Czym jest antykoncepcja postkoitalna – co warto o niej wiedzieć?

0
1244

Każdy stosunek seksualny wiąże się z ryzykiem zajścia w nieplanowaną ciążę. Choć współczesne środki antykoncepcyjne gwarantują wysoką ochronę przed zapłodnieniem, to nie mogą one zagwarantować 100% skuteczności działania. Dotyczy to zarówno antykoncepcji hormonalnej, jak i mechanicznej. W przypadku prezerwatyw istnieje również wysokie prawdopodobieństwo ich niezastosowania w chwili uniesienia. Jeśli mamy poważne obawy co do skuteczności działania zabezpieczenia, można skorzystać z antykoncepcji postkoitalnej.

Tabletka dzień po, jak uzyskać receptę?

Pigułki dzień po jeszcze do 2017 roku były w Polsce dostępne bez recepty. Przepisy się jednak zmieniły, dlatego też chęć skorzystania z tej metody antykoncepcji wymaga konsultacji z lekarzem. Warto zaznaczyć, że nie musi być to ginekolog – receptę może wypisać lekarz pierwszego kontaktu. W awaryjnych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko zajścia w ciążę i nie możemy udać się osobiście na wizytę, można skorzystać z konsultacji medycznej online, podczas której specjalista może wypisać e-receptę na tabletki dzień po. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami.

Antykoncepcja postkoitalna – co to jest?

Antykoncepcja postkoitalna, znana również jako awaryjna lub po stosunku, to sposób na zapobieganie nieplanowanej ciąży w sytuacjach wyjątkowych. Tabletki “po” wbrew powszechnemu przekonaniu się są środkami wczesnoporonnymi. Ich działanie polega na opóźnieniu lub uniemożliwieniu zagnieżdżenia zarodka w endometrium macicy.

Antykoncepcja postkoitalna powinna być zastosowana do kilkudziesięciu godzin po stosunku – jeśli zostanie wdrożona zbyt późno, nie wywiera już żadnego wpływu na zaimplementowany zarodek. Tabletki dzień po są w Polsce w pełni legalne, jednak można je kupić w aptece tylko za okazaniem recepty. Należy przyjmować je tylko po konsultacji z lekarzem.

Tabletki dzień po – kiedy się je stosuje?

Antykoncepcja awaryjna znajduje swoje zastosowanie, gdy przy odbyciu stosunku seksualnego nie zostały użyte inne środki zapobiegawcze lub istnieje ryzyko ich nieskuteczności. Tabletki dzień po sprawdzają się w przypadku, gdy nie została użyta prezerwatywa, zsunęła się ona w trakcie współżycia lub można podejrzewać, że została wcześniej uszkodzona.

Po antykoncepcję postkoitalną zgłaszają się również kobiety, które zapomniały o przyjęciu kolejnej dawki antykoncepcji hormonalnej w postaci nie tylko pigułek, ale również zastrzyków czy też plastrów.

Podstawą do zastosowania tabletki dzień po jest również akt przemocy seksualnej – gwałt. Jest to niezwykle istotne w kontekście kondycji psychicznej ofiary, dla której niechciana ciąża może być zbyt dużym obciążeniem emocjonalnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here