Złamanie kości śródstopia – objawy, leczenie i rehabilitacja

0
7084

Złamanie kości śródstopia to częsta kontuzja, nie tylko u sportowców. Powszechność złamań wynika z tego, że układ kości stopy jest niezwykle skomplikowany, a ich połączenia narażone na ciągle obciążenia i mało odporne na urazy.  Zazwyczaj do złamania kości śródstopia dochodzi na skutek przekroczenia granicy jej wytrzymałości. Złamaniu zazwyczaj ulega piąta kość śródstopia. Zobacz, jakie są przyczyn, objawy, leczenia i rehabilitacja takiego złamania.

Najpopularniejszą formą złamania kości śródstopia jest tzw. złamanie Jonesa, które umiejscowione jest 1,5 cm od końca kości. Uraz powszechny jest nie tylko wśród sportowców, ale i osób, które ze sportem nie mają wiele wspólnego. Inna powszechną kontuzją jest złamanie zmęczeniowe, w jego przypadku mówimy o złamaniu trzonu kości śródstopia. Ostatnim rodzajem załamania jest załamanie tenisisty. Wyróżnia się ona oderwaniem niewielkiego fragmentu od końca kości skierowanego ku tyłowi.

Przyczyny złamania kości śródstopia

Przyczyn złamania kości śródstopia mogą być bardzo różne. Jako najczęstszą przyczynę wymienia się jednak nadmierny wysiłek fizyczny. Na ten rodzaj kontuzji narażeni są przede wszystkim biegacze. Oprócz tego często złamanie kości śródstopia jest wynikiem uderzenia ciężkim przedmiotem, przejechani lub upadku z wysokości. Złamanie może również wynikać z chorób np. reumatoidalnego zapalenia stawów lub być powikłaniem po operacji np. osteotomii korekcyjnej. Wynika to z tego, że zabiegu zmieniają się punkty największych obciążeń na stopie, co prowadzi do złamań przeciążeniowych.

Objawy złamania kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia połączone jest z obrażaniem w sąsiednich częściach miękkich. Z przerwanych naczyń oraz z tkanek miękkich uszkodzonych przez kostne odłamki wydobywa się krew, co oznacza, że pojawia się krwiak, zasinienie oraz obrzęk. Objawy te można zaobserwować na grzbiecie stopy lub palców. Objawem złamania kości śródstopia jest ból stopy nasilający się przy próbie chodzenia, uciskaniu oraz ruchu palcami stopy.

Leczenie złamania kości śródstopia

Leczenie złamania kości śródstopia zależy od rodzaju kontuzji. W przypadku, gdy doszło do tzw. załamania tenisist,y leczenie zazwyczaj ogranicza się do chodzenie w obuwiu z twardą podeszwą lub założenia gipsu marszowego. Do całkowitego zdrowia poszkodowany wraca po ok. 8 tygodniach.

Kiedy dochodzi do niezamierzonego złamania Jonesa, to leczenie obejmuje unieruchomienie stopy w gipsie na okres ok. 8 tygodni. W tym czasie nie można obciążać kończyny. Złamanie Jonesa u sportowców leczy się najczęściej operacyjnie, co umożliwia zrośnięcie się złamanej kości. Należy pamiętać, że ten typ kontuzji lubi się odnawiać, dlatego należy liczyć się z tym, że w niedługim czasie od zrośnięcia się kości dojdzie do ponownego złamania.

W przypadku złamania ze zmęczenia leczenie trwa bardzo długo, nawet do 20 tygodni. Nie zawsze oznacza to jednak, że kość się zrośnie. Tak może się nie stać, nawet jeśli pacjentowi unieruchamia się stopę przy pomocy szyny lub gipsy. Niektóre złamania kości śródstopia ze zmęczenia wymagają leczenia operacyjnego. Operacja jest też konieczna, gdy dojdzie do złamania z przemieszczeniem. W czasie zabiegu konieczne jest usunięcie odłamków kości.

Leczenie złamania kości śródstopia powinno odbywać się w trybie pilny. Po zaobserwowaniu u siebie objawów kontuzji najlepiej od razu pojechać do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia. W czasie transportu powinno się zastosować łagodny wyciąg złamanej kończyny, co zmniejszy dolegliwości bólowe. Ważne jest także unieruchomienie chorej stopy, najlepiej poprzez uniemożliwienie ruchów w stawie skokowym. Pierwsza pomoc w szpitalu obejmuje badanie manualne oraz wykonanie zdjęcia RTG. Badania pozwalają określić umiejscowienie i przebieg linii złamania kości śródstopia oraz obecność odłamków kostnych. Jeśli zachodzi podejrzenie, że doszło do urazu tkanek miękkich, to konieczne jest wykonanie USG.

Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia

Ostatnim etapem leczenia złamania kości śródstopia jest rehabilitacja. Ma ona pomóc w powrocie do sprawności fizycznej i normalnego funkcjonowania. Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia powinna obejmować:

  • Podjęcie działań przeciwbólowy i przeciwobrzękowych po leczeniu; zaleca się stosowanie pola magnetycznego, które przyspiesza i stymuluje zrost kości;
  • Wykonywanie delikatnych ćwiczeń zdrowej kończyny dolnej w celu poprawy krążenia i odżywienia tkanek w kończynie unieruchomionej – ćwiczenia powinny być wykonywane jeszcze w trakcie unieruchomienia;
  • Unikanie forsowania chorej kończyny przez okres kilku tygodniu od sięgnięcia gipsu lub szyny;
  • Stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszania opuchlizny oraz ciepłoty okolicy złamania;
  • Naukę chodu przez terapeutę ze sprzętem pomocniczym; ten jest konieczny, aby nie obciążać chorej kończyny przez minimum 6 tygodniu;
  • Kuracje farmakologiczna lekami przeciwzapalnymi i rozluźniającymi tkanki mięśniowe;
  • Fizykoterapię np. laserem, ultradźwiękami, krioterapię, elektrostymulację osłabionych mięśni, masaże stopy, kinetoterapię, terapię manualną, kinesiotaping.

[Głosów:33    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here