Jak powstrzymać starzenie się skóry? – kosmetyki 50+

0
1921

Pierwsze zmarszczki pojawiają się już po 19 roku życia. To właśnie wtedy zaczynają zanikać włókna kolagenowe, a skóra traci jędrność.  Nie oznacza to od razu, że należy używać kosmetyków do cery dojrzałej, ale warto już na tym etapie rozpocząć dbanie o skórę oraz przeciwdziałanie procesom starzenia się. Wraz z upływem czasu należy natomiast zainwestować w kosmetyki anti-aging, czyli te do skóry dojrzałej. Zobacz jak powstrzymać starzenie się skóry oraz jakie preparaty kosmetyczne stosować po 50 roku życia.

Cera dojrzała, czyli jaka?

O cerze dojrzałej mówimy w przypadku osób, które przekroczyły 50 rok życia. Kosmetolodzy i dermatolodzy podkreślają jednak, że termin ten odnosi się nie tylko do wieku metrykalnego. Cera dojrzała może występować nawet u młodszych osób. Jej występowanie jest związane z trybem życia oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Na przyspieszenie procesów starzenia się skóry wpływa wiele czynników. Wśród tych najważniejszych wymienia się: stres, palenie papierosów, brak higieny snu, częste wystawianie skóry na promienie słoneczne oraz korzystanie z solarium. Procesy, jakie zachodzą w skórze na skutek tych czynników, są nieodwołalnie i nieuchronne. Nie oznacza to jednak, że starzenia skóry nie da się opóźnić. Pomocny w tym jest zdrowy tryb życia oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków zawierających niezbędne w tym trudnym czasie dla skóry składniki i minerały.

Cera dojrzała: cechy i właściwości

O cerze dojrzałej mówimy w przypadku, gdy osiągnie ona pewne cechy. Pierwszym znakiem starzenia się skóry są problemy z zachowaniem jej właściwego nawilżenia. Kolejną oznaką cery dojrzałej jest pojawienie się zmarszczek mimicznych oraz grawitacyjnych. Są one wynikiem zahamowania produkcji włókien kolagenowych odpadających za jędrność i elastyczność skóry. Warto również wspomnieć, że cera dojrzała to ta, która jest wrażliwa i czuła. Wrażliwość naskórka objawia się m.in. podatnością na przebarwienia i odbarwienia, widocznością naczyń włosowatych, reakcjami alergicznymi i uczuleniowymi oraz zrogowaceniem. Jeśli takie objawy występują, oznacza to, że skóra daje jasny sygnał, że stosowane kosmetyki nie spełniają należytej funkcji. Należy bowiem pamiętać, że do cery dojrzałej przeznaczone są odpowiednie preparaty, które mają ją odżywiać, pielęgnować i chronić, a także hamować procesy starzenia się zachodzące w komórkach.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna opiera się, przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych. Wybierać się powinno specyfiki, które pozwolą zachować proces rozszczelnienia się przestrzeni międzykomórkowych, będą odbudowywać włókna kolagenowa oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie. Kosmetyki anti-aging powinny również zagęszczać strukturę skóry oraz uszczelniać płaszcz lipidowy. Cechy te posiadają preparaty przeznaczony do skóry 50+.

Czym pielęgnować skórę dojrzałą?

Kupując kosmetyki przeciwdziałające procesom starzenia się, należy zwrócić uwagę na ich składniki. Ważne, aby zawierały w sobie multifunkcje peptydy. Składnik ten bardzo często występuje w dobrych kremach przeciwzmarszczkowych. Substancje te przenikają w głębsze warstwy skóry i stymulują odbudowę włókien kolagenowych. Ich właściwością jest również uszczelnianie przestrzeni międzykomórkowej oraz ochrona naskórka przed utratą wody. Stosując kremy przeciwzmarszczkowe z milifunkcyjnymi peptydami, zmniejszają się bruzdy na skórze, podnosi jej sprężystość oraz nawilżenie.

Kolejnym  ważnym składnikiem kosmetyków anti-aging jest olej z nasion wiesiołka. Jego właściwości pozwalają wzmacniać działanie zastosowanych lipopeptydów oraz poprawiać funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowej. Kwasy omega 6 zawarte w olejku z wiesiołka usuwają również toksyny oraz wiążą wolne rodniki. Pozwala to nie tylko na opóźnienie procesu starzenia się skóry, ale i jej właściwe nawilżenie.

Dermokosmetyki do skóry dojrzałej

Wybierając kosmetyki +50 oprócz ich składy warto sprawdzić działanie preparatów oraz markę producenta. Kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają, aby kupować przede wszystkim kosmetyki o działaniu terapeutycznym, czyli tzw. dermokosmetyki. Dobrze jest wybierać produkty sprawdzonych marek, które przy produkcji zachowują pełen rygor sanitarny. Kosmetyki powinny przez również badania i kontrole specjalistyczne.

Opóźnienie procesów starzenia się skóry nie jest łatwe. Wymaga systematyczności oraz stosowanie właściwych preparatów. Nie raz nawet kosmetyki z wysokiej półki nie przynoszą zadowalających efektów, jeśli ich działania nie połączy się ze zdrowym trybem życia oraz właściwą pielęgnacją. Chcąc na długo zachować młodość, należy pamiętać o tym, aby stosować odpowiednią dietę, unikać intensywnego słońca, wysypiać  się, ograniczać ilość wypitego alkoholu i papierosów i uprawiać sport. Przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, na każdym etapie stosując właściwe preparaty kosmetyczne dla wieku i kondycji cery. W pielęgnacji skóry dojrzałej ważne jest, aby nie stosować kosmetyków dla niższej lub wyższej grupy wiekowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here