Gradówka – jak wyleczyć krostkę na powiece?

0
28396

Nieduży guzek, który powstaje na powiece, nazywamy gradówką. Jest on zbudowany z ropno-krwistej i galaretowatej masy. Guzek może pojawić się na dolnej lub górnej powiece. Nie wywołuje on dolegliwości bólowej, jednak ze względu na to, że jest twardy powoduje dyskomfort. Oprócz guzka gradówka może objawiać się zaczerwienieniem i obrzękiem, które powstają w wyniku zakażenia. Chociaż co do zasady gradówka nie jest groźna, to nie leczona może skutkować poważnymi konsekwencjami dla wzroku. Jednym z następstw nieleczonej gradówki jest pojawianie się wad wzroku np. astygmatyzm. Poznaj sposoby leczenia guza na powiece.

Czym jest gradówka?

Mianem gradówki określa się guzek wyskakujący na dolnej lub górnej powiece. Jest on konsekwencja zapalenia gruczołu taczkowego, inaczej nazywanego gruczołem Meiboma. Na skutek występującego stanu zapalnego zamknięte zostają przewody, które są odpowiedzialne za odprowadzanie wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł. Zalegająca masa prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu, zaostrzenia stanu zapalnego oraz powstania niedużej krosty. Wyskakujący guzek wypełniony jest galaretowatą masą, ropą oraz krwią. Wszystko to zamknięte jest w włóknistym worku, który może rosnąć. Co do zasady gradówka nie wywołuje bólu, jednak powoduje dyskomfort oraz może poważnie wpływać na wzrok.

Przyczyny pojawiania się gradówki

Jednej przyczyny występowania gradówki nie ma. Wpływ  na pojawianie się guzka na powiece może mieć wiele czynników. Wśród tych najczęstszych wymienia się:

  • zakażenie bakterią gronkowca złocistego
  • nadczynność gruczołów  Meiboma – schorzenie to szczególnie często występuje u osób, które noszą soczewki kontaktowe;
  • nieleczony jęczmień zewnętrzny;
  • trądzik różowaty;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • wady wzroku –  gradówka występuje nader często u dzieci z niewyrównaną wadą wzroku.

Jak leczyć gradówkę?

Gradówka bardzo często znika samoistnie. Jest to wynikiem wchłaniania zmiany lub samoistnego przebicia guzka. Jeśli jednak guzek na powiece rośnie i nie znika w przeciągu 2 tygodni, oko boli, pojawiają się zaburzenia ostrości widzenia lub ostry stan zapalny, to należy zgłosić się do lekarza. W pierwszym stadium gazdówkę leczy się za pomocą mało inwazyjnych terapii. Lekarze zazwyczaj przepisują miejscowe krople do oczu lub maści z antybiotykami, których zadaniem jest zahamowanie infekcji. Jeśli standardowe leczenie nie przynosi skutku, do terapii włącza się kortykosteroidy, w postaci kropel do oczu. Ich stosowanie jest niezbędne, gdy gradówka powiększa się lub nie ustępuje przez kilka miesięcy. Ostatecznością w leczeniu guzka na powiece jest zabieg chirurgiczny.

Chirurgiczne usunięcie gradówki

Chirurgiczne usunięcie gradówki następuje, gdy zmiana nie znika mimo intensywnego leczenia farmaceutykami. Usunięcie gradówki wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym powieki. W przypadku, gdy guzek jest mały, płyn usuwany jest bez naruszania otaczających go zdrowych tkanek. W przypadku dużej gradówki zabieg obejmuje wywrócenie powieki, jej nacięcie po wewnętrznej stronie, a na koniec wyłyżeczkowanie guza. Zazwyczaj zabieg usunięcia gradówki nie niesie za sobą wielu powikłań. Skóra na powiece regeneruje się dość szybko i nie są widoczne blizny. Z okresowymi znamionami można spotkać się jedynie, jeśli guzek ulokował się na górnej powiecie. Wtedy to po operacji występuje tymczasowa blizna, które może powodować pewien dyskomfort. Taki pojawić może się też po operacji guza o dużej wielkości. Lekarze uczulają, że w wyniku zabiegi może powstać krwiak wokół powieki utrzymujący się przez kilka dni. Obrzęk nie może trwać jednak dłużej niż 4 dni. Aby złagodzić dolegliwości pooperacyjne i przyspieszyć gojenie się gradówki zaleca się suszenie oka ciepłym powietrzem.

Zabieg wycięcia gradówki nie jest poważną operacją, trwa ok. 20 minut. Należy jednak pamięć, że ze względu na strukturę oka i łatwość zakażenia oraz uszkodzenia delikatnych tkanek operację powinien wykonywać tylko lekarz.

Domowe sposoby na gradówkę

W przypadku, gdy guzek dopiero wyskoczy, leczenie można rozpocząć w domu. Domowe sposoby na gradówkę opierają się na okładach i kompresach, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego. Aby przyniosły efekt, należy je wykonywać kilka razy dziennie po około 20 minut. Kompresy na gradówkę wykonuje się z zielonej herbaty, świeżej pietruszki oraz rumianku. Zleca się także wykonywanie masaży, które pozwolą zmniejszyć obrzęk i będą pomocne w odprowadzaniu zalegającej masy. Jeśli domowe sposoby nie zlikwidują gradówki do 2 tygodniu, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Wizyta u niego jest konieczna wcześniej, jeśli guzek na powiece wywołuje ból lub wpływa na ostrość widzenia.

Jeśli wystąpiła u ciebie krostka na powiece, na początek zdiagnozuj, czy faktycznie jest ona gradówką. Guzek tego typu wygląda bardzo charakterystycznie. Jeśli nie boli i nie sprawia, że gorzej widzisz, zastosuj domowe sposoby na gradówkę, jest duże prawdopodobieństwo, że one pomogą i nie będzie trzeba stosować antybiotyków. W przypadku powiększania się gradówki koniecznie zarejestruj się u okulisty, który zbada zmianę i dobierze właściwe leczenie.

[Głosów:144    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here