Leczenie kanałowe zęba – na czym polega zabieg leczenia kanałowego?

0
1449

Leczenie kanałowe zęba inaczej endodoncja jest zabiegiem zaawansowanym zabiegiem stomatologicznym. Wykonuje się go przede wszystkim wtedy, gdy długo nieleczona próchnica doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Długość leczenia kanałowego zęba jest uzależniona od skomplikowania schorzenia, które leczy – może trwać do kilku godzin lub też wymagać wielokrotnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zobacz, na czym polega zabieg leczenia kanałowego zęba.

Leczenie kanałowe to zabieg, który większość osób kojarzy się z dużym bólem i niemałymi kosztami. Tymczasem rozwój medycyny spowodował, że leczenie kanałowe powoduje coraz mniejszy dyskomfort, a zaraz pozwala na skuteczne wyleczenie uzębienia. Stomatolodzy podkreślają też, że prawidłowo przeprowadzone leczenie nie powinno boleć, jeśli przebiega bez komplikacji. Martwa miazga zęba nie powoduje takich doznań, a samo znieczulenie podawane jest dla komfortu psychicznego pacjenta.

Na czym polega zabieg leczenia kanałowego zęba?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanału zęba, a następnie uzupełnienia ubytku materiałem stabilizującym. Wskazaniem do leczenia kanałowego to: zaawansowane długo nieleczone uszkodzenia np. próchnica. Wywołują one nieodwracalne zapalenie miazgi, przez co ząb jest nadwrażliwy na nacisk oraz temperaturę. Zaawansowana choroba miazgi zęba nie jest wyleczalna, dlatego miazgę należy usunąć.

Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku, gdy: ból zęba trwa dłużej niż 2 dni, dochodzi do miazgi koloru zęba powodującego ból, złamania, pęknięcia, nadwrażliwości w czasie jedzenia i picia, pojawienia się pęcherzyków wypełnionych ropą na dziąśle.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Proces leczenia kanałowego można podzielić na kilka etapów.

  1. Pierwszym krokiem jest wykonanie prześwietlenia zęba, które pozwala ocenić jego długość i kształt, a także rozpoznać infekcję i jej rozmiar. Zdjęcie RTG zęba pomocne jest również w doborze odpowiedniego znieczulenia.
  2. Kolejny etap to podanie w gabinecie stomatologicznym znieczulania. Podaje się je domiejscowo, a dentysta zakłada suchy opatrunek, którego zadaniem jest wchłanianie śliny w czasie zabiegu.
  3. Następnie dentysta usuwa miazgę zęba oraz wykonuje zabieg borowania. Rozpoczyna się to od rozwiercenia zęba, co otwiera drogę do kanału, w którym zlokalizowana jest zakażona tkanka. Dalej przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwa się miazgę, oczyszcza wnętrze zęba z jej pozostałości i bakterii, wypłukuje i osusza kanał. W niektórych przypadkach może zostać zastosowane tzw. zatrucie zęba, czyli dewitalizacja. Polega ona na odtworzeniu komory zęba, co może wywoływać silne bóle przez kilka dni.
  4. Oczyszczenie kanału pozwala na jego wypełnienie specjalistycznym materiałem. W leczeniu kanałowym stosuje się leki lub stałe gutaperki, które zapobiegają dalszym infekcją. Etap wypełnienia ubytku po miazdze zęba może odbyć się zaraz po oczyszczeniu kanału lub po pewnym czasie, uzależnione jest to od stanu zdrowia pacjenta.
  5. Wypełnienie kanału zębowego i zakończenie leczenia kanałowego obejmują założenie plomby kosmetycznej na zęba. Jej zadaniem jest jego zabezpieczenia, a także sprawianie, że wygląda estetycznie. Pacjenci po leczeniu kanałowym powinni we wskazanym przez stomatologa czasie umówić się na kontrolę. W jej trakcie lekarz sprawdzi, czy kanały zostały wypełnione na odpowiednią długość. W przypadku, gdy tak nie będzie, konieczne jest ponowne wypełnienie kanału zęba.

Rekonwalescencja po zabiegu leczenia kanałowego zęba

Zabieg leczenia kanałowego zęba może wywoływać u pacjenta ból. Po leczeniu zazwyczaj pojawia się od podczas jedzenia. Należy pamiętać, że leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg stomatologiczny, dlatego jama ustna potrzebuje co najmniej kilku dni, aby odzyskać pełną równowagę. Warto również mieć na uwadze, że leczony ząb jest delikatniejszy na nacisk i temperatury. W pierwszych dniach po endodoncji można zażywać tabletki przeciwbólowe, które zminimalizują dolegliwości. W przypadku, gdy te są silne i nie mają nawet po zażyciu leku, to może to świadczyć o dalszym rozwoju stanu zapalnego w tkankach około wierzchniowych, czyli kościach.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Cena leczenia kanałowego zęba uzależniona jest od tego, ile kanałów ma zostać poddanych zabiegowi. Tańsze jest leczenie kanałowe zębów jednokorzeniowych, czyli dolnych i górnych jedynek, dwójek i trójek oraz dolnych czwórek i piątek. Za leczenie zębów posiadających więcej kanałów, czyli przedtrzonowców górnych i trzonowców górnych i dolnych trzeba zapłacić więcej. Ceny leczenia kanałowego zależą również od gabinetu stomatologicznego, doświadczenia lekarza oraz miasta. Średnio za zabieg na zębach jednokanałowych trzeba zapłacić 450 złotych, dwukanałowych 600 złotych, a trzykanałowych 800 złotych. W przypadku konieczności powtórzenia leczenia kanałowego cena wzrasta o ok. 200 złotych. Należy też pamiętać, że sama samego zabiegu to nie wszystko. Oprócz tego konieczne jest poniesienie kosztów na wykonanie RTG zęba oraz kosztów wizyt kontrolnych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here