Zapalenie mieszków włosowych jest dolegliwością skórną. Samo w sobie nie jest groźne, jednak nieleczone może prowadzić do przykrych konsekwencji, wśród których wymienia się m.in. czyraki czy figówki. Jako przyczyn zapalenia mieszków włosowych najczęściej wskazuj się depilacje i golenie. Nie są to jednak jedyne przyczyny występowania tej dolegliwości skórnej. Poznaj je wszystkie oraz zobacz, jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych i jak leczyć stan zapalny.
Czym są mieszki włosowe?
Mieszki włosowe to niewielkie i wąskie kanaliki w skórze, z których wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za produkcję łoju. Ten wydostaje się na powierzchnię skóry i tworzy płaszcz ochronny, który ma zmniejszać ryzyko podrażanie, neutralizować szkodliwe substancje i zapobiegać ich wnikaniu w głębsze warstwy skóry. Do zapalenia mieszków włosowych dochodzi, gdy płaszcz lipidowy zostaje starty np. w wyniku drażniącego działania kosmetyków lub uszkodzenia mechanicznego. W takiej sytuacji mieszek nie jest chroniony, a przedostające się do niego drobnoustroje wywołują stan zapalny.
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie okołomieszkowe może wystąpić z przyczyn infekcyjnych lub nieinfekcyjnych. W przypadku zapalenia infekcyjnego najczęściej wywoływane jest przez bakterie takie jak paciorkowiec ropny lub gronkowiec złocisty. Bakterie te bytują czasów na skórze i błonach śluzowych np. jamy nosowej i w chwili, gdy odporność immunologiczna organizmu jest osłabiona, atakują go. Do przyczyn infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych zalicza się też pałeczki ropy błękitnej. Bytują one z zanieczyszczonej wodzie. Można je spotkać np. w basenach, jacuzz czy SPA.
Jako przyczyny nieinfekcyjnego zapalenia mieszków włosowych podaje się zmiany o podłożu trądzikowym. Bardzo często wywoływane są one lekami m.in. kortykosteroidami czy kortykotropiną. Specyfiki te mogą powodować wykwity skórne, które składają się z zapalnych krostek. Jako nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych wskazuje się także stany zapalne wywołane zbytnim wystawianiem skóry na słońce.
Zapalenie mieszków włosowych a depilacja
Najczęściej do zapalenia mieszków włosowych dochodzi w wyniku depilacji czy usuwania zbędnego owłosienia maszynką. Stan zapalnych może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W jego wyniku pojawiają się nieestetyczne krostki, których ilość zwiększa się po każdym goleniu. Jest to wynikiem tego, że zakażenie przechodzi z jednego, na drugi mieszek włosowy.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Podstawowym objawem zapalenia mieszków włosowych są wykwity skórne w postaci krostek. Te wypełnione są płynem surowiczym lub ropą i zlokalizowane są wokół mieszków włosowych. Wykwity te często się zlewają i twarzą skupisko grudek i krostek, które przebite są włosami. Krostki te mogą powodować świąd, a w niektórych przypadkach ból. Do zapalenia mieszków włosowych może dojść na całym ciele, jednak najczęściej stan zapalny występuje na twarzy, owłosionej skórze góry, plecach, pośladkach i okolicy lodowej. Na rozwój stanów zapalnych narażone są też ramiona, uda oraz łydki.
Rodzaje zapalenia mieszków włosowych
Medycyna wyróżnia dwa rodzaje zapalenia mieszków włosowych:
- powierzchniowe – wywoływany jest zazwyczaj przez gronkowca złocistego; w jego wyniku na skórze pojawiają się krostki, z których wyrastają pojedyncze włosy; zmiany skórne są napięte i wypełnione ropą, a po pewnym czasie samoistnie pękają; pozostawiają po sobie czerwone strup na zaczerwienionej skórze; zapalenie mieszków włosowych powierzchowne rzadko kiedy przybiera postać przewlekłą; leczenie ma charakter miejscowy lub ogólny;
- głębokie – jest to poważniejsze schorzenie skórne, w którego wyniku mogą pojawić się nawet czyraki; głębokie zapalenie mieszków włosowych objawia się krostkami wypełnionymi ropą.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Kuracja przy zapaleniu mieszków włosowych uzależniona jest przede wszystkim od przyczyny ich powstawania. W przypadku, gdy stan zapalny jest wynikiem zakażenia bakteryjnego, lekarz najczęściej zaleca antybiotykoterapię. Wspomagana jest na zewnętrznymi maściami o działaniu przeciwbakteryjny oraz właściwą pielęgnacją skóry opierająca się na dezynfekcji. Rekomendowane jest również zrezygnowanie na jakiś czas z zabiegów obciążających skórę takich jak depilacja. Lekiem na zapalenie mieszków włosowych są również maści i kremy z mocznikiem. Mają one właściwości nawilżające i zmiękczające. Pozwala to poprawić kondycję skóry oraz uodpornić ją na powstawanie ropnych grudek.
W przypadku zauważenia u siebie objawów zapalenia mieszków włosowych można również sięgnąć po apteczne specyfiki bez recepty. Jeśli jednak zapalenie nie mija przez kilka dni, zaognia się i rozprzestrzenia, należy pilnie udać się do lekarza. Zapalenie mieszków włosowych jest schorzeniem, które nie można ignorować. Nieleczone może prowadzić do powstania czyraków lub przybrać postać choroby przewlekłej.
Zapalenie mieszków włosowych – profilaktyka
W walce z zapaleniem mieszków włosowych ważne jest profilaktyka. Raz nabyty stan zapalny może się odnawiać, jeśli nie zachowa się odpowiedniej higieny. Zalecane jest dezynfekowanie maszynki go golenia, używanie kremów i balsamów zmiękczających, stosowanie kosmetyków bez sztucznych barwników i konserwantów, a także regularne wykonywanie peelingów przed depilacją.