Jak radzić sobie z bólem?

0
1202

O tym jak bardzo uciążliwy jest ból przekonać się można w momencie jego długotrwałego ataku. Pierwszą pomocą w takim przypadku są zwykle leki przeciwbólowe, wydawane bez recepty. Okazuje się jednak, że nie tylko one mogą pomóc. Osoby skarżące się na przykre dolegliwości mogą sięgnąć również po niefarmakologiczne metody, które mogą być alternatywą lub uzupełnieniem dla przyjmowanych leków. Wśród niefarmakologicznych metod radzenia sobie z bólem wymienia się często akupunkturę, masaż, czy krioterapię. Na czym polegają zabiegi i jaki jest ich wpływ na zdrowie?

Akupunktura

Akupunktura polega na wkłuwaniu igieł w ciało pacjenta – lekarz nakłuwa do 10 punktów akupunkturowych na skórze, pozostawiając igły na kilkadziesiąt minut w ciele. Dzięki tym zabiegom walczyć można z migrenami, bólami pleców, stawów, a nawet bólem zębów. Zwykle zabiegi akupunktury wykonywane w poradniach zajmujących się leczeniem bólu i są refundowane przez NFZ.  Istnieje szereg przeciwwskazań do ich przeprowadzenia – są to między innymi ciąża, czy problemy z krzepliwością, stąd bardzo ważne jest poprzedzenie zabiegu wywiadem z pacjentem.

Masaż

Masaż wykazujący właściwości lecznicze może być wykonywany tradycyjnie, poprzez ugniatanie i oklepywanie mięśni pacjenta, a także poprzez kąpiele wodne. Ta metoda skoncentrowana jest na uśmierzaniu bólów nerwowych, mięśniowych i stawowych, a ponadto dzięki silnym właściwościom relaksującym, pozwala osobom skarżącym się na ból osiągać wyciszenie, nawet w przypadku nagłych ataków. Ważne jest, aby niezależnie od masowanej części ciała ruchy wykonywane przez osobę masującą były zgodne z kierunkiem przepływu krwi. Dzięki masażom osoby z dolegliwościami mięśni i stawów uczą się tego, że można pokonać ból bez sięgania po środki farmakologiczne.

Krioterapia

Inna metoda walki z bólem polega na wykorzystywaniu zimna do zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości. Krioterapia w szczególności pomaga osobom skarżącym się na bóle mięśni i stawów. Zabieg polega na rozkurczeniu mięśni pacjenta w specjalnej kriokomorze lub miejscowym przeprowadzeniu terapii, na przykład za pomocą kostek lodu. Dzięki silnym właściwościom rozkurczowym krioterapia przejawia zwykle dłuższe działanie przeciwbólowe, niż leczenie oparte na oddziaływaniu ciepłem.

Domowe sposoby na ból

Wspomniane powyżej metody leczenia bólu przeprowadzane powinny być pod okiem specjalistów w profesjonalnie wyposażonych gabinetach. Alternatywą dla nich są domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami. Osoby skarżące się na bóle głowy, a także bóle brzucha powinny skoncentrować się na ćwiczeniach relaksacyjnych. Proste pozycje jogi oraz odprężające kąpiele pozwalają pozbyć się stresu i napięcia, co z kolei w wielu przypadkach przekłada się na złagodzenie bólu. Panie skarżące się na sile bóle menstruacyjne mogą skorzystać z gorących kompresów stosowanych miejscowo na brzuch, z kolei bóle stawów oraz mięśni zwiastujące przeziębienie można wyeliminować dzięki wygrzaniu organizmu.

Nieocenione w walce z dolegliwościami są również zioła. Olejki miętowe, maści borowinowe i eukaliptusowe, czy też nalewki z arniki szczególnie dobrze spisują się w czasie uciążliwych bólów kręgosłupa, mięśni oraz nerwobóli. Na bóle głowy poleca się stosować miętę, melisę lub imbir, z kolei problemy z zębami można zwalczać dzięki olejkom goździkowym, czy okładom z czosnku. Okazuje się, że zioła znajdują swoje zastosowanie także podczas gorączki. Do jej obniżania poleca się przygotowywanie wywarów z kwiatów bzu, dzikiej róży, czy kory wierzbowej.

Jak więc widać metody walki z bólem nie muszą więc w pełni opierać się na lekach, ponieważ istnieje wiele dodatkowych, naturalnych sposobów na łagodzenie dolegliwości różnego pochodzenia. Więcej informacji na temat metod radzenia sobie z bólem znajdziesz w artykule rodzaje bólu i sposoby walki z nim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here