Zapalenie spojówek

0
1393

Zapalenie spojówek to powszechne schorzenie narządu wzroku. Może ono mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, alergiczne czy grzybicze. Zapalenie spojówek często wywoływane jest również przez zespól suchego oka. Objawy tej dolegliwości są dość charakterystyczne. Przede wszystkim pacjent odczuwa pieczenie oczu, łzawienie, może pojawić się też światłowstręt. Mimo powszechności zapalenia spojówek i tego, że nie jest ono kwalifikowane jako choroba poważna, to należy je leczyć. Najczęściej w kuracji wykorzystuje się domowe sposoby na zapalenie spojówek lub krople z apteki. Zobacz, co musisz wiedzieć o chorobie czerwonych oczu.

Zapalenie spojówek inaczej nazywane jest chorobą czerwonych oczu. Jest to schorzenie okulistyczne polegające na stanie zapalnym błony śluzowej wewnętrznej części powieki, która pokrywa gałkę oczną. Podczas stanu zapalnego dochodzi do przekrwienia naczyń, co powoduje obrzęk i zaczerwienienie oczu. Zapalenie spojówek, choć co do zasady nie jest groźne, to jest nieprzyjemnym i mało komfortowym schorzeniem. Na szczęście leczenie zapalenia spojówek jest szybkie i skuteczne.

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest schorzeniem, które może mieć bardzo różne przyczyny. Wywołane może być przez różnorakie czynniki. W zależności od tego, jaka jest przyczyna zapalenia spojówek, tak wygląda leczenie dolegliwości. Na początku trzeba więc ustalić jej podłoże. W tym zakresie wyróżnia się kilka typów choroby czerwonych oczu. Choroba podzielona jest ze względu na czynniki, które ją wywołują.

Mówimy więc o:

  • Zapaleniu spojówek bakteryjnym – najczęściej wywołane jest przez paciorkowce i gronkowce; charakteryzuje się ono śluzowo-ropną wydzieliną w spojówce oraz powiększeniem węzłów chłonnych; bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęstszą postacią chorobą czerwonych oczu;
  • Zapalenie spojówek wirusowe – wywoływane jest zazwyczaj przez adenowirusy; w wyniku choroby dochodzi do zajęcia rogówki, co sprawia, że zapalenie spojówek o podłożu wirusowym jest trudne do wyleczenia; choroba bardzo często towarzyszy ospie wietrznej i półpaścowi;
  • Zapalenie spojówek grzybicze – najczęściej jest skutkiem ubocznym długotrwałego zażywania antybiotyków lub leków sterydowych; niekiedy grzybicze zapalenie spojówek jest spowodowane urazami narządu wzroku;
  • Zapalenia spojówek chlamydiowe – ma ono podłoże genetyczne i wywołane jest zakażenie chlamydiami, czyli bakteriami wewnątrzkomórkowymi; na ten typ zapalenia spojówek najbardziej narażone są osoby aktywne seksualnie;
  • Zapalenie spojówek alergiczne – powiązane jest z uczelniami i nadwrażliwością sezonową lub całoroczną; wyróżnia się zapalenie spojówek nieżyt (wywołuje je uczulenie na pyłki i trawy), zapalenie spojówek opryszczykowe (dotyka małych dzieci i wywołane jest nieodpowiednią higieną); przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek (powiązane jest z uczuleniem na antybiotyki i leki przeciwwirusowe).

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek są bardzo charakterystyczne. Najczęściej występujące symptomy to:

  • kłuciem,
  • pieczeniem,
  • swędzeniem,
  • łzawieniem,
  • światłowstrętem.

Oprócz tego chorobie czerwonych oczu może towarzyszyć przekrwienie, wydzielina wodna lub ropna, reakcja spojówek oraz zapalenie powiek.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek uzależnione jest od zaawansowania choroby. Jeśli nie jest ono nasilone, zaleca stosowanie się krople do oczu, które dostępne są w aptece bez recepty. Najlepiej jest wybierać krople o naturalnym składzie, które nie będą podrażniać oczy. W leczeniu zapalenia spojówek wykorzystuje się również sól fizjologiczną oraz sztuczne łzy. Preparaty te skutecznie nawilżają śluzówkę oka.

W przypadku zaawansowanego zapalenia spojówek konieczne jest włączenie do leczenia leków przeciwhistaminowych. Bardzo szybko łagodzą one objawy dolegliwości i eliminują obrzęk oczu, świąd, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach należy choremu podać również antybiotyki.

Dokładne zasady leczenia zapalenia spojówek uzależnione są od tego, jakie podłoże ma choroba oraz jaki jest stopień jej zaawansowania. W większości przodków stosuje się antybiotyki, ale inne leki dedykowane są bakteryjnemu, a inne wirusowemu zapaleniu spojówek.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Mało zaawansowane zapalenie spojówek można leczyć domowymi sposobami. Jako takie wskazuje się przede wszystkim wykonywanie okładów z lodu. Okłady te mają złagodzić obrzęk i zaczerwienienie. Domowym sposobem na zapalenie spojówek jest też przecieraniu oczu naparem z herbaty i ze świetlika. Okłady te mają działanie przeciwzapalne i oczyszczające. W domowym leczeniu zapalenia spojówek rekomendowany jest również nagietek. Można go stosować w postaci nalewki. Inny skuteczny sposób na pozbycie się choroby czerwonych oczu to okłady z surowego ziemniaka.

W czasie leczenia zapalenia spojówek należy również pamiętać, aby:

  • unikać kąpieli w basenie,
  • nie narażać oczu na działanie promieni UV,
  • nie nakładać makijażu na oczy,
  • zrezygnować z soczewek kontaktowych,
  • nie pocierać oczu,
  • nie nadwyrężać narządu wzroku, np. poprzez długotrwałą pracę przy komputerze, używanie smartphona czy czytanie książek lub gazet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here