Zastosowanie kosmetyków z emolientami w leczeniu łuszczycy

0
1217

Łuszczyca jest problemem skórnym, który dotyka coraz większą liczbę osób. Zazwyczaj pojawia się niespodziewanie w najmniej dogodnym momencie. Łuszcza może wystąpić niezależnie od wieku, jednak wskazuje się, że najczęściej pojawia się u osób dorosłych oraz w okresie 50 -60 roku życia. Łuszczyca jest schorzeniem, które znacznie wpływa na naszą samoocenę. Nieestetyczna skóra często jest źródłem wielu kompleksów. Należy pamiętać, że jedna z metod skutecznego leczenia łuszczycy jest właściwa pielęgnacja skóry.

Łuszczyca jest poważnym problem dermatologicznym. Chociaż nie jest to choroba zakaźna, to wywołuje nieprzyjemne reakcje otoczenia. Stąd też łuszczycy oprócz widocznych objawów skórnych często towarzyszy dyskomfort psychiczny, spadek samooceny, a nawet stany depresyjne. Na szczęście dzięki odpowiednim kuracją oraz pielęgnacji skóry można wydłużać okresy remisji oraz zmniejszać intensywność objawów łuszczycy.

Czym jest łuszczyca skóry?

Łuszczyca określana jest mianem przewlekłego zapalenia skóry. Jest to uporczywa dolegliwość, której przyczyn upatruje się w nadmiernej aktywności układu odpornościowego. Objawami łuszczycy są zaburzenia w procesie rogowacenia naskórka. Choroba ma kilka postaci i zmiany, jakie zachodzą na skórze oraz ich lokalizacja uzależniona jest od tego typu schorzenia. Najczęściej spotykany typ łuszczycy daje objawy w postaci czerwonobrunatnych grudek.

Jakie są przyczyny łuszczycy skóry?

Jednak konkretnej przyczyny łuszczycy skóry nie ma. Schorzenie może mieć wiele podłoży. Najczęściej wskazuje się, że jest to dolegliwości dziedziczna. Na jej powstanie wpływ mogą mieć też różnego rodzaju infekcje, które się przechodziło. Zaburzenia mogą być również następstwem zażywania niektórych leków czy nadmiernego stresu.

Leczenie łuszczycy

To, jakie leczenie stosuje się w przypadku łuszczycy, zależy od nasilenia objawów schorzenia.  W łagodnych stadiach łuszczycy stosuje się jedynie leczenie zewnętrzne, które ma na celu redukcję nadmiernej warstwy łusek. W tym celu lekarze przepisują maść salicylowa z mocznikiem, fototerapią, retinoidy czy pochodne witaminy D. W przypadku, gdy łuszczyca obejmie owłosione części ciała np. skórę głowy, konieczne jest stosowanie specjalistycznych preparatów w postaci płynów i szamponów. Nowością w zakresie leczenie łuszczycy są leki biologiczne, jednak jest ono bardzo drogie i nierefundowane przez NFZ. Ważnym elementem leczenia łuszczycy jest też prawidłowa pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry z łuszczycą

Pielęgnacja skóry przy łuszczycy jest bardzo ważna, ale nie łatwa. Ma ona zapobiegać nawrotom aktywnych zmian. Pielęgnacja skóry z łuszczycą powinna być nie tylko regularna, ale i wykonywana odpowiednimi kosmetykami. Skóra w tym stanie wymaga używania delikatnych i naturalnych produktów, które łagodzą urazy i sprzyjać ich gojeniu się. Pomocą w pielęgnacji skóry z łuszczycą są emolienty.

Czym są i jak działają emolienty?

Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które tworzą na skórze barierę ochronną. Zapobiega ona odparowywaniu wody i zatrzymuje ją na dłużej w naskórku. W skład emolientów do skóry z łuszczycą wchodzą substancje nawilżające i natłuszczające. Kosmetyki tego typu nie zawierają natomiast substancji zapachowych czy bawiących, dzięki czemu ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii jest bardzo niewielkie. Głównym zadaniem emolietów w pielęgnacji skóry z łuszczycą jest zmiękczanie i natłuszczanie naskórka. Dzięki temu skóra może trzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a dodatkowo łagodzony jest świąd. Poprawia to nie tylko wygląd skóry, ale i podwyższa komfort życia. Skóra po zastosowaniu emolientów staje się mniej sucha i szorstka.

Jak myć skórę łuszczycową?

Skórę łuszczycową należy regularnie myć, wybierając do tego delikatne żele czy mydła opracowane specjalnie z myślą o tym schorzeniu. Wybierając kosmetyki do skóry łuszczycowej, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich skąd – dobrze, jeśli zawiera on substancje nawilżające takie jak oleje roślinne, mocznik, parafina czy kwas mlekowy. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawi, że zrogowaciały naskórek szybciej się złuszczy, a kwas salicylowy pozwól na swobodne opadanie łusek.

Emolienty w pielęgnacji skóry z łuszczycą

Po kąpieli skórę łuszczycową obowiązkowo trzeba natłuścić i nawilżyć. To właśnie do tego zadania świetnie nadają się emolienty zawierające alantoinę, lanolinę, wazelinę oraz parafinę Emolienty do skóry łuszczycowej dostępne są w aptekach i specjalistycznych sklepach kosmetycznych. Pod tą nazwą kryją się zarówno balsamy, jak i kremy, maści czy odżywki natłuszczające. Produkty można kupować w zestawach lub pojedynczo. Emolienty na skórę łuszczycową należy stosować nie tylko, gdy widoczne są zmiany łuszczycowe, ale i w okresach remisji schorzenia. Odpowiednia pielęgnacja skóry z łuszczycą przedłuża okres remisji choroby.

Pielęgnacji skóry łuszczycowej należy przeprowadzać niezwykle delikatnie. W jej trakcie nie można używać ostrych gąbek czy rękawic peelingujących. Najlepiej jest też stosować kosmetyki przeznaczone stricte do skóry łuszczycowej i wcierać je pomału i delikatnie w naskórek. Sprawie to, że ryzyko podrażnień, zadrapań i nasilenia stanów zapalnych skóry będzie mniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here