Depresja jak ją rozpoznać ?

0
1343

Pod żadnym pozorem nie wolno jej ignorować, ani myśleć że „sama przejdzie”. Jak ją rozpoznać oraz jak z nią zatem walczyć?

Według badań depresja stanowi obecnie czwarty największy problem na świecie. W samej Polsce aż około milion Polaków cierpi na tą uporczywą i bardzo niebezpieczną chorobę. Pod żadnym pozorem nie wolno jej ignorować, ani myśleć że „sama przejdzie”. Jak ją rozpoznać oraz jak z nią zatem walczyć? 

Depresja to choroba psychiczna polegająca na przewlekłych zaburzeniach nastroju. Zwykły spadek nastroju i smutek, jeżeli trwają stosunkowo krótko nie świadczą o tej chorobie. Problem zaczyna się kiedy złe samopoczucie rozwleka się w czasie, a chory częściej jest smutny i przygnębiony, niż radosny czy „normalny”. Ponadto chory ma problemy z koncentracją, zaburzenia apetytu i negatywne myśli (często o śmierci lub samobójstwie). Często również towarzyszy temu bezsenność, anhedonia, poczucie winy i niska samoocena. Wszystkie te objawy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie w życiu codziennym, i skutecznie utrudniają wykonywanie obowiązków i cieszenie się z codzienności. 

Najważniejszym krokiem w leczeniu depresji jest jej rozpoznanie oraz uświadomienie sobie o powadze sytuacji i konieczności udania się do psychiatry. To on ocenia stan pacjenta oraz decyduje o dalszym postępowaniu. Najbardziej popularną metodą leczenia jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo skutecznych antydepresantów. Zaczynają działać one bardzo szybko aczkolwiek ważne jest, aby cały proces brania leków był pod okiem lekarza prowadzącego. Pod żadnym pozorem nie wolno samemu decydować o dziennej dawce, a tym bardziej o jej zmniejszaniu czy całkowitym odstawieniu. Proces zaprzestania brania leków antydepresyjnych powinien odbywać się bardzo powoli i stopniowo. Nagłe odstawienie może mieć poważne konsekwencje, a nawet nawrót choroby z wzmożoną siłą. Antydepresanty skutecznie mogą zahamować i osłabić objawy depresji. Nie wpływają jednak na jej przyczynę i nie są w stanie zadziałać na nią po odstawieniu. W tym celu farmakoterapia wspomagana jest psychoterapią. Psychiatra za pomocą spotkać i rozmów wspiera pacjenta w walce z chorobą, dociera do jej genezy i pokazuje inną stronę i punkt widzenia, tłumacząc mu przy tym, że nie wszystko wygląda tak jak mu się wydaje. 

objawy depresji

Wbrew pozorom depresja nie jest tak ciężka do wyleczenia. Terapię w większości przypadków przynoszą bardzo pozytywne efekty, Wystarczy trochę chęci, motywacji i zaangażowania ze strony chorego. Przede wszystkim warto udać się do dobrego specjalisty. Znajdziesz takiego w CMP – Centrum Medycyny Profilaktycznej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here