Życie z osobą chorą na depresję – jak można jej pomóc?

0
1931

Depresja to choroba, która jest lekceważona przez wiele osób. Zazwyczaj lekki stosunek do tego zaburzenia psychicznego mamy, kiedy nie spotkaliśmy się z nim w rzeczywistości. Osoby, które na co dzień muszą życia z choroby na depresje wiedzą, że łatwo nie jest. Nie tylko nie mogą liczyć na pomoc osoby chorej, ale i muszą liczyć się z tym, że będzie ona wymagać od nich pomocy. Zobacz, jak życie się z osobą chorą na depresję i jak jej można pomóc.

Narzekania, kompleksy, lęk, niemoc, zmienne nastroje – tylko niektóre z problemów, z którymi trzeba się zmierzyć, mieszkając z osoba chorująca na depresję. Codzienna egzystencja wymaga dużej siły, cierpliwości, a także wiedzy w zakresie zdrowia psychicznego. Wiedza ta pomoże zrozumieć, z czym zmaga się bliska nam osoba chorując na depresje oraz ułatwi postępowanie w chwilach załamania.

Poznaj objawy depresji

Pierwszym dostrzegalnym i najbardziej odczuwalnym objawem jest obniżony nastrój osoby chorującej na depresję. Złe samopoczucie może być chwilowe lub tez trwać przez dłuższy czas. Przede wszystkim mieszkając z osobą chorym na depresję, trzeba się więc przygotować na zmienne nastroje i jego wahania, przez większość czasu jednak chorobie towarzyszy chandra. Trudno ją pokonać i czasem przekształca się ona w stan zobojętnienia. W takich stanach osoba chorująca na depresję przestaje wykonywać jakiekolwiek czynności, nawet te, które do niedawna sprawiały je radość. Powoduje to, że nie radzi sobie ona z obowiązkami, unika pracy, kontaktów z bliskimi.

Depresja boli

Mieszkając z osobą chorą na depresję, należy pamiętać, że to schorzenie wywołuje ból. Oczywiście nie mowa tu o takim bólu, jaki powoduje złamana ręka czy noga, ale o bólu psychicznym. Przy tym schorzeniu czuje się, że życie boli i to bez względu na to, jak ono wygląda. Właśnie, dlatego osoby chorujące na depresję często targają się na swoje życie. Warto też pamiętać, że depresja może wywoływać objawy somatyczne, ze względu na obniżony próg bólu może od odczuwać zwykłe dolegliwości kilka razy bardziej niż człowiek zdrowy. Oprócz tego dolegliwości towarzyszące depresji to bezsenność, problemy z hormonami, brak apetytu, problemy z serce, dolegliwości od strony układu pokarmowego.

Jak pomóc osobie chorej na depresje?

Pierwszym punktem pomocy osobie chorej na depresję jest zaakceptowanie jej choroby. Dla wielu członków rodziny stanowi to niemały problem. Zaprzeczają one schorzeniu, wstydząc się go lub nie rozumiejąc go do końca. Kolejnym punktem pomocy jest pozyskanie podstawowej wiedzy na temat depresji. Wiele osób nie wie, na czym ona polega i utożsamia ją z przeziębieniem czy zapaleniem płuc. Uważają, że tabletki i kilka dni łóżku pozwoli wrócić do zdrowia. Tak nie jest. Depresja zazwyczaj wymaga długiego leczenia i to zazwyczaj nie farmaceutykami, ale z pomocą psychoterapii. W psychoterapii ważne są nie tylko sesje z psychologiem czy psychiatrą, ale również wsparcie rodziny i przyjaciół. Trzeba jednak pamiętać, że wsparcie to nie powinno przybierać formy standardowej formułki nie przyjmuj, czy inni mają gorzej czy weź się w garść. Takie przekazy nie trafiają do osób chorujących na depresję.

Wsparcie i akceptacja osób chorych na depresje

Największą pomocą dla osoby chorej dla depresję jest zaakcentowanie jej choroby. Nie należy zmuszą jej siłą, do wykonywania codziennych zadań, ale pomóc w tym. Można np. zrobić jej śniadanie czy przynieść herbatę. Należy pamiętać, że zachowanie osoby chorującej na depresję nie wynika z lenistwa czy tzw. robienia na złość. Od chorego nie powinno się więc wymagać zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać zachęcania do poprawy swojego stanu. W miarę poprawy ich samopoczucia można im zaproponować proste aktywności np. krótkie spacery, wspólne gotowanie. Podjęcie wyzwania (nawet jeśli nie zostanie ono ukończone) zawsze warto pochwalić.

Cierpliwość to podstawa

Leczenie depresji wymaga czasu. Niekiedy z choroby wychodzi się kilka lat. Aby kuracja była skuteczna, potrzebna jest systematyczna praca i regularne wizyty u specjalisty. Rodzina chorego powinna go w tym wspierać, przypominać o zażywaniu lekach czy wizytach u psychologa, podsuwać książki i materiały na temat rekomendowanych terapii. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach nie nastąpi magiczne poprawa po zażyciu leku przeciwdepresyjnego. Na pierwsze efekty terapii trzeba poczekać ok. 2-3 tygodnie.

W przypadku ciężkich epizodów depresyjnych, kiedy chory zagraża sobie i innym, konieczna jest hospitalizacja. Rodzina powinna pamiętać, że pobyt w szpitalu psychiatrycznym to nie tragedia i nie trzeba się przed tym bronić. W wielu przypadkach leczenie szpitalne naprawdę może pomóc.

Uwaga na nawroty

W ok. 20-30% przypadków depresja powraca po chwilowym okresie regresji. Oznacza to, że depresja nie jest problemem na chwilę, ale na całe życie. Mieszkając z osobą chora na depresję, trzeba mieć z tego świadomość i uważnie obserwować, czy pojawiają się objawy nawrotu schorzenia. Jeśli tak to warto osobę chorą nakłonić do ponownego rozpoczęcia terapii lub chociażby konsultacji z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here