Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
1924

Zapalenie zatok szczękowych jest stanem zapalnym zatok znajdujących się nad górnymi zębami. Stan zapalny rozciąga się po obu stronach twarzy niemal do korzeni zębów górnych, przez dno oczodołu aż do jamy ustnej. Ze względu na skomplikowaną budowę zatok szczękowych choroba nie jest prosta do wyleczenia. Zalegająca w nich wydzielina prowadzi do powiększania się stanów zapalnych i długotrwałego leczenia schorzenia. Trzeba jednak pamiętać, że zapalenia zatok szczękowych nie można zostawić samego sobie. Nieleczone prowadzi do groźnych powikłań.  Zobacz, jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia zapalenia zatok szczękowych.

Jakie są przyrzeczny zapalania zatok szczękowych?

Za zapalenia zatok szczękowych odpowiadają niewyleczone zęby. Nieleczone sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego. Do jego wystąpienia przyczynić może się również nieprawidłowo prowadzone leczenie kanałowe. Jedną z najczęściej spotykanych nieprawidłowości jest przebicie się do zatoki w czasie poszerzania kanałów. Jako przyczynę wystąpienia zapalenia zatok szczękowych podaje się też wyrwanie zęba, które może skutkować przetoką ustno-zatokową.

Zapalenie zatok szczękowych – winne tylko zęby?

Jak pokazują dane medyczne, za wywołanie zapalenia zatok szczękowych odpowiadają nie tylko zęby. W ok. 80% choroba ta jest skutkiem infekcji układu oddechowego. Wywołać więc może ją katar towarzyszący grypie lub przeziębieniu. Na zapełnienie zatok szczękowych narażone są przede wszystkim te osoby, u których infekcje stale powracają, osoby palące papierosy oraz spędzające dużo czasu w wodzie chlorowanej np. na basenie. Stan zapalny zatok wywołać może także alergiczny nieżyt nosa oraz astma oskrzelowa.

Warto również wspomnieć przewlekłym zapaleniu zatok szczękowych. Genezą tego schorzenia zazwyczaj jest nieprawidłowa budowa zatok lub polipy. W tych przypadkach najczęściej mamy do czynienia ze stanem zapalnym obejmujący dwie strony twarzy.

Jakie są objawy zapalenia zatok szczękowych?

Dotkliwe i zauważalne objawy występują przy ostrym zapaleniu zatok szczękowych. Przy chorobie tej pacjent ma wrażenie rozpychania policzka, które pojawia się po nocnym odpoczynku, kiedy odprowadzenie wydzielony z nosa jest utrudnione. Zalegająca wydzielina ścieka po tylnej ścianie gardła i powoduje nieprzyjemny smak w ustach i odruch kaszlu. Objawom tym towarzyszy ból, który przypomina ten związanym z bólem zębów. Dolegliwości bólowe nasilają się w czasie kaszlu, pochylania głowy oraz wysiłku fizycznego. W przypadku, gdy zaobserwuje się u siebie takie obawy, najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Zwlekanie z rozpoczęciem terapii lub jej brak będzie skutkował przekształceniem się choroby w tę przewlekłą oraz zwiększy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Przewlekłe zapalenie zatok szczękowych

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok szczękowych pierwszy z objawów, z jakim spotyka się chory jest ból. Ból ten imituje ból zębów górnych. Towarzyszą mu bóle głowy, ucisk okolic czoła oraz kości policzkowych, wystąpić może też nieznaczna gorączka. Objawy przewlekłego zapalenia zatok nasilają się podczas kaszlu oraz pochłania głowy. Przewlekłe zapalenie zatok należy bezwzględnie leczyć, w przeciwnym wypadku chory narażony jest m.in. na zaburzenia zmysłu węchu.

Jak leczyć zapalenie zatok szczękowych?

Leczenie zapalenia zatok szczękowych rozpoczyna się od ustalenia przyczyny występowania tej choroby. To od niej zależy jaka terapia zostanie zastosowana. W czasie diagnostyki wykonywana jest tomografia komputerowa lub zdjęcia rentgenowskie zatok. Jeśli badania te nie dadzą jednoznacznego wyniku, pacjent kierowany jest na endoskopię nosa i zatok. Pomocne mogą okazać się też badania wymazów, testy alergiczne oraz badania krwi.

W przypadku, gdy diagnostyka wykaże, że zapalenie zatok szczękowych jest wynikiem działania wirusa, to leczenie antybiotykami nie jest konieczne. Terapia skupia się jedynie na łagodzeniu dolegliwości bólowych. W tym wypadku lekarz przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oparte na ibuprofenie oraz krople do nosa, których zadaniem jest obkurczanie śluzówki. Pomocą w leczeniu zapalania zatok szczękowych o podłożu wirusowym są także leki mukolotyczne mające rozrzedzać wydzielinę oraz inhalacje i płukanki nosa solą fizjologiczną.

Przy zapaleniu zatok szczękowych na tle bakteryjnym konieczne jest zażywanie antybiotyków, które również można wspierać inhalacjami i płukankami.

W przypadku, gdy zapalenie zatok szczękowych wynika z ich nieprawidłowej budowy, konieczne jest wykonanie zabiegu usuwającego wadę. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest metodą endoskopową i ma na celu ich udrożnienie lub wyprostowanie przegrody nosowej.

Powikłania po zapaleniu zatok szczękowych

Nieleczone zapalenie zatok szczękowych wiąże się z wieloma powikłaniami. Wśród tych występujących najczęściej wymienia się: zapalenie szpiku kostnego, kości stan zatoki, ropień, zapalenie tkanek oczodołu, mózgu, opon mózgowo—rdzeniowych, ropień mózgu. Na wystąpienie powikłań narożne są wszystkie osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie zatok. Ryzyko ich wystąpienia jest tym większe, że diagnoza chronicznej formy tej choroby jest utrudniona ze względu na to, że stan zapalny nie daje wyraźnych objawów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here