Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

0
356

Otworzenie własnej praktyki dentystycznej to w wielu przypadkach dobry pomysł. Usługi dentystyczne są dość dochodowe, a wielu dentystów na terenie całego kraju czeka na specjalistyczną ofertę pracy. Jak każda działalność gospodarcza, praktyka dentystyczna może okazać się dość absorbująca na etapie jej uruchamiania. Dlatego poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawiamy najważniejsze i najczęściej wybierane sprzęty do gabinetów stomatologicznych.

Akcesoria do gabinetu dentystycznego

Kluczową rolę w każdym gabinecie dentystycznym odgrywają narzędzia diagnostyczne, którymi posłużysz się w celu rozpoznania problemów zdrowotnych swoich pacjentów. Wśród nich znajdują się lusterka powiększające i lusterka rodowane, o rozmaitej średnicy. Warto wybierać te modele, które pozwolą Ci się dostać do miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej. 

Zgłębnik dentystyczny – nazywany również sondą – to urządzenie pozwalające zbadać powierzchnię zęba i wykryć w niej ubytki. Pozwala także na ocenę ich rozmiaru oraz przeprowadzanie kontroli ozębnej. 

Kolejne istotne akcesorium to pęseta stomatologiczna, nazywana również szczypczykami. Jest niezastąpione w rozmaitych pracach manualnych w obrębie jamy ustnej. 

Najważniejsze narzędzia stomatologiczne 

W gabinecie stomatologicznym znajduje się bardzo szeroki wachlarz różnorakich instrumentów, za pomocą których wykonasz rozmaite zabiegi protetyki, ortodoncji, chirurgii, endodoncji oraz innych dziedzin stomatologii. Najczęściej wykorzystywane w tym celu narzędzia to: kleszcze ekstrakcyjne, raspatory, nożyczki, dźwignie korzeniowe, igłotrzymacze oraz retraktory. W diagnostyce wykorzystuje się także endometry, niezwykle pomocne w określeniu szczegółów budowy danego zęba oraz przebiegu jego leczenia. 

Do zabiegów implantologii stosuje się najczęściej osteotomy, młynki do przygotowania materiału kostnego, skrobaczki oraz aplikatory dedykowane do biomateriału. Narzędzia wykorzystywane w implantologii to także ekskawatory, formówki, łopatki.

W endodoncji stosuje się natomiast zgłębniki endodontyczne, upychadła kanałowe (nazywane pluggerami), kleszczyki usuwające. Warto też zwrócić uwagę na dużą użyteczność różnego typu sond oraz narzędzi do walki z kamieniem nazębnym. 

W ortodoncji i protetyce natomiast wykorzystuje się przede wszystkim rozpieracze, kleszcze protetyczne, zbijaki do koron, pozycjonery, pęsety do wstawiania zamków i rurek, nagryzacze oraz dociskacze, łyżki wyciskowe, a także liczne inne instrumenty do gipsu oraz wosku. 

Sterylizacja narzędzi dentystycznych 

By użytkowanie narzędzi było maksymalnie bezpieczne dla Ciebie oraz przede wszystkim Twoich klientów, należy swój gabinet wyposażyć w specjalne urządzenia służące do dezynfekcji. Wiele narzędzi musi być sterylizowanych po każdorazowym użyciu, zgodnie z określonymi wymogami. W tym celu warto wyposażyć swój gabinet w autoklaw, który będzie precyzyjnie i dokładnie oczyszcza powierzchnię wszystkich umieszczonych w jego wnętrzu akcesoriów. 

Autoklawy warto wybierać, zwracając uwagę na zakres ich pracy, ilość programów oraz rodzaj wykorzystywanego medium. Niektóre urządzenia wykorzystują dodatkowe środki i rozwiązania – na przykład wywołują zjawisko kawitacji, które pozwala dotrzeć do trudno dostępnych wnęk i otworów, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here