Inhalacje to jedna z najlepszych i najstarszych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Inhalacje sprawdzają się przy przeziębieniu oraz pomagają radzić sobie z kaszlem, katarem i zatkanymi zatokami. Są one również skuteczne w przypadku alergii, astmy oraz zapaleniu oskrzeli. Inhalacje można wykonywać samodzielnie w domu. Stosować je można zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zobacz, jak przeprowadzać inhalacje na kaszel i katar.
Inhalacje inaczej nazywany parówkami to zabieg leczniczy, który polega na podaniu roztworu leków lub aerozoli do dróg oddechowych wraz z wydychanym powietrzem. W przypadku przeziębienie stosuje się tradycyjne inhalacje, czyli parówki z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych. Astmatycy czy alergicy zamiast tradycyjnych inhalacji sięgają po specjalne inhalatory kieszonkowe lub nebulizatory.
Kiedy przeprowadzić inhalację?
Inhalacje polecane są przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok, katar czy kaszel. Zabieg można przeprowadzać u dzieci powyżej 1 roku życia, osób dorosłych oraz starszych. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzania inhalacji jest uczulenie lub alergia na substancje zawarte w parze wodnej. Inhalacji nie należy również przeprowadzać w przypadku ostrego zapalenia nosa, krtani i gardła, wysokiej gorączki, niewydolności krążeniowej i oddechowej, gruźlicy, ropnego zapalenia zatok, nowotworów i krwawienia z dróg oddechowych.
Inhalacje – dlaczego warto je stosować?
Inhalacje od wieków postrzegane są jako skuteczne lekarstwo. Ich efektem jest złagodzenie dolegliwości charakterystycznych dla danego schorzenia oraz ułatwienie oddychania.
Inhalacje na katar – jak je wykonać?
Do inhalacji na katar najlepiej zastosować tradycyjne zioła. Można je kupić w każdej aptece, sklepie zielarskim, a nawet zwykłej drogerii. Do przygotowania inhalacji na katar wystarczy garść suszonych ziół, miska, ręcznik i gorącą woda. Do niewielkiej miski należy wsypać garść ziół i zalać gorąca wadą. Następnie trzeba pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Opery wdycha się przez kilka minut. Należy wdychać je nosem oraz wydychać ustami. Aby osiągnąć pożądany efekt, inhalacje na katar należy wykonywać kilka razy dziennie. Będzie to skutkować rozrzedzeniem wydzieliny udrożni zatkany nos. Zioła będą wykazywać również działanie odkażające oraz łagodzić podrażnienie skóry wokół nosa. Do inhalacji na katar najlepiej stosować rumianek, szałwię oraz rozmaryn.
Inhalacje na katar olejkami eterycznymi
Inhalacje na katar można również wykonywać z olejków eterycznych. Wykonuje się je tak samo, jak te z użyciem ziół z tą różnicą, że zamiast ziół dodaje się do gorącej wody kilka kropel olejku eterycznego. Najlepsze efekty osiąga się, wykorzystując do inhalacji olejek eukaliptusowy. Działa on bakteriobójczo oraz antywirusowo. Pozwala walczyć z katarem, przeziębieniem, anginą oraz chorobami zatok. Inhalacje z olejkiem eukaliptusowym ułatwiają odkrztuszanie, udrażniają kanały nosowe, działają napotnie i przeciwgorączkowo.
Inhalacje na przeziębienie można również wykonywać z olejku sosnowego. Jest on skuteczny w leczeniu kataru, bólu gardła, zatok i grypy. Wykazuje on silne działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne. Inhalacje z olejkiem sosnowym ułatwiają oddychanie i udrażniające górne drogi oddechowe. Olejek sosnowy można łączyć z tym eukaliptusowym.
Walcząc z katarem, można również sięgnąć po parówki z olejkiem z drzewa herbacianego. Pomoże on również leczyć uciążliwy kaszel i zapalenie gardła. Trzeba jednak pamiętać, że inhalacje z tym olejkiem eterycznym nie są zlecane kobietom w ciąży, dzieciom oraz alergikom.
Pomocne w walce z katarem okazuje się też inhalacje z olejkiem tymiankowym. Oprócz kataru leczą one tez przeziębienie, zapełnienie migdałków, zapalenie zatok oraz kaszel.
Inhalacje na katar z solą
Jeszcze do niedawna do inhalacji na przeziębienie dodawało się głównie sól kuchenną. Coraz częściej jednak lekarze wskazują, że może to bardziej szkodzić, niż pomagać. Wynika to przede wszystkim z drażniących właściwości soli, która negatywnie wpływa na błonę śluzową. Stąd też lepiej zrezygnować z inhalacji z solą kuchenną, ewentualnie zastąpić ją solą fizjologiczną, która nie podrażnia dróg oddechowych.
Inhalacja na kaszel – jak ją prawidłowo wykonać?
Inhalacji na przeziębienie nie powinno się wykonywać bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ może to prowadzić do wymiotów. Niewskazane jest również wykonywanie parówek na czczo lub będąc głodnym. Palacze powinni pamiętać, aby nie palić papierosów co najmniej pół godziny przed inhalacją i 2 godziny po niej. Dym papierosowy może podrażniać błony śluzowe. Bezpośrednio po zabiegu nie należy również rozmawiać i mieć kontaktu z zimnym powietrzem (przez pół godziny).
Inhalacje to niezastąpiony zabieg leczniczy przy problemach górnych dróg oddechowych. Świetnie sprawdzają się przy katarze oraz kaszlu, a także schorzeniach zatok. Inhalacje można wydawać z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, a także niezwykle popularnej soli fizjologicznej. Aby widać było efekty, należy inhalacje wykonywać kilka razy dziennie i prawidłowo wdychać opary.