.

Jako najczęstszą przyczynę przepukliny brzusznej wskazuje się wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych. Zaburzenia mogą również powstawać w wyniku starzenia się organizmu. Jako inne czynniki wywołujące przepuklinę brzuszną wskazuje się:

  • Złe nawyki żywieniowe,
  • Palenie papierosów;
  • Zatwardzenie;
  • Podnoszenie ciężarów;
  • Uporczywy i długo trwający kaszel;
  • Operacje brzucha – w ich wyniku dojść może do powstania przepukliny brzusznej pooperacyjnej; powstaje ona w bliźnie na brzuchu; jest ona wynikiem osłabienia operowanych mięśni.

Rodzaje przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna może mieć kilka form. Medycyna wyróżnia jej 5 podstawowych rodzajów:

  • przepuklina pachwinowa
  • przepuklina udowa
  • przepuklina pępkowa
  • przepuklina kresy białej, która pojawia się wzdłuż linii łączącej mostek ze spojeniem łonowym
  • przepuklina pooperacyjna, która wykształca się w bliznach pooperacyjnych.

Jakie są objawy przepukliny brzusznej?

Bez względu na rodzaj przepukliny brzusznej to podstawowym objawem tego schorzenia jest elastyczne uwypuklenie w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Powstające uwypuklenie jest twarde i przyjmuje postać guzka, którego nie można cofnąć. Guzek ten polega podczas kaszlu, wysiłku czy oddawania stolca.

Przepuklinie brzusznej towarzyszy ból (podobny do tego, który występuje przy chorobie wrzodowej), który nasila się przy kaszlu, parcia na mocz lub stolec. Pozostałe objawy przepukliny brzusznej to wzdęcia, nudności i wymioty, trudności z oddawaniem gazów oraz stolca.

Jak zdiagnozować przepukliną brzuszną?

Podstawowym badaniem pozwalającym zdiagnozować przepuklinę brzuszną jest USG jamy brzusznej. Połączone jest oni z wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym.

Leczenie przepukliny brzusznej

Przepuklinę brzuszną można wyleczyć tylko poprzez zabieg chirurgiczny. Stosowanie domowych sposobów czy łykanie tabletek nie pomoże w pozbyciu się schorzenia. Zabieg przeprowadza się w oparciu o dwie metody. Pierwsza z nich to operacja tradycyjna. Stosowana jest ona w przypadku małej przepukliny brzusznej, której wrot to maksymalnie 5 centymetrów. W czasie operacji usuwa się przepuklinę i zaszywa brzeg ubytku. W jego miejsce lekarz wszywa syntetyczną siatkę, co ma spowodować zamknięcie ubytku.

Drugą metodą leczenia przepukliny brzusznej jest leczenia laparoskopowe. Za pomocą cienkiej igły wprowadza się do jamy brzusznej laparoskop, który uwidacznia całą zmianę. Następnie lekarz dokonuje niewielkiego cięcia i wprowadza narzędzia chirurgiczne, którymi usuwa przepuklinę i wprowadza siatkę w miejscu ubytku. Laparoskopię przepukliny brzusznej przeprowadza się u osób, które nie mogą przejść tradycyjnego zabiegu.

W przypadku, gdy chory nie może być poddany zabiegowi ze względu na inne schorzenie lub np. niewydolność krążenia, zakłada się specjalny pas przepuklinowy. Należy go nosić 3-6 miesięcy, a potem jest zmieniany. Należy pamiętać, że pasy przepuklinowy nie zapobiegają przed dalszym rozwojem schorzenia.

Powikłania po operacji przepukliny brzusznej

Operacja przepukliny brzusznej niesie za sobą ryzyko powstania powikłań. Wśród tych najczęstszych wymienia się zakrzepicę nóg, uszkodzenia nasieniowodu u mężczyzn, powstanie krwiaka.

Dlaczego trzeba leczyć przepuklinę brzuszną?

Przepuklina brzuszna w dłuższej perspektywie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. To jakie będą konsekwencje nieleczenia schorzenia, zależy od rodzaju przepukliny brzusznej. Wskazuje się, że:

  • Przepuklina jelitowa – może wywołać niedokrwienie jelita, a nawet jego martwicę; prowadzi to do powikłań septycznych, niedrożności jelit i odwodnienia;Przepuklina udowa – może wywołać ból tkanek w okolicy uda;
  • Przepuklina pępkowa – nieleczona powoduje przedostanie się fragmentu jelita do wnętrza przepukliny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here