Wygodne buty, mapa i woda – czyli co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry

0
628

Sezon turystyczny w górach trwa właściwie przez cały rok. Na górskie eskapady wybieramy się zarówno w miesiące letnie, jak i zimowe. Wycieczka w tereny górskie zawsze wymaga od nas lepszego przygotowania niż podobnej długości trasa w płaskim terenie. Od tego, jak się na takie wyjście wyposażymy, zależy często powodzenie i satysfakcja z wędrówki. Co zatem powinniśmy zabrać ze sobą? Poniżej kilka porad.

Wygodne buty

Właściwie dobrane buty to gwarancja nie tylko wygody chodzenia, ale także bezpieczeństwa. To, jaki rodzaj butów wybierzemy, zależy od rodzaju zwiedzanego terenu. Niektóre szlaki turystyczne prowadzą ubitymi drogami, a inne przechodzą przez trakty kamieniste lub łąkowe.

Bardzo ważne, aby przed takim wyjściem poszukać informacji o tym jak wygląda szlak. Mamy wtedy możliwość takiego doboru obuwia, w którym nie będzie nam ani za zimno, ani za gorąco. Należy jednak zaznaczyć, że na wędrówkę po górskich ścieżkach najlepiej wybrać buty trekkingowe. Posiadają one specjalnie przygotowaną do takich wypraw utwardzoną podeszwę. Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, aby nie powodować odcisków i zapewnić właściwą stabilizację stopy.

Wybierając się w góry, nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała pogoda w wyższych ich partiach. Późną wiosną możemy natknąć się na pokrywę śnieżną. Poza tym bardzo często może nas dopaść deszcz. Warto zatem, aby obuwie było wodoodporne.

Plecak i jego wyposażenie

Górskie wycieczki trwają zazwyczaj kilka godzin. Dobrze jest zatem wziąć plecak, w którym zabierzemy ze sobą potrzebne rzeczy. Na wyposażeniu plecaka powinno znaleźć się coś do jedzenia i coś do picia. Warto zapakować baton energetyczny lub jakiś inny słodki przysmak. Podczas dłuższych wędrówek przydają się kanapki.

Nie ma co ukrywać, ale każdy spacer pod górkę wiąże się z wysiłkiem. W trakcie wysiłku powinniśmy się na bieżąco nawadniać. Najlepszym sposobem jest oczywiście picie wody. Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu, warto zabrać ze sobą butelkę filtrującą wodę.

Jest ona z jednej strony bardzo lekka, ale z drugiej niesamowicie wytrzymała. Gdy skończy nam się woda, którą wzięliśmy z domu, zawsze możemy ją uzupełnić w dowolnym kranie lub źródełku. Butelka filtrująca zawiera bowiem w swojej konstrukcji filtr węglowy, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i usuwa nieprzyjemny zapach. Duży wybór tego rodzaju butelek oferuje sklep Aquamelior.pl.

Do plecaka można schować również inne niezbędne wyposażenie. W razie zmiennej pogody przyda się przewiewna i nieprzemakalna kurtka. Podczas odpoczynku może przydać się niewielki kocyk lub karimata. Niektórzy nie wychodzą na szlak bez zapałek, kremu z filtrem UV, śpiwora oraz wielofunkcyjnego turystycznego noża.

Mapa

Przygotowując się na wyjście w tereny górskie, nie można zapomnieć o mapie. I o ile większość z nas przyzwyczaiła się już do map w telefonie, to jednak w takiej sytuacji lepiej zabrać ze sobą również tradycyjną mapę papierową.

Ma to istotne znaczenie ze względu na fakt, że w górach często nie ma zasięgu. Nawet najlepsze urządzenia nie mają wtedy racji bytu. Przed wyjściem warto prześledzić zaplanowaną trasę. Pozwoli to na łatwiejsze i sprawniejsze korzystanie z mapy w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Dobrze jest również zapisać sobie numer alarmowy górskiego pogotowia ratowniczego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here