Stres a wrzody żołądka – jak stres wpływa na zdrowie

0
1632

Stres jest bardzo szkodliwym czynnikiem, który może w negatywny sposób odbić się na zdrowiu człowieka. Nieustanne życie w stresie może przyczyniać się do nasilenia niepożądanych zjawisk, a nawet samo w sobie być przyczyną schorzeń i chorób.

O tym, jak bardzo negatywny wpływ na zdrowie może mieć stres, lekarze dowiedzieli się stosunkowo niedawno. Jest to z jednej strony spowodowane przez postęp medycyny, a z drugiej przez to, że współczesny świat bardziej sprzyja nasileniu się czynników stresogennych. W efekcie poznano szereg chorób, do których rozwoju przyczynia się stres. Wiele z nich to bardzo poważne i niebezpieczne schorzenia. W efekcie wiele się mówi o tym, jak unikać narażenia na ustawiczny stres, aby nie przyczyniać się do ich rozwoju. Jednym z zagrożeń, jakie niesie za sobą stres, jest pojawienie się wrzodów żołądka. Naukowcy udowadniają, że życie w stresie przyczynia się do występowania tego schorzenia, a zależność stres a wrzody żołądka jest jak najbardziej realna.

Powstawanie wrzodów przez stres

Stres, szczególnie gdy trwa długo i jest bardzo nasilony, nie pozostaje obojętny na organizm człowieka. Gdy do mózgu człowieka docierają informacje o sytuacjach stresogennych, ten reaguje w określony sposób. W organizmie zwiększa się ilość wytwarzanych hormonów, w tym adrenaliny i kortyzolu, oraz wzrasta stężenie glukozy. Gdy stres trwa krótko, organizm wyrównuje poziomy tych substancji i wszystko po jakimś czasie wraca do normy.

Zupełnie inaczej jest, gdy stres jest przewlekły. Gdy podwyższony poziom hormonów i cukru we krwi utrzymuje się przez niemal cały czas, to już jest zjawisko bardzo dla organizmu niekorzystne. Wskutek tego podnosi się ciśnienie krwi, wzrasta napięcie mięśni, a w żołądku zwiększa się ilość kwasów trawiennych. A ponieważ do żołądka nie trafia żadna treść pokarmowa, kwasy żołądkowe nie mają się na czym rozkładać i zalegają w nim. I to jest właśnie główny czynnik chorobotwórczy, gdy rozpatruje się zależność stres a wrzody żołądka. W układzie pokarmowym jest za dużo czynnych kwasów żołądkowych, które zamiast na pokarm działają na ściany żołądka.

Leczenie wrzodów żołądka

Stan nadmiernego poziomu kwasów w żołądku, który utrzymuje się przez długi czas powoduje zmiany, których końcowym efektem mogą być owrzodzenia i wrzody żołądka. Dzięki badaniom klinicznym zostało udowodnione, że w rezultacie występuje powstawanie wrzodów przez stres, szczególnie intensywny i długotrwały.

Osoby, które zauważają u siebie mogą być jednak spokojne, ponieważ leczenie wrzodów żołądka jest możliwe. Jednakże poza przyjmowaniem leków, ważne jest, aby zredukować źródło stresu. Ponadto, konieczna jest zmiana diety i unikanie pokarmów zwiększających kwaśny odczyn pH w żołądku. Leczenie wrzodów najczęściej przeprowadzane jest poprzez przyjmowanie antybiotyków, których zadaniem jest zniszczenie bakterii będących bezpośrednią przyczyną zgonów. Uzupełnieniem terapii przy wrzodach żołądka jest przyjmowania leków uspokajających wpływających na redukcję stresu i zmniejszenia napięcia nerwowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here