Zaparcia u niemowlaka

Zaparcia to oczywiście problemy z wypróżnianiem u naszego dziecka. Jeżeli widzimy, że wypróżnia się ono znacznie rzadziej niż do tej pory, może okazać się, że mamy do czynienia właśnie z zaparciami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sobie z nimi poradzić!

Zaparcia – czy to częsty problem u dzieci?

Badania wskazują, że nawet aż 30% dzieci, w pewnym wieku, ma problem z zaparciami. Jest to naprawdę duży odsetek, dlatego zaparcia u naszego dziecka nie powinny być dla nas dużym zaskoczeniem. Warto też obserwować, czy się one nie pojawiają.

Pamiętajmy, że możemy mieć również do czynienia z tzw. zaparciami czynnościowymi. To sytuacja, w której nie możemy stwierdzić żadnych organicznych przyczyn zaparć. W takim przypadku naprawdę trudno założyć co może być ich powodem, chociaż najnowsze badania wskazują, że przynajmniej za część z nich mogą odpowiadać zaburzeniami perystaltyki i mikroflory jelitowej.

biogaia na zaparcia u niemowlaka

Same zaparcia mogą pojawić się nagle, jednak często są one związane ze zmianami w życiu naszego dziecka. Zaparcia mogą pojawić się, gdy zmieniamy mleko matki na mleko w proszku, gdy przechodzimy na dietę, w której obecne są produkty stałe. Co ciekawe, jednym z momentów może być również ten, w którym nasze dziecko zaczyna korzystać z nocnika. Wynika więc z tego, że problemy te mogą pojawić się nawet w okolicach 3 lub 4 życia naszego dziecka!

Faktem jest jednak, że najczęstszą przyczyną zaparć jest właśnie pożywienie. Dopóki dieta dziecka opiera się na mleku, nie powinniśmy mieć z nimi problemów, ponieważ dziecku dostarczana są wtedy olbrzymie ilości płynów. Pamiętajmy jedna, że te dzieci, które żywione są głównie preparatami do żywienia niemowląt, mają znacznie wiesze szansę na to, że problem z zaparciami będzie się u nich pojawiał.

Stolec – jego konsystencja oraz regularność wypróżniania u dziecka

Konsystencję stolca oraz regularność wypróżniania powinniśmy u naszego dziecka obserwować. Naturalne jest jednak to, że i konsystencja, i czas pomiędzy oddawaniem stolca, będą się zmieniać. Wynika to często ze zmian w diecie, zwłaszcza wtedy, gdy wprowadzamy do niej pokarmy stałe. Wtedy musimy pamiętać o tym, by uzupełniać braki w płynach, podając naszemu dziecku wodę, herbatki, niesłodzone soki czy inne, odpowiednie dla niego napoje, które sprawią, że ilość płynów w organizmie dziecka zawsze będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Jeżeli będzie on za niski, może prowadzić również do pojawiania się problemów z zaparciami.

Pamiętajmy również o tym, że niektóre pokarmy sprzyjają wypróżnianiu się regularnie – jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko zaczyna mieć taki problem, pamiętajmy, by w diecie dziecka pojawiała się większa ilość pokarmów, które zawierają duże ilości błonnika.

Jak wspominaliśmy wcześniej, może się jednak okazać, że to flora jelitowa oraz problemy z nią mogą prowadzić do tego, że nasze dziecko będzie miało problemy z zaparciami. W takim przypadku powinniśmy zadbać o to, by o florę jelitową naszego dziecka zadbać. Można to robić, suplementując odpowiednie bakterie, takie jak bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus reuteri Protectis – występują on m.in. w produktach firmy BioGaia, dostępnych w formie wygodnych w przypadku najmłodszych kropelek. To probiotyki, którymi warto się zainteresować, jeżeli obawiamy się nie tylko o same zaparcia, ale również o samą florę bakteryjną jelit, która może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych naszego dziecka.

Nie czekaj z wizytą u lekarza!

Pamiętajcie, że problemy z zaparciami to nie przelewki. Jeżeli obawiamy się, że ma je nasze dziecko lub obawiamy się, że mogą one wystąpić (np. występowały wcześniej u naszych dzieci), warto skontaktować się z naszym pediatrą, który dokładnie doradzi jak poradzić sobie z problemem zaparć u naszego dziecka. Wizyta będzie natomiast konieczna, gdy problem pojawi się i nie zauważymy, by przechodził.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here