Badania tarczycy – w czym pomogą pomóc? Dlaczego warto się zdecydować?

0
435

Badania tarczycy są jak najbardziej wskazane zwłaszcza w sytuacji, w której problemy z tarczycą pojawiają się u poszczególnych członków rodziny. Dodatkowo warto się na nie zdecydować m.in. wtedy, gdy nieregularnie się odżywiamy i nie jesteśmy przekonani co do tego, czy dostarczamy do organizmu odpowiednią dawkę składników mineralnych. Nie żyjmy w niepewności i czym prędzej postawmy na kompleksowe badania.

Problemy z tarczycą – jakie są objawy?

Problemy z tarczycą mogą się u nas pojawić np. wtedy, gdy przewlekle się leczymy, zmagamy się z nadmiernym stresem i prowadzimy dość nieregularny tryb życia. Wtedy w naszym organizmie rozwijają się takie przypadłości, jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroba Hashimoto.

Najczęstsze objawy poważnych kłopotów z tarczycą to m.in.: przybieranie na wadze, wypadanie włosów, zaparcia, znaczny spadek masy ciała, sucha skóra, nadmierna potliwość oraz duże zmęczenie i osłabienie organizmu. Rozwiązaniem okaże się wykwalifikowany endokrynolog w Łodzi, który zajmie się diagnostyką i wdrożeniem odpowiedniego leczenia.

Tarczyca – na jakie badania warto postawić i jakie są korzyści?

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to u kobiet w ciąży, gdyż hormony tarczycy wpływają m.in. na prawidłowy rozwój układu kostnego oraz mózgu dziecka, dlatego też warto regularnie sprawdzać funkcjonowanie tarczycy (zwłaszcza w I trymestrze ciąży). Należy to również zbadać przed planowanym zajściem w ciążę. Zajmie się tym doświadczony endokrynolog ginekolog w Łodzi. Wracając do podstawowych badań na tarczycę mamy do dyspozycji trzy możliwości:

  • TSH – kluczowe badanie w diagnostyce chorób tarczycy. Niski poziom TSH występuje u tych osób, które mają nadczynność tarczycy, a wysoki poziom u osób z niedoczynnością tarczycy,
  • FT4 (tyroksyna) – jeśli występuje u nas nieprawidłowe stężenie, a dodatkowo mamy niewłaściwe wyniki badań TSH jest to dla nas jasny znak – z tarczycą dzieje się coś niedobrego,
  • anty TPO – zwiększone stężenie anty-TPO może wskazywać na chorobę Hashimoto.

Badania krwi pomogą nam ustalić, czy tarczyca funkcjonuje poprawnie. Nie da się ukryć, że badania tarczycy niosą za sobą wiele dobrego. W krótkim czasie dowiemy się, czy tarczyca działa właściwie, a w razie złych wyników wdrożymy optymalne leczenie (w porozumieniu ze sprawdzonym specjalistą). Poszerzymy również swoją wiedzę na temat ewentualnych zaburzeń endokrynologicznych i zostaniemy skierowani na dalsze badania (jeśli zajdzie taka potrzeba, będą to np. USG tarczycy i morfologia).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here