Szukając najlepszych preparatów do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała często sięgamy po kosmetyki, które można kupić w aptekach. Ogólna nazwa środków pielęgnujących sprzedawanych w aptekach to kosmetyki dermatologiczne, dermokosmetyki czy kosmetyki apteczne. Mimo że są one droższe od tych sprzedawanych w drogeriach czy supermarketach, sięga po nie coraz więcej osób. Z danych wynika, że dermokosmetyków używa co 3 kobieta. Z czego wynika? Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków i czy faktycznie warto w nie inwestować? Zobaczcie same.
Czym są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki są preparatami z pogranicza kosmetyki i medycyny. Można nabyć je wyłączenie w aptekach. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki dermatologicznie nie są lekiem. Kupuje się je bez recepty. Pierwotnie przeznaczone były do pielęgnacji skóry problemowej, wrażliwej oraz atopowej. Dziś po dermokosmetyki sięgają wszyscy, nawet osoby, które z cerą nie mają żadnych problemów. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona skóry oraz łagodzenie podrażnień, działanie terapeutyczne jest drugorzędne.
Dermokosmetyki – kiedy je stosować?
Dermokosmetyki to przede wszystkim preparaty do skóry nadwrażliwej i atopowej. Ich skład może zaspokoić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Łagodzą one pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i utrzymujące się uczucie dyskomfortu. Stosowanie kosmetyków dermatologicznych pozwala wyeliminować lub zminimalizować problemy skórne. Ponownie trzeba jednak podkreślić, ze żadne dermokosmetyki nie ma właściwości leczonych, a jedynie pielęgnacyjne.
Specjaliście zalecają, aby po kosmetyki apteczne sięgać w przypadku: trądziku pospolitego i różowatego, alergii, łuszczycy, egzemy czy przebarwień pigmentacyjnych.
Kosmetyki dermatologiczne – co jest w ich składzie?
Kosmetyki dermatologiczne jako te przeznaczone do skóry problematycznej nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji, które mogą podrażniać cerę. Wolne są od sztucznych barwników, olejków eterycznych, substancji zapachowych, środków konserwujących. Zamiast tych składników znajdziemy w nich witaminy E, C i z gruby B oraz pochodne witaminy A (retionoidy), lipidy, naturalne substancje roślinne, metale, naturalne czynniki nawilżające, złuszczające oraz rozjaśniające skórę. Skład dermokosmetyków zazwyczaj jest bardzo krótki. Mała liczba składników aktywnych sprawia, że skóra nie ulega podrażniania, a ryzyko alergii jest mniejsze.
Kosmetyki drogeryjne – czym są?
Kosmetyki drogeryjne są najczęściej wybieranymi preparatami do codziennej pielęgnacji urody. Kupimy je w sklepach kosmetycznych, supermarketach czy drogeriach. Przeznaczone są on do skóry pozbawionej większych problemów, nieposiadających wysokich wymagań i zdrowej. Taka cera nie potrzebuje specjalistycznych kremów, balsamów czy żeli do mycia. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kosmetyków drogeryjnych i dobrać go do swoich faktycznych potrzeb. Stosowanie byle jakich i niedopasowanych np. do wieku preparatów może zaburzyć funkcjonowanie skóry.
Kosmetyki i dermokosmetyki – jak jest różnica?
O różnicach między kosmetykami a dermokosmetykami mówi się bardzo dużo. W tym obszarze narosło wiele mitów, które dodatkowo potęgowane są przez przekazy marketingowe. Pierwszym z nich jest ten, że kosmetyki dermatologiczne są bezpieczniejsze od tych drogeryjnych. Pogląd ten weryfikuje jednak prawo. Obowiązujące przepisy nie definiują preparatów określanych jako dermokosmetyki, a co za tym idzie, nie stawiają ich innych, wyższych stand rowów bezpieczeństwa niż kosmetykom drogeryjnym dopuszczonym do sprzedaży. Bez względu jak producent nazwie swój produkt czy będzie to kosmeceutyk, kosmetyk apteczny, kosmetyk do cery problemowej, dermokosmetyk czy jeszcze inaczej musi on spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu kosmetycznym 1223/2009/WE. Takie same normy muszą spełniać kosmetyki drogeryjne. Wszystkie preparaty do pielęgnacji ciała muszą również posiadać pozytywną ocenę bezpieczeństwa. Procedura jej wydawania jest taka sama dla wszystkich produktów kosmetycznych, stąd też nie można jednym określać bardziej a innych mniej bezpiecznymi.
Kolejną różnicą wskazywaną pomiędzy kosmetykami drogeryjnymi a dermokosmetykami jest taka, że te drugie opracowywane są we współpracy z kosmetologiem, lekarzem, dermatologiem, alergologiem itd. Trzeba jednak pamiętać, że dziś niemal wszystkie kosmetyki (nawet te sprzedawane w supermarketach) są tworzone we współpracy. Skład kosmetyków drogeryjnych nie jest ustalany przez dział produkcji, a wykwalifikowanych chemików, kosmetologów czy dermatologów pracujących dla koncernu kosmetycznego.
To co jednak niewątpliwie różni kosmetyki od dermokosmetyków to cena. Te, które możemy kupić w aptekach, są o wiele droższe. Nie zawsze jednak ich cena wypływa z odmiennych i lepszych właściwości, a jedynie ze strategii firmy i miejsca ich dystrybucji. To, że kosmetyki sprzedawane są w aptece, jest decyzją biznesową przedsiębiorstwa. Coraz więcej koncernów decyduje się na sprzedaż swoich wyborów w aptekach czy też stworzenie specjalnej linii kosmetyków dermatologicznych. Ma to podwyższyć nie tylko zyski firmy, ale i prestiż produkowanych preparatów pielęgnacyjnych.