Aloes – właściwości i obszary stosowania

0
1629

O tym, że aloes działa prozdrowotnie, wie chyba każdy. Jednak jego szerokie zastosowanie sprawia, że niewiele osób zdaje sobie sprawę ze wszystkich właściwości leczniczych aloesu. Dzięki temu, że można stosować go w różnej formie, aloes używany jest i wewnętrznie i zewnętrznie. Swoje zastosowanie znajduje w medycynie niekonwencjonalnej oraz w kosmetyce. Działa przeciwzapalnie, regulująco,  łagodzi podrażnienia. Poznaj wszystkie właściwości aloesu i zobacz jak je wykorzystać w praktyce.

Aloes, czyli…

Aloes jest grubą mięsistą roślina, której liście wypełnione są miąższem w postaci gęstego śluzu. To właśnie on wykazuje największe właściwości lecznicze i prozdrowotne i jego wykorzystuje się w medycynie oraz kosmetyce. Aloes stosowany do leczenia i pielęgnacji uprawiany jest na całym świecie w uprawach kontrolowanych, zazwyczaj w szklarniach. Może być też hodowany jako roślina ozdobna w donicach. Naturalnie aloes występuje tylko w Afryce na Półwyspie Arabskim.

Skład i właściwości aloesu

Pomimo, że aloes niemal w 99% składa się z samej wody, to i tak zawiera cenne dla ludzkiego organizmu składniki odżywcze. To one sprawiają, że pól jego wykorzystania jest bardzo wiele. Wartości odżywcze rośliny zawarte są głównie w jej liściach. Znajdziemy w nich:

  • witaminy B, C i E;
  • aminokwasy – w aloesie zawartych jest 9 z 10 ze znanych aminokwasów, które pozytywnie działają na organizm człowieka;
  • substancje i pierwiastki mineralne, do których należy fosfor, sód, wapń, miedź, magnez, cynk, potas, chrom, mangan, żelazo;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6;
  • mleczan magnezowy;
  • naturalny kwas salicylowy;
  • polisacharydy, czyli cukry stanowiące materiał zapasowy w organizmie człowieka;
  • substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym,
  • saponiny, czyli substancje o działaniu ściągającym i odkażającym.

Właściwości lecznicze aloesu – kiedy go stosować?

Aloes pod różnymi postaciami można stosować w przypadku:

  • problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego – aloes pomoże uregulować pH żołądka i przyspieszy przemianę materii; polecany jest też czy łagodzeniu objawów wrzodów i stanów zapalnych układu pokarmowego, a także jego nieżytów;
  • problemów z wątrobą – aloes działa żółciotwórczo i żółciopędnie, co sprawia, że wspomaga leczenie chorób związanych z zaburzeniami pracy wątroby;
  • odchudzania;
  • stymulacji  produkcji soków trawiennych;
  • chęci podniesienia apatytu;
  • zaparć – jednym z działań aloesu jest to przeczyszczające;
  • oczyszczania organizmu – aloes wchłania toksyny i pozwala na ich skuteczne usunięcie z organizmu;
  • problemów z cholesterolem –  roślina na pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi;
  • problemów z ciśnieniem krwi;
  • osłabienia organizmu – aloes podnosi ogólną odporność immunologiczną organizmu i wzmacnia jego funkcje obronne; jednocześnie spowalnia rozwój wirusów, grzybów i bakterii.

Aloes – jak go przyjmować?

Tak samo, jak duże są właściwości lecznicze aloesu, tak samo dużo jest form jego stosowania. Można go wykorzystywać do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Jedną z najpopularniejszych form stosowania aloesu na zdrowe jest picie soku z niego lub zażywanie suplementów diety z ekstraktami z tej rośliny.

Sok z aloesu można kupić gotowy w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, a nawet supermarketach. Ma on postać bezbarwnego płynu. W większości przypadków zawiera on 100% wyciągu z liści roślin, który dodatkowo wzmocniony jest regulatorem kwasowości. Sok z aloesu może być wytwarzany z różnych odmian rośliny. Za ten najwyższej jakości uważa się napój stworzony z aloesu vera. Sok z aloesu najlepiej jest spożywać przed posiłkiem i rozpuszczać go pół na pół w wodzie lub innym soku.

Napój z aloesu można przygotować także samodzielnie. Liście rośliny można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Aby uzyskać z nich sok, należy obrać je ze skórki lub wydrążyć z nich miąższ i zmiksować do z wodą/innym sokiem owocowym. Aloes w postaci soku można spożywać 3 razy dziennie po pół szklanki.

Aloes w zewnętrznym zastosowaniu – kiedy i jak go stosować?

Aloes stosować można również zewnętrzne w postaci czystego miąższu, roztworu z niego lub w kremach, maściach i żelach. W zewnętrznym zastosowaniu pomaga on nawilżyć i odżywić skórę, przyspiesza gojenie ran i podrażnień, łagodzi stany zapalnie, siad, podrażniania, ukąszenia owadów oraz poparzenia posłoneczne, a także wzmacnia włosy.

Zewnętrzne zastosowanie aloesu wykorzystuje głównie kosmetyka. W drogeriach można spotkać wiele preparatów z ekstraktem z aloesu. Znajduje się on w maseczkach na twarz, tonikach czy płukankach do włosów. Warto wiedzieć, za aloesowe kosmetyki można stworzyć również samemu. Ich zaletami jest to, że nawadniają skóry, oczyszczają ją, ujędrniają i regeneruje naskórek. Aloes jako cenna źródło antyoksydantów pozwala skutecznie hamować procesy starzenia się oraz chronić cerę przed działaniem promieniowania UV. Kosmetyki z aloesu polecane są przede wszystkim osobom o skórze suchej i wrażliwej.

Szerokie właściwości aloesu sprawiają, że tej rośliny nie da się zignorować. Jest ona obecna niemal w każdym aspekcie życia, a ekstrakty z aloesowych liści wykorzystywane w wielu produktach. Warto więc przyjrzeć się z bliska temu, jak aloes może wspomóc nasze zdrowie oraz wpłynąć na urodę i zacząć wypełni korzystać z jego możliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here