Polskie łąki i lasy obfitują w rozmaite rośliny o właściwościach zdrowotnych. Lecznicze zastosowanie flory ludzie dostrzegli już od pokoleń. Nasi przodkowie przygotowywali różnego rodzaju napary, maści czy nalewki mające na celu poprawę zdrowia. Obecnie na świecie dokonuje się zbiorów ok. 20 tys gatunków roślin, z czego 2 tys zostało oficjalnie wpisane w lekospisy. Rośliny lecznicze wyróżniają się wysoką zawartością związków chemicznych w składzie, które oddziałują na organizm człowieka. Niektóre z nich możemy wyhodować w swoim ogródku. Jedną z takich roślin jest żurawka.
Charakterystyka żurawki
Żurawka ogrodowa to roślina o niezwykłej urodzie. Jej pielęgnacja ogranicza się jedynie do regularnego podlewania. Należy ona do rodziny skalnicowatych i 55 gatunków. Oprócz tego jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że wraz z nastaniem zimy, bylina nie traci części nadziemnej. Z uwagi na różnorodność, każda z nich powinna znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Rośliny pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej. Główną ozdobę żurawki stanowią liście, które w większości są karbowane i występują w różnych kolorach – od żółtego, poprzez czerwony, aż do ciemnej purpury. Kwiaty są drobne, dzwonkowate i zebrane w kwiatostany. Rośliny najbardziej efektownie prezentują się w dużych skupiskach, na ogrodach skalnych.
Właściwości zdrowotne
Głównym surowcem wspomagającym leczenie różnorakich zaburzeń i dolegliwości jest liść żurawki. Do celów zdrowotnych najlepiej wybrać bylinę, której liście występują w kolorze czerwonym i brązowym. Liście powinny być zbierane przed lub w czasie kwitnienia, a następnie należy je suszyć w temperaturze do ok. 50 stopni. Zawierają one szereg składników z grupy flawonoidów i antocyjanów, chroniących głównie przed atakami bakterii i grzybów. Oprócz tego do składników czynnych żurawki zalicza się między innymi: kwas galusowy, taninowy, galotaniny, kwas elagowy, kemferol oraz wiele innych.
Zgodnie z medycyną ludową Ameryki Północnej, żurawka powinna znaleźć swoje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych. Roślinę wykorzystywano jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny na skórę i doustnie. Co więcej, można ją stosować również na oczy, których podrażnienie wywołane zostało przez stan zapalny. Mnogość czynnych składników w składzie byliny sprawia, że można ją stosować jako lek antyseptyczny. Ponadto zwiększa wydzielanie potu, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w chorobie. Z uwagi na wspomniane działanie przeciwbólowe potrafi skutecznie obniżyć gorączkę.
Jakie choroby leczyć?
Żurawkę bez wahania można zastosować w przypadku zmagania się z nieżytem układu pokarmowego, w stanach zapalnych żołądka i jelit, przy zapaleniu żył, skazie naczyniowej, przeziębieniu, stanem zapalnym skóry wywołanym trądzikiem, w chorobach alergicznych, zapaleniu siatkówki bądź rogówki. Roślina skutecznie działa na chorych borykających się z przypadłością cukrzycy i miażdżycy, gdyż skutecznie stabilizuje naczynia krwionośne oraz poprawia krążenie. Ponadto żurawka ma silne właściwości rozkurczowe i moczopędne. Wszelkie wyciągi z byliny wskazane są w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza.
Żurawka w połączeniu z innymi roślinami
W przypadku, gdy do czynienia mamy z infekcją układu moczowego, żurawkę należy łączyć z ziołami arbutynowymi, drewnem sandałowym bądź zielem nasturcji. Jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, warto powiązać żurawkę z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Kiedy zmagamy się z przewlekłym nieżytem nosa, nawracającym zapaleniem spojówek, zapaleniem dziąseł lub chcemy wzmocnić swoje naczynia krwionośne – wówczas żurawkę należy mieszać z witaminą C i kwasem linolenowym. Przy zapaleniu żył czy żylakach, roślinę wskazane jest mieszać z kwiatem lub korą kasztanowca. We wspomaganiu leczenia nowotworów łączyć z jemiołą, glistnikiem bądź arniką.
Stosowanie
Żurawka jest całkowicie bezpieczna w stosowaniu. Napary mają bardzo przyjemny zapach i smak, śmiało można podawać je dzieciom. Wzbogacenie naparu w kwas cytrynowy uwydatnia działanie bioflawonoidów. Przy chorobach, takich jak gorączka, grypa lub przeziębienie napar z żurawki można przyjmować z surowcami salicylowymi aptecznymi, np. Aspiryna lub Polopiryna, jak również witaminami. Napar z żurawki można słodzić miodem lub sokiem żurawinowym/malinowym. Przy zapaleniach układu moczowego napar wskazane jest zakwasić kwasem migdałowym.
Podsumowanie
Rośliny w ogrodzie to niewątpliwie pożyteczny, a do tego prosty w uprawie element. Wykaz roślin leczniczych zawiera wszystkie gatunki flory w Polsce, zarówno te dziko rosnące jak i uprawne. Uprawa ziół, kwiatów czy bylin leczniczych ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Jedną z najciekawszych roślin o silnych właściwościach zdrowotnych jest żurawka.