Wylew w oku – jak poradzić sobie z pękającym naczynkiem w oku?

0
3376

Wylew w oku to pękające naczynko. Wylew w oku często jest mylony z krwawieniem do oka. Są to jednak dwa odmienne stany, choć dla laika wyglądają na bardzo podobne. Pęknięte naczynko w oku zazwyczaj nie ma poważnych skutków dla narządu wzroku. Nie mniej jednak zawsze jak wystąpi, warto wybrać się do okulisty, aby się skonsultować. Lekarz na podstawie diagnozy ustali sposób leczenia.  Zobacz, jak sobie poradzić z pękającym naczynkom w oku.

Przyczyny wylewu krwi do oka są bardzo różne. Najczęściej wskazuje się jednak, że następuje on w wyniku urazy oraz cukrzycy. Należy pamiętać, że chociaż wylew w oku nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia, to leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Pomoże to uniknąć powikłań.

Wylew do oka – czym jest?

Wylewem do oka nazywa się  wydostanie się krwi poza naczynie krwionośne, w obrębie gałki ocznej. Najczęściej do wylewu dochodzi w wyniku powikłania po cukrzycy, po urazie głowy lub bezpośrednio oka.

Przyczyny wylewu do oka

Najczęstszą przyczyną wylewu do oka są urazy. Wylew może powstać bezpośrednio po nim lub po pewnym czasie. Inną częstą przyczyną wylewów do oka są zmiany w obrębie naczyń siatkówki, powikłania po cukrzycy i zwyrodnienia plamki. Jako inne rzadziej występujące przyczyny wylewu do oka wymienia się: tętniaki tętnicy środkowej siatkówki, nowotwory oka, zaburzenia krzepnięcia krwi, anemia sierpowata, powikłania po nakłuciu gałki ocznej lub zabiegu laserowym.

Objawy wylewu do oka

U osób z wylewem do oka obserwuje się spadek ostrości widzenia, wrażenie przemieszczania się przed okiem tzw. mętów, a także ograniczenie pola widzenia. W przypadku, gdy wylew do oka jest rozległy, może dojść do całkowitej utraty wzroku w po jednej stronie. Warto również zaznaczyć, że tym objawom może towarzyszyć ból głowy oraz oka.

Rodzaje wylewu do oka

Wylew do oka może przybrać dwie formy. Pierwszą z nich jest krwawienie z tylnej części i powiązane jest zazwyczaj ze zwyrodnieniem lub nieprawidłowym rozrostem naczyń siatkówki. Przy wylewie do oka z części tylnej krew przelewa się do przestrzeni pod siatkowej albo do ciała szklistego. Drugą formą wylewu jest krwawienie z odcinka przedniego oka. Dojść może do niego np. przy urazie tęczówki. W przypadku tej formy wylewu krew można dostrzec w dolnej części komory przedniej oka oraz pod rogówką. Krew w tym przypadku przybiera postać wodnistej cieczy i słabo się z na miesza, a także tworzy pod tęczówką poziomą powierzchnię.

Należy również pamiętać, że wylew wewnątrzgałkowy trzeba odróżnić od wylewu spowodowanego uszkodzeniem naczynia w spojówce. W tym drugim przypadku często dochodzi do powstania wylewu pod siatkówkowego. Objawia się on tym, że powierzchnia oka do około czystej i przejrzystej rogówki staje się czerwona i obrzęknięta. Krwiak tego typu nie leczy się, ponieważ po kilku dniach sam się wchłania. Krwiak podspojówkowy nie mija sam, należy go leczyć, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań.

Wylew do oka leczenie

Wylew do oka należy zawsze skonsultować z okulistą. Niepokoić powinien każdy uraz oraz przypadku nagłego pogorszenia wzroku. Leczenie wylewu do oka zależy od jego przyczyn, umiejscowienia i rozległości zmian. Niektóre z form wylewu do oka np. ten pourazowy wymaga natychmiastowej operacji. Przy krwawieniu w tylnym odcinku oka kuracja może obejmować witrektomię (czyli usunięcie krwi i przemieścić odwarstwioną siatkówkę na jej właściwym miejscu), leczenie laserem lub o zachowawcze polegające na obserwacji schorzenia i zażywaniu farmaceutyków.

Domowe sposoby na wylew w oku

W niektórych przypadkach wylew w oku wchłania się sam i nie trzeba podejmować tradycyjnego leczenia. Domowymi sposobami można przyspieszyć i ułatwić wchłanianie się naczyń krwionośnych. W tym celu zaleca się przyjmowanie farmaceutyków bez recepty, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Najlepiej sięgnąć po preparaty z witaminą C, rutyną i rozpuszczalne wapno. Dobrze na wylew w oku działają również sztuczne łzy bez konserwantów. Wspomagają one proces wchłaniania się krwi. Należy pamiętać, aby przy wylewie do oka nie stosować kropli obkurczających naczynia. Ich dłuższe stosowanie daje efekt odwrotny do zamierzonego i powoduje rozszerzenie naczyń i wzmagają efekt czerwonego oka. Okuliści nie zalecają również kropli ze świetlikiem, okładów z rumianku i herbaty, zażywania aspiryny czy innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wylew do oka – powikłania

Wylew do oka pojawia się nagle i trudno go przewidzieć. Zawsze jednak po jego zauważeniu trzeba rozpocząć leczenie. W przypadku zaniechania leczenia wylewu do oka może dojść do powikłań takich jak:

  • Wylew w okolicy plamki, co spowoduje pogorszenie widzenia centralnego;
  • wylew podsiatkówkowy, który spowoduje odwarstwienie siatkówki oraz ograniczenie pola widzenia, a także do stałych uszkodzeń siatkówki;
  • stany zapalne gałki ocznej;
  • powstawanie zrostów wewnątrzgałkowych.

Wylew w oku to objaw pęknięcia naczyń w oku i przeważnie nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Zazwyczaj wchłania się samodzielnie i można go leczyć domowymi sposobami. W większość przypadkach mija po 10-14 dniach. Jeśli tak się nie dzieje, należy zgłosić się po pomoc lekarską.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here