Co musisz wiedzieć o badaniu RTG?

0
678

Badanie RTG, czy też popularnie nazywany przez pacjentów rentgen, to jedno z najczęściej wykonywanych i zlecanych przez lekarzy badań diagnostycznych. Wiele centrów diagnostyki obrazowej wyspecjalizowało się już w wykonywaniu RTG, jednak mimo to pacjenci ze skierowaniem wciąż czasem gubią się w gąszczu procedur i obawiają się długiego czasu oczekiwania na badanie. Niepotrzebnie! Wyjaśniamy czym jest badanie RTG i dlaczego nie należy się go obawiać. Sprawdź co możesz zdiagnozować przy pomocy RTG. 

RTG – co to znaczy? 

Podczas badania RTG, zwanego też rentgenem lub prześwietleniem, wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. RTG wykonywane jest u pacjentów w celu oceny nieprawidłowości w budowie czy też strukturze prześwietlonego narządu. Najczęściej rentgen wykonuje się w diagnostyce urazów i schorzeń układu kostnego. Badanie RTG wykonuje się także w rozpoznaniu schorzeń stawów, chorób serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego.

Co istotne dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali od lekarza skierowanie na badanie RTG, prześwietlenie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i bezinwazyjne. Wynik badania, czyli zdjęcie RTG to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej rentgenografii.

Wykonanie badania RTG

Badanie RTG wykonuje się najczęściej dla jamy brzusznej, klatki piersiowej, kości czaszki, kości lub stawów, kości miednicy, kręgosłupa oraz zatok przynosowych. Badania RTG wykonywane są w większości placówek bez wcześniejszej rejestracji, Wymagane jest jedynie skierowanie od lekarza. 

Samo badanie RTG  jest szybkie i bezinwazyjne. Procedura trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. W przypadku RTG kręgosłupa istnieje konieczność rozebrania się ze wszystkich ubrań, na badanym odcinku kręgosłupa. W pracowni personel medyczny udziela pacjentowi wskazówek co do właściwego ustawienia się i przybrania określonej pozycji. W celu wykonania prześwietlenia należy odsłonić dany obszar ciała. W zależności od rodzaju badania pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Po wynik badania należy zgłosić się osobiście lub upoważnić wybraną osobę do odebrania wyniku. Obecnie, w większości placówek RTG wyniki są zapisane na płycie CD, którą pacjent otrzymuje na własność. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do wykonania badania RTG, poza jednym kluczowym i bezwzględnym. Badań RTG nie wykonuje się kobietom w ciąży. 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem badania RTG, koniecznie sprawdź ofertę Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rtg/. Placówki Tomma są łatwo dostępne dla pacjentów, ponieważ zlokalizowane są w wielu miastach na terenie całego kraju. W Tomma czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra techników i specjalistów, którzy udzielą Tobie szczegółowych odpowiedzi na każde pytanie, a także bezpiecznie i fachowo przeprowadzą badanie RTG. Nie zwlekaj już dłużej z wykonaniem swojego RTG. Zapisz się na wizytę i ciesz się szybkim wynikiem badania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here