Sterydy i skutki uboczne ich stosowania

0
3263

Sterydy to inaczej steroidy, czyli leki pomagające w zwalczaniu stanów zapalnych u dzieci i dorosłych. Sterydoterapia uznawana jest za niezwykle skuteczną metodę leczenia, ale należy pamiętać, że może mieć wiele skutków ubocznych. Stąd też zażywanie sterydów powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Zobacz, na co działają sterydy i jakie są skutki uboczne ich stosowania. 

Leki sterydowe mają bardzo szerokie spektrum działania. Podaje się je przy stanach zapalnych, a także stosuje przy wielu chorobach. Sterydy można podawać zarówno dzieciom, jak i dorosłym, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czym są steroidy?

Steroidy są rodzajami lipidów, czyli związków zawierających kwasy tłuszczowe. Leki steroidowe potocznie nazywa się sterydami. Większość osób sterydy kojarzy głównie z kortykosteroidy, czyli hormonu kory nadnerczy. Leki sterydowe działają bardzo silnie i wywołują wiele skutków ubocznych. Leki tego typu zawsze należy zażywać pod nadzorem lekarza. To on decyduje czy terapia steroidowa przyniesie więcej korzyści niż  szkód. Jeśli  okaże się,  że skutki uboczne będą bardzo duże, to kuracji lekami steroidowymi się nie stosuje.

Leki steroidowe – jakie mają zastosowanie?

Sterydy mają niezwykle szerokie spektrum działania. Najczęściej stosuje się je przy stanach zapalnych. Leki sterydowe mają również zastosowanie w kuracjach astmy oskrzelowej, przy przewlekłej obstrukcyjnej chorobie płuc, alergii oraz przy schorzeniach dermatologicznych. Oprócz tego lekarz może przepisać sterydy również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobach zapalnych jelit, w przypadku leczenia po przeszczepie narządów, przy leczeniu zapalenia wątroby i nerek, sarkoidozie oraz chorobie Gravesa-Basedowa. Lekarze wskazują, że sterydy są często jedynym skutecznym lekarstwem na chorobę z autoagresji. W niektórych przypadkach zażywanie tego typu farmaceutyków jest konieczne przez całe życie.

Leki sterydowe – kiedy i jak je zażywać?

Należy pamiętać, że leków steroidowych nie stosuje się na wszelki wypadek czy profilaktycznie. Wskazaniem do ich zażywania jest zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Przepisuje się je tylko wtedy, gdy korzyści wynikające z ich przyjmowania są większe niż skutki uboczne kuracji. Z tej też przyczyny sterydów nie wykorzystuje się np. przy kuracji choroby Hashimoto – powikłania po sterydach byłyby groźniejsze niż sama choroba. Nie mniej jednak sterydy są niekiedy jedynym ratunkiem dla chorego. Aby unikać skutków ubocznych i niepożądanych powikłań, należy ściśle się stosować do zaleceń lekarza i systematycznie kontrolować stan zdrowia.

Wskazuje się, że najlepiej zażywać sterydy dożylnie w dużych dawkach. Taka forma przyjmowania leków wywołuje mniej skutków ubocznych niż preparaty doustne. Wykazuje się, że najwięcej skutków ubocznych wywołują zastrzyki domięśniowe o przedłużony działaniu, które przyjmuje się raz w miesiącu. Ten typ podawania leków steroidowych nie jest jednak zbyt często stosowany.

Skutki uboczne sterydów

Leki sterydowe wymagają ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza. Ważne jest, aby przestrzegać zapisanej dawki oraz czasu leczenia, którego nie można przerywać samodzielnie. W czasie kuracji sterydami konieczne jest również regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Niemniej jednak nawet w przypadku przestrzegania zaleceń mogą wystąpić skutki niepożądane. Nie są one regułą. Należy pamiętać, że każdy organizm ma inna wrażliwość na kortykosteroidy. Najczęściej skutki uboczne sterydów to:

  • Znaczący przyrost wagi –  tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na karku, brzuchu i twarzy, przez co pacjent czuje się mniej atrakcyjny;  aby uniknąć zwiększenia wagi przy kuracji sterydami, zalecane jest od początku leczenia stosowanie dobrze zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczna dostosowana do możliwości chorego; w czasie zażywania sterydów należy jeść więcej warzyw, a mniej tłuszczów zwierzęcych; warto również zrezygnować z potraw smażonych i zastąpić je gotowanymi i tymi lekkostrawnymi;
  • Niedobory potasu – jednym z powikłań przy kuracji sterydowej jest niedobór potasu w organizmie; aby uzupełnić ten pierwiastek, należy do swojej diety włączyć pomidory, ziemniaki, cytrusy i zielone warzywa liściaste; bogatym źródłem potasu są też suszone owoce, banany oraz avocado; suplementując dietę produktami z potasem, należy pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością; są one zazwyczaj bardzo kaloryczne, co może utrudnić dbanie o wagę; czasem zamiar po naturalne produkty, warto sięgnąć po tabletki z potasem;
  • Niedobory wapnia – sterydy utrudniają wchłanianie się wapnia; w związku z tym w czasie leczenia sterydami wskazanie jest suplementowanie diety preparatami wapnia oraz witamina D; pozwoli to uchronić pacjenta przed osteoporozą; profilaktycznie powinno się  również zbadać gęstość mineralną kości, a gdy jest ona obniżona przyjmować leki hamujące ubytek masy kostnej; zaleca się również, aby unikać długiego siedzenia i stania, odpoczywać  z uniesionymi nogami oraz przynajmniej raz dziennie spacerować – pozwoli to unikać choroby zakrzepowej;
  • Problemy ze wzrokiem – kuracja sterydami może prowadzić do rozwoju zaćmy i jaskry; aby uniknąć tych powikłań, należy regularnie badać wzrok, aby w porę wychwycić zmiany i rozpocząć leczenie;
  • Problemy ze skórą – sterydy mogą powodować, że skóra będzie cieńsza, pojawią się rozstępy, trądzik i siniaki; rozwiązaniem jest przyjmowanie niewielkiej ilości anabolicznego sterydu nadnerczowego.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here