Przewlekłe zapalenia tarczycy – jak radzić sobie z Hashimoto?

0
1272

Przewlekłe zapalenie tarczycy to inaczej choroba Hashimoto. O schorzeniu tym mówi się coraz częściej, a co gorsza coraz częściej jest ono diagnozowane. Niestety współczesna medycyna nie zna sposobu na całkowite wyleczenie choroby Hashimoto. Stosowane kuracje polegają jedynie na ograniczenie objawów schorzenia i niwelowaniu dolegliwości. Te natomiast są bardzo różne. Przewlekłe zapalenie tarczycy może objawiać się suchą skórą, uczuciem ciągłego zmęczenia, wysokim poziomie cholesterolu czy zbyt obfitymi miesiączkami.  Zobacz, jak radzić sobie z Hashimoto.

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Choroba została po raz pierwszy opisana w 1912 roku przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto. Jako jej pochodzenie wskazuje się autoagresję, która jest wynikiem błędu układu immunologicznego. Błąd ten oznacza, że organizm zaczyna zwalczać samego siebie. W wyniku tej walki zniszczeniu ulegają białka tarczycowe oraz upośledzona zostaje aktywność enzymu odpowiadającego za syntezę hormonów tarczycy. Na chorobę Hashimoto chorują przede wszystkim kobiety zarówno te w wieku dojrzałym, jak i młode.

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

W niektórych przypadkach przewlekłe zapalenie tarczycy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że przez wiele lat osoby z Hashimoto żyją w nieświadomości i cierpią z powodu dolegliwości wywoływanych tym schorzeniem. Jako charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia tarczycy wymienia się:

  • ciągłe zmęczenie
  • senność
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią
  • zmienność nastrojów
  • skłonność do depresji
  • marznięcie
  • obfite miesiączki
  • suchość i szorstkość skóry
  • wypadanie włosów
  • zaparcia
  • bóle mięśni i stawów
  • podwyższony poziom cholesterolu
  • nieuzasadnione tycie.

Objawy te na początku wiele osób nie tłumaczy chorobą i do lekarza udaje się dopiero w skrajnych przypadkach. Przewlekłe zapalenie tarczycy bardzo często wykrywa się też przypadkiem, przy rutynowych badaniach lub przy poszukiwaniu diagnozy permanentnego przemęczenia.

Diagnoza przewlekłego zapalenia tarczycy

W przypadku, gdy wyżej wymienione objawy dokuczają nam przez dłuższy czas, warto przebadać tarczycę i udać się do endokrynologa. Podstawowym badaniem diagnozujących Hashimoto jest test poziomy TSH we krwi, czyli hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Podwyższony poziom TSH oznacza, że doszło do niedoczynności tarczycy, czyli jej przewlekłego stanu zapalnego.

Do rozpoznania choroby Hashimoto dochodzi, kiedy wykrywa się podwyższony poziom TSH przy prawidłowym lub obniżonym stężeniu hormonów tarczycy (T4 i T3).  Wyniki te nie mogą być spowodowane operacja tarczycy, lekami wywołującymi niedoczynność, leczeniem jodem radioaktywnym. Potwierdzenie diagnozy uzyskuje się, wykonując badanie na obecność przeciwciał tarczycowych, USG tarczycy, a w niektórych przypadkach biopsję cienkoigłową.

Leczenie choroby Hashimoto

Osoby z niedoczynnością tarczycy muszą pamiętać, że ich leczenie potrwa przez całe życia. Muszą one pozostawać pod stałą opieką endokrynologa. Leczenie rozpoczyna się od zażywania farmaceutyków, które mają uregulować poziom TSH. Jeśli on wróci do normy, wielu chorych przerywa terapię, co nie jest wskazane. Tylko przyjmowanie hormonów pozwala utrzymać TSH w równowadze. W chwili przerwania kuracji ponownie się podwyższa.

Leczenie choroby Hashimoto ma pomóc usunąć skutkach schorzenia, a nie jego przyczyny. Osoby chore z choroba Hashimoto stara się też radzić domowymi sposobami. Trzeba jednak pamiętać, że domowe rozwiązania mogą jedynie wspierać konwencjonalną terapię, a nie ją zastępować.

Dieta przy Hashimoto

Jednym najważniejszych elementów radzenia sobie z przewlekłym zapaleniem tarczycy jest stosowanie odpowiedniej diety. Ma ona wspomagać leczenie oraz pozwolić zgubne kilogramy, które często towarzyszą przewlekłemu zapaleniu tarczycy. Najlepiej, jeśli dieta dopasowana jest do danej osoby, jej masy ciała, stylu życia i aktywności fizycznej. Nie mniej jednak podstawą diety na Hashimoto jest wyeliminowanie glutenu i nabiału. Jako dobre rozwiązanie wskazuje się również przejście na dietę paleo, czyli tej inspirowanej tym, co jedli nasi przodkowie. Opiera się ona na dobrej jakości mięsie, jajach, rybach, owocach morza, warzywa, owocach zdrowych tłuszczach, orzechach, nasionach. Wszystkie te produkty powinny być jak najmniej przetworzone i w minimalnym stopniu poddane obróbce termicznej.

Przy chorobie Hashimoto trzeba również wyeliminować pewne napoje. W łagodzeniu objawów przewlekłego zapalenia tarczycy pomoże picie dużych ilości wody mineralnej, herbatek ziołowych (np. czystka, melisy). Unikać trzeba natomiast herbat zielonej, czarnej, czerwonej i białej, wszystkich napojów gazowanych i słodzonych.

Suplementy w leczeniu Hashimoto

W leczeniu Hashimoto warto uzupełnić swoją dietę suplementami. Mogą one pomoc w poprawie samopoczucia. Zażywanie suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem. Pomoże on dobrać te, które będą najlepsze. Pewne jest jedno – powinny być one wysokiej jakości, nie zawierać szkodliwych dodatków i konserwantów, a także być bogate w odpowiednią dawkę substancji czynnej. Najczęściej przy przewlekłym zapaleniu tarczycy zazwyczaj zaleca się suplementowanie diety preparatami z żelazem, witaminami z grupy B, cynkiem, selenem, witaminy D. Pomocne może być również sięganie po suplementy z betainą Hbl, enzymami trawiennymi, witaminą D3 i K2, probiotykami, choliną i inozytolem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here