Zapalenie błony naczyniowej oka – Przewlekła choroba oczu

0
1388

Błona naczyniowa oka jest specjalną warstwą, która zapewnia prawidłowe ukrwienie i odżywianie wewnętrznych struktur oka. Błona naczyniowa składa się z naczyniówki tęczówki i ciała rzęskowego. Jest ona ważnym elementem budowy oka, dlatego jej choroby mogą być niezwykle niebezpieczne. Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie błony naczyniowej oka. Stany zapalne mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Nieleczone grożą utratą wzroku. Zobacz, co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu.

Błona naczyniowa oka inaczej ueva jest istotnym elementem narządu wzroku. W przypadku podejrzenia jej zapalenia lub wystąpienia innych objawów należy pilnie skonsultować się z okulistą. Zaniechanie leczenie może prowadzić do przekształcenia się zapalenia błony naczyniowej oka w dolegliwość przewlekłą. Stan przewlekły jest groźny dla narządu wzroku i w skrajnych przypadkach może grozić utratą widzenia. Przy przewlekłym zapaleniu błony naczyniowej oka zwiększa również ilość powikłań oraz oznacza trudniejsze leczenie.

Czym jest błona naczyniowa oka?

Błona naczyniowa oka składa się z 3 odrębnych części:

  • odcinek przedni, złożony z tęczówki (iris) i części ciała rzęskowego (corpus ciliare),
  • część pośrednią, w skład której wchodzi część płaska ciała rzęskowego,
  • odcinek tylny, tzw. naczyniówkę (choroidea), która znajduje się pomiędzy włóknistą twardówką, stanowiącą ścianę gałki ocznej, a siatkówką.

Każda z tych części pełni określone i równie ważne funkcje. Pierwsza (tęczówka) z pomocą mięśni reguluje ilość docierającego na siatkówkę światła i chroni oko przed jego nadmiarem i oślepieniem. Ciało rzęskowe jest odpowiedzialne za wytwarzanie cieczy wodnistej, która wypełnia przedni element gałki ocznej i nadaje jej kształt oraz właściwe napięcie. W tej części błony naczyniowej oka znajduje się okrężny mięsień rzęskowy, który jest odpowiedzialny za naprężenie rzęsek decydujących o napięciu i zmianach kształtu soczewki oko. Dzięki jego działaniu i sprężystości oko dostosuje ostrość wzroku do przedmiotów znajdujących się w dużej lub małej odległości. Ostatni element budowy błony naczyniowej oka jest naczyniówka. Jest ona powiązana z siatkówką i wpływa na jej unaczynienie.

Przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka

Jako przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka wymienia się grupę kilku schorzeń. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przyczyny choroby nie udaje się ustalić, w takich sytuacjach mówi się o przypadkach idiopatycznych.

Najczęściej podłożem choroby są autoimmunologiczne choroby układowe np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczyca, zespół Reitera. Chorobę wywołać mogą również infekcje wirusowe: półpasiec, zakażenie cytomegalowirusem (CMV) lub wirusem HIV, wrodzona różyczka.

Choroba oczu może wynikać także z przewlekły proces zapalny, który toczy się w innym miejscu na ciele np. ropień okołozębowy, zapalenie przydatków. Inne przyczyny występowania zapalenia błony naczyniowej oka to: zakażenia pasożytnicze (np. toksoplazmoza, toksokaroza), osiedlenie się w oku krążących we krwi larw tasiemca uzbrojonego.

Objawy zapalenia błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka może objąć jej przedni, pośredni lub tylny odcinek. Zdarza się, że stan zapalny rozwija się w całej błonie – wtedy mówimy o uveitis. Jako objawy zapalenia błony naczyniowej oka podaje się:

  • światłowstręt,
  • zaczerwienienie i ból oka,
  • pogorszenie widzenia,
  • łzawienie.

Przy przewlekłej chorobie oka objawy są mniej nasilone i często pierwsze dolegliwości są związane z rozwijającymi się powikłaniami. Jako symptomy przewlekłego zapalenia błony naczyniowej oka w odcinku przednim wymienia się zrosty teczkowo-soczewkowe, ataki jaskry wtórnej, zaćmę. Przy zaawansowanym stanie zapalnym pojawiają się natomiast zmiany w plamce żółtej, zmniejszenie gałki ocznej, niedostateczna produkcja cieczy wodnistej, włosienia i ciała rzęskowego.

W przypadku zapalenia błony naczyniowej oka w odcinku pośrednim i tylnym występujące objawy to:

  • pojawienie się mętów w ciele szklistym (wypełnia tylny odcinek oka),
  • tylne odłączenie ciała szklistego,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • tworzenie błon nasiatkówkowych,
  • torbielowaty obrzęk plamki,
  • trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego,
  • stopniowa utrata widzenia (zarówno centralnego, jak i obwodowego).

Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka

Aby móc rozpocząć leczenie zapalenia błony naczyniowej oka, należy wykryć przyczynę choroby. Leczenie obejmuje kurację choroby podstawowej. Oznacza to, że diagnostyki podjąć musi się nie tylko lekarz okulista, ale i konieczna jest diagnostyka stomatologiczna, laryngologiczna, ginekologiczna, immunologiczna.

Oprócz leczenia choroby podstawowej, wdrażana jest terapia objawowa. Polega ona na podawaniu sterydowych leków przeciwzapalnych. Alternatywą dla nich są leki immunosupresyjne oraz środki rozszerzające źrenice. Chory powinien pozostawać pod stałą obserwacją. W przypadku wystąpienia stanów nieporadnych lub powikłań, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jej celem będzie usunięcie takich powikłań po zalaniu błony naczyniowej oka jak zrosty, zaćma, odwarstwienie siatkówki lub błony przedsiatkówkowej.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here