Wypadanie włosów – co może być przyczyną

0
1650

Dbając o urodę, nigdy nie zapominamy o włosach. Myjemy je, nakładamy na nie odżywki i maski, czeszemy, farbujemy, układamy. Mimo tych zabiegów wiele z nas zmaga się z wypadaniem włosów. Przyczyn tego zjawiska jest bardzo wiele i zazwyczaj trudno zdiagnozować, dlaczego włosy wypadają. Źródeł problemu można szukać w zmianach hormonalnych, złym odżywianiu lub braku witamin. Wypadanie włosów może być również następstwem niewłaściwej pielęgnacji, chorób skóry, infekcji czy zakażeń. Bez względu jednak na przyczynę problemowi trzeba zaradzić, a do tego konieczne jest określenie przyczyny. Zobacz, dlaczego włosy wypadają.

Wypadanie włosów – czy zawsze oznacza problem?

Włosy tracimy każdego dnia. Nawet zdrowy człowiek dziennie traci ich ok. 70-80. Jest to naturalny proces, który nie powinien nikogo niepokoić. Specjaliści podkreślają, że maksymalnie można stracić 100 włosów dziennie, większa liczba jest już powodem do niepokoju i oznacza, że należy zacząć szukać przyczyny wypadania włosów. W przypadku nadmiernego ich tracenia najlepiej po pomoc zwrócić się do specjalisty. Problemem wypadania włosów zajmuje się dermatolog lub trycholog, tego ostatniego coraz częściej można spotkać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Dlaczego włosy wypadają?

Z wypadaniem włosów przede wszystkim borykają się osoby dorosłe. Duży wpływ na to mają przechodzone choroby, infekcje i zakażenia, które sprzyjają przerzedzaniu się, a nawet wypadaniu włosów. Ich utrata może być  naturalną konsekwencją przyjmowanych leków np. antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, immunosupresyjnych, przeciwkrzepliwych czy cytostatycznych. Jako przyczynę wypadania włosów podaje się także zatrucia toksynami np. rtęcią czy talem. Mimo to najczęściej osoby borykające się z problemem wypadania włosów cierpią na problemy skórne. Łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy grzybica to schorzenia, których bardzo częstym objawem jest wypadanie włosów. Przyczyną ich utraty są także choroby ogólnoustrojowe, wśród których wymienia się np. niedokrwistość związaną z niedoborem żelaza, niedożywienie, niedobór białka, aminokwasów, metali śladowych, toczeń rumieniowaty.

Kolejną grupą problemów z wypadaniem włosów są choroby związane z układem nerwowym. Do tracenia kosmyków przyczynia się przede wszystkim nadmierny stres i gromadzone przez dłuższy czas napięcie. Jak więc widać problem z włosami może mieć różnorodne podłoże i nie zawsze można go wyeliminować, kupując lepszy szampon czy stosując maski i odżywki na wypadanie włosów.

Wypadanie włosów u kobiety

W przypadku kobiet wyróżnia się jeszcze dodatkowe przyczyny, które mogą mieć wpływ na utratę włosów. Z problemem tym bardzo często mierzą się panie w ciąży i po porodzie. Tendencja do przerzedza się czupryny, występuje pomiędzy 11 a 16 tygodniem po porodzie i jest wynikiem podwyższonego poziomu androgenów. W przypadku łysienia androgenowego duże znaczenie mają również problemy z tarczycą, szczególnie jej niedoczynność oraz uwarunkowania genetyczne. Te ostatnie mogą spowodować, że włos utracimy niezwykle wcześnie.

Panie, które chcą dbać o swoje włosy i nie tracić ich w nadmiernej ilości muszą również pamiętać o ich należytej pielęgnacji. Upinanie włosów w zbyt sztywny kok, warkocz czy koński ogon może doprowadzić do ich mechanicznego usuwania i osłabienie. Podobnie działa nadmierne ingerowanie w strukturę włosa poprzez zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie, trwałe itd.

Wypadanie włosów a dieta

Wypadanie włosów może spowodować również nieodpowiednia dieta. Z nadmiernym łysieniem mamy do czynienia, kiedy do organizmu nie dostarczamy właściwych ilości białka, żelaza oraz biotyny będącej rodzajem witaminy B. W przypadku łysienia największe znaczenie ma żelazo, które odpowiada za dotlenienie krwi. Gdy proces ten zachodzi nieprawidłowo, powoduje to osłabienie i łamanie się włosów, czyli w efekcie ich wypadanie. Na niedobór żelaza najbardziej narażone są kobiety.

Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny

Wypadanie włosów to problem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. U najmłodszych zazwyczaj objawia się on w postaci łysienia plackowatego. Objawami tego schorzenia jest pojawianie się prześwitów na czubku głowy, masowe wypadanie włosów w trakcie czesania, a nawet samoistne wypadanie ich. Wypadanie włosów u dzieci zazwyczaj jest chorobą dziedziczną, może być też schorzeniem wrodzonym związanym z nieprawidłowym wzrostem łodygi włosa. Jak wskazują lekarze, u małych pacjentów bardzo często spotykamy się z problemem trichotillomani, która polega na celowym, bezwiednym lub afektywnym wyrywaniu włosów. Schorzenie to objawia się pojawianiem się małych, łysych placów na głowie głównie w części czołowo – skroniowej. Trichotillomania zazwyczaj łączy się z zaburzeniami emocjonalnymi i oprócz leczenia farmakologicznego wymaga wizyt u psychologa. Jako przyczynę utraty włosów u dzieci podaje się też syndrom luźnych włosów anagenowych. Jego objawami się prześwity oraz fragmenty o mniejszej gęstości.

Przyczyn utraty włosów jest bardzo wiele. Oprócz tych wyżej opisanych lekarze wskazują również wystawianie ich na niekorzystne warunki pogodowe takie jak nadmierne promieniowanie UV, wichury czy minusowe i mroźne temperatury. Aby zapobiegać utracie włosów przez pogodę, należy je odpowiednio chronić i stosować preparaty kosmetyczne przeznaczone do danej pory roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here