Zatrucie bakterią E-coli (escherichia coli) – jakie są objawy, ryzyka i sposoby leczenia?

0
1870

Zakażenie pałeczkami okrężnicy najczęściej objawia się zatruciem pokarmowym. W niektórych przypadkach może jednak prowadzić do ostrych i znamiennych w skutkach infekcji. Bakteria e. coli może powodować zapalenie opon mózgowych lub sepsę. Jak więc widać bakteria ta, choć naturalnie w nielicznych ilościach występuje w organizmie człowieka, może stanowić dla niego duże zagrożenie. Zobacz, czym skutkuje zatrucie bakterią e-coli, jakie są jego objawy oraz sposoby leczenia, a także, do czego może prowadzić nieleczone zakażenie.

Czym jest bakteria e-coli?

Bakteria e-coli, czyli inaczej Escherichia coli naturalnie występuje we florze bakteryjnej jelita grubego człowieka. Jej zadaniem jest wspomóc proces rozkładu pokarmu oraz pomoc w produkcji witaminy K i witamin z grupy B. Bakterie e-coli, które znajdują się w jelicie grubym człowiek, wydala się wraz kałem oraz innymi wydzielinami. Po opuszczeniu układu pokarmowego baterie te są jednak niezmiernie niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jeśli się do niego dostaną, mogą wywołać wiele poważnych chorób. O zakażenie baretką e-coli jest niezwykle łatwo. Chociaż nie należy ona do zbyt odpornych (działają na nią wysokie temperatury oraz większość środków dezynfekujących), to występuje wielu miejscach. Na skórę przedostaje się z klamek, poręczy czy innych powierzchni publicznych, a ze skóry może trafić wprost do wnętrza organizmu. Bakterią Escherichia coli zaskarżone może być też jedzenie. Ten drobnoustrój może znajdować się m.in. w surowym mięsie, mleku i nabiale, na owocach, warzywach lub w wodzie pitnej.

Objawy zatrucia bakterią e-coli

Pierwsze objawy zatrucia bakterią e-coli zazwyczaj widoczne są po upływie 2 godzin od zakażenia. Nie jest to jednak regułą, czasem pierwsze symptomy występują dopiero po kilku dniach. Najbardziej charakterystycznym objawem zatrucia tym drobnoustrojem są wymioty, którym towarzyszy biegunka oraz kurczowe bóle brzucha. U niektórych osób dochodzą do tego bóle i zawroty głowy oraz gorączka. W czasie zatrucie bakterią e-coli ludzki organizm jest niezwykle osłabiony i bardzo często występuje też odwodnienie. Objawy zatrucia utrzymują się ok. 2 dni. Mimo krótkiego trwania choroby należy od razu zgłosić się po pomoc medyczną. Zatrucie bakterią e-coli nie można leczyć na własną rękę. Jedynymi lekami, jakie można zażywać bez porozumienia z lekarzem, są te, które zapobiegają odwodnieniu. Preparaty na biegunkę oraz antybiotyki powinien przepisać lekarza.

Komplikacje po zakażeniu bakterią e-coli

Zakażenie bakterią coli jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowiek. Ten niewielki drobnoustrój może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Zazwyczaj bakteria e coli powoduje poważne komplikacje zdrowotne. Do tych, które występują najczęściej zalicza się:

  • infekcje dróg moczowych – e-coli może wywołać zapalenia pęcherza, a niekiedy nawet zapalenie nerek; choroby te zazwyczaj dotykają kobiety i małe dziewczynki; ich przyczyną może być np. niedostateczna higiena okolic intymnych lub zabieg cewnikowania;
  • zapalenie opon mózgowych – bateria e-coli wywołuj je przede wszystkim u noworodków;
  • zapalenie otrzewnej;
  • sepsę;
  • posocznicę;
  • zapalenie zatok – w przypadku zapalenia zatok wywołanego przez Escherichia coli bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne;
  • szpitalne zapalenie płuc;
  • zakażenia pooperacyjne;
  • silne zatrucia pokarmowe,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Bakteria e-coli a zatrucie pokarmowe

Zakażenie e-coli zazwyczaj kończy się zatruciem pokarmowym. Należy jednak pamiętać, że to jaki będzie miało ono przebieg, jest sprawą indywidualną. Jeśli zatrucie pokarmowe e-coli przybierze ostrą formę, to może być tak samo groźne jak schorzenia wymienione powyżej. Przy zatruciu pokarmowym wywołanym bakterią Escherichia coli mogą wystąpić wyniszczające biegunki cholero podobne, czerwonko podobne, krwotoczne zapalenie jelit, zespół mocznicowy-hemolityczny, a nawet zakrzepica.

Jak uchronić się przed bakterią e-coli?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z zakażenia bakterią e-coli, najlepiej jest zastosować profilaktykę. Chociaż o zainfekowanie pałeczka okrężnicy jest bardzo łatwo, to można się przed nią też skurczenie bronić. Profilaktyka e-coli opiera się głównie na dbaniu o higienę. W tym względzie zalecane jest częste mycie rąk (obowiązkowo po wyjściu z toalety), regularna dezynfekcja urządzeń sanitarnych, z których się korzysta oraz utrzymywanie porządku miejsc, gdzie przygotowuje się posiłki. Przy profilaktyce e-coli warto również pamiętać, że drobnoustroje te zaczynają się namnażać przede wszystkim tam, gdzie panuje wysoka temperatura oraz duża wilgoć. Oznacza to, że największe niebezpieczeństwo ich spotkania jest w kuchni oraz w łazience. Przed infekcjami Escherichia coli chroni również gotowanie posiłków w wysokiej temperaturze. Zaleca się ta powyżej 70 stopni Celsjusza, będzie ona zabijała szczep baterii. Wrzątkiem warto również parzyć sztućce i inne naczynia, które dotykały surowego mięsa. Kolejnym zaleceniem jest picie tylko pasteryzowanych soków i mleka oraz wody z dobrze sprawdzonych źródeł (w podróżach należy unikać picia z kranów).  Następną zasadą profilaktyki e-coli jest mycie warzyw i owoców przed zjedzeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here