Zapalenie korzonków – jak leczyć i zapobiegać?

0
3767

Zapalenie korzonków jest bólem zespołu kręgosłupowo-korzonkowym. Dolegliwość występuje dość często i objawia się przede wszystkim ostrym bólem w plecach, który promieniuje często do góry kręgosłupa i kończyn dolnych. Zapalenie korzonków nerwowych może być spowodowane wieloma czynnikami np. zmianami chorobowymi w obrębie kręgosłupa. Zobacz, jak leczyć zapalenie korzonków, a także mu zapobiegać.

Rwa kulszowa, czyli zapalenie korzonków jest schorzeniem zaliczanym do zespołów korzeniowych. Same korzonki to inaczej pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego i znajdują się pomiędzy poszczególnymi kręgami – od szyjnego po lędźwiowy, korzonki występują parami – po dwa z prawej i lewej strony rdzenia. Ich umiejscowienie sprawia, że są one bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany stanu kręgosłupa, jak i jego najbliższych okolic. Sytuacje takie jak np. ucisk na korzonki nerwowe prowadzi do nerwobólów, które mogą przybrać formę rwy udowej, rwy ramiennej czy zapalenia korzonków (rwy kulszowej).

Przyczyny zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków może być wywołane przez wiele czynnikowe. Najczęściej mówi się, że przyczyną wystąpienia stanu zapalnego są zmiany chorobowe w obrębie kręgosłupa, jego przeciążenie, infekcje, a nawet silny stres.

Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków bardzo łatwo poznać po nagłym i ostrym bólu pleców. Przez wielu chorych określony jest on jako paraliżujący. Ból przy zapaleniu korzonków promieniuje do wyższych partii kręgosłupa, a także do rąk i nóg. Jest on tak silny, że może uniemożliwić swobodne poruszanie się. Oprócz bólu przy zapaleniu korzonków występuje też: przykurcz mięśni przykręgosłupowych, skrzywienie kręgosłupa na skutek dotkliwego bólu, objawy infekcji np. gorączka/stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, kaszel, napady osłabienia. Wskazuje się również, że objawem zapalenia korzonków może być zaburzenia czucia w formie przeczulicy, brak czucia, drętwienia i mrowienie kończyn. Przy ostrym zapaleniu korzonków do tych symptomów dochodzą jeszcze problemy z oddawaniem stolca i moczu.

Rwa kulszowa, czyli zapalenie korzonków

Zapalenie korzonków w formie rwy kulszowej to ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Dolegliwości najpierw pojawiają się w dolnej partii pleców, a wywołuje je przepuklina krążka międzykręgowego. Następnie ból promieniuje do pleców i nóg. Objawy rwy kulszowej nie sposób nie zauważyć. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie  i ulgę przynosi jedynie przebywanie w pozycji leżącej.

Najczęściej do ataku rwy kulszowej dochodzi na skutek przeciążenia lub nagłego podniesienia ciężkiego przedmiotu. Atak bólu może być też spowodowany częstym przyjmowaniem niewygodnej pozycji siedzącej lub stojącej.

Zapalenie korzonków może rozwijać się nie tylko w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Często stan zapalny rozwija się w obrębie splotów nerwowych uda. Mówimy wtedy o rwie udowej. Jej objawy to ostry i silny bil odczuwany z przodu nogi, który promieniuje do kręgosłupa, pośladków i łydek.

Jak leczyć zapalenie korzonków?

Leczenie zapalenia korzonków powinno nastąpić niezwłocznie po zdiagnozowaniu dolegliwości. Terapia opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także często wspierana jest farmaceutykami działaniu rozluźniającym mięśnie. Medykamenty przyjmuje się zarówno w formie doustnej, jak i miejscowej w postaci maści i kremów. W niektórych przypadkach lekarz zaleca domięśniowe zastrzyki z lekami.

Przy ostrym zapaleniu korzonków zalecane jest również  pozostanie w pozycji leżącej, aby odciążyć uciśnięte nerwy. Leżeć trzeba na twardym podłożu. Pomoże to uniknąć powikłań po zapaleniu korzonków, do których zalicza się niedowłady, zaburzenia czucia oraz porażenia mięśni. Jeśli takie powikłania występują, konieczna staje się operacja.

W większość przypadków zapalenie korzonków wymaga również przeprowadzenie zabiegów fizykoterapii. Chory kierowany jest na masaże rozluźniające oraz terapię manualną, polegającą na uciskaniu konkretnych miejsc, co odbarcza uciśnięty nerw. Fizykoterapię przy zapaleniu korzonków powinien przeprowadzać specjalista. Samodzielnie można sobie tylko zaszkodzić. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą również zabiegi z użyciem pola magnetyczne, krioterapia, laseroterapia czy ultradźwięki.

Domowe sposoby na zapalenie korzonków

Tradycyjne leczenie zapalenia korzonków można wspomagać domowy sposobami, które mają łagodzić dolegliwości bólowe. W domu można stosować terapię ciepłem, która polega na ogrzewaniu pleców okładami lub poduszkami grzejącymi i lampami. Pod wpływem ciepła mięśnie się rozluźniają. Warto również stosować ciepłe kąpiele z dodatkiem ziołowych olejków o działaniu uspokajającym i rozluźniającym. Skuteczne może się też okazać noszenie kołnierza stabilizującego, który pomaga przede wszystkim przy zapaleniu korzonków odcinka szyjnego kręgosłupa. W czasie leczenia korzonków należy też pamiętać o odpoczynku i leżeniu przynajmniej przez kilka dni w łóżku.

Zapalenie korzonków – jak go uniknąć?

Aby unikać zapalenia korzonków, należy dbać o wzmacnianie mięśni kręgosłupa. Jest to możliwe poprzez aktywność fizyczną i utrzymywania właściwej wagi ciała. Na mięśnie kręgosłupa dobrze działa pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy spacery. Profilaktyka zapalenia korzonków mówi również o tym, aby zachować właściwą postawę ciała podczas chodzenia i siedzenia, a także spać na wygodnym łóżku z dobrze dobranym materacem. Nie można też zapominać o unikaniu przeciążeń kręgosłupa – niewskazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here