Wszystko co musisz wiedzieć o zielonej herbacie

0
967

Zielona herbata, mimo niekoniecznie przyjemnego smaku, cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi na całym świecie. O tym, że właściwości naparu mają korzystny wpływ na nasze zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jest  on bogatym źródłem flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Ponadto, wspomaga przemianę materii, dzięki czemu ułatwia odchudzanie oraz skutecznie oczyszcza organizm z toksyn.

Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób powinno odbywać się parzenie zielonej herbaty, aby w pełni korzystać z licznych zalet napoju. Jakie składniki zawiera zielona herbata, że aż tak dobroczynnie wpływa na nasz organizm? Przeczytaj poradnik, znajdziesz tutaj wszystko co musisz wiedzieć o zielonej herbacie!

Działanie zielonej herbaty

Zielona herbata posiada wiele odmian, a jej właściwości i walory smakowo-zapachowe są zróżnicowane między sobą dzięki odmiennym sposobom uprawiania, zbierania oraz suszenia. Tak więc napój nie zawsze będzie smakował tak samo. Może różnić się smakiem i kolorem, a także zawartością kofeiny w liściach. Zdaniem naukowców najlepszy smak i właściwości zielonej herbaty osiągają te odmiany, których liście zbierano o świcie. Duże znaczenie ma również rejon z którego pochodzi, a co za tym idzie strefa klimatyczna, w której jest uprawiana.

Chińczycy od stuleci stosowali zieloną herbatę w leczeniu bólów głowy, zaburzeń trawienia, ospałości czy rozstroju żołądka. Do dnia dzisiejszego napar jest powszechnie stosowany w profilaktyce zdrowotnej. Prowadzone od dziesięcioleci badania nad właściwościami zielonego napoju potwierdzają jego korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca oraz niektóre odmiany nowotworów.

Dzięki temu, że liście herbaty nie są poddawane fermentacji, zachowują w nich niemal wszystkie cenne substancje. To przede wszystkim wyjątkowy zestaw polifenoli o różnorodnym działaniu oraz katechiny, czyli silne antyoksydanty. W składzie zielonej herbaty znajdziemy również garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, witaminy – A, B, C i E, liczne mikroelementy, tj. wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fluor. Ten bogaty zestaw składników sprawia, że napar zyskał uznanie w oczach naukowców oraz ludzi na całym świecie, którzy wciąż na nowo odkrywają jego nowe właściwości.

liście zielonej herbaty

Zielony napój jako sprzymierzeniec w odchudzaniu

Zielona herbata bezwzględnie powinna znaleźć się w codziennym menu osób, które zamierzają nieco stracić na wadze. Picie naparu przyspiesza przemianę materii oraz skutecznie hamuje nadmierny apetyt za sprawą zawartości składników, takich jak: witamina B, kofeina, katechiny i polifenole. Zielona herbata wykazuje działanie moczopędne i pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Jest także sprzymierzeńcem w walce z nieestetycznym cellulitem, który jest problemem wielu kobiet.

Napój zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy, nasila termogenezę oraz przyspiesza utlenianie tłuszczów. Potwierdzają to zarówno eksperymenty prowadzone na liniach komórkowych, jak i modelach zwierzęcych. Warto wiedzieć, że stosowanie używek – papierosów i alkoholu ma znaczący udział w obniżeniu potencjału przeciwutleniającego organizmu. Jeśli więc chcemy schudnąć za pomocą zielonej herbaty, powinniśmy odrzucić tego rodzaju używki.

Dobroczynny wpływ na zdrowie

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle dowodzą, iż regularne picie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera, demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. Kluczową rolę w rozwoju tych schorzeń odgrywają substancje, takie jak nadtlenek wodoru i beta-amyloid. Zgodnie z wynikami badań, trawienie zielonej herbaty w jelitach zwiększa skuteczność w zwalczaniu tych związków.

Międzynarodowe badania nad właściwościami zielonej herbaty wykazały jej antynowotworowe działanie. To zasługa w głównej mierze silnych przeciwutleniaczy, które chronią DNA przed działaniem substancji kancerogennych i zmianami mogącymi doprowadzić do rozwoju nowotworów. Potwierdzone jest jej ochronne działanie szczególnie w przypadku raka skóry, wywołanym przez promieniowanie UV. Stwierdzono, że regularne picie naparu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór, a ponadto zapobiega poparzeniom słonecznym.

Wyjątkowy zestaw cennych substancji sprawia, że zielona herbata jest nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się ich przepuszczalność. Hamuje wchłanianie cholesterolu do krwi, zmniejsza lepkość płytek oraz zapobiega tworzeniu się skrzepów. W efekcie picie zielonej herbaty zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.

parzenie zielonej herbaty

Korzyści dla wyglądu

Drogocenne składniki zawarte w zielonej herbacie znacznie spowalniają procesy starzenia się skóry, a co za tym idzie ograniczają tworzenie się zmarszczek. Badania dowodzą, że systematyczne picie zielonej herbaty przynajmniej dwa razy dziennie poprawia i utrzymuje odpowiednią elastyczność skóry. Ponadto, chroni ją przed wysuszeniem i zapobiega łuszczeniu się. Skóra osoby spożywającej regularnie napar wygląda naprawdę zdrowo. Napój charakteryzuje się również działaniem przeciwzapalnym. Zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, obrzęków i przebarwień cery. Zmniejsza jej podatność na różnego rodzaju alergie skórne. Wspomaga również walkę z bakteriami i ogranicza tworzenie się niedoskonałości skórnych.

Zielona herbata może pomóc usunąć negatywne skutki palenia papierosów i złego odżywiania się. Dym tytoniowy oraz spożywanie bogatej w tłuszcze żywności typu fast food prowadzą do przedwczesnego starzenia się organizmu, w tym także naszej skóry. Hamuje procesy wywołane takim trybem życia. Ekstrakt z liści zielonej herbaty często stosowany jest w preparatach do dezynfekcji skóry. Substancja skutecznie niszczy bakterie znajdujące się na powierzchni naszej skóry. Regularne spożywanie napoju zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Zielona herbata w kosmetyce

Zielona herbata jest o tyle wyjątkowa, że znajduje zastosowanie w kosmetykach do każdego rodzaju skóry. Jak już zostało wspomniane, w naturalny sposób przyczynia się do poprawy wyglądu cery – przywraca jej świeżość, utracony blask i promienny wygląd. Zmniejsza obrzęki, wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia naczynka. Stosowana w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do trądziku zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków. Jeśli znajduje się w peelingu do ciała, ma właściwości ujędrniające i wygładzające.

Producenci naturalnych kosmetyków coraz częściej sięgają po ekstrakt z zielonej herbaty. Często stosuje się ją w celach zapachowych. Zielona herbata nadaje kosmetykom orzeźwiający, przyjemny aromat. Doskonale działa także na włosy – wykazuje działanie przeciwłupieżowe, wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu i skutecznie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Odżywki do włosów na bazie zielonej herbaty pomagają odbudować włosy, zapewniając łatwe rozczesywanie i modelowanie. Z kolei olejki do ciała z nutą zielonej herbaty zmiękczają i nawilżają skórę, działają łagodząco na podrażnienia i stany zapalne.

krem z dodatkiem zielonej herbaty

Podsumowanie

Zielona herbata od wielu wieków uważana jest za źródło zdrowia i młodości. Uwielbiana na całym świecie, słynie z dobroczynnych właściwości i coraz częściej pojawia się w składach kosmetyków. Jest stosowana jako składnik o właściwościach odmładzających, antybakteryjnych i oczyszczających. Zielona herbata jako cudowny środek prewencyjny i leczniczy jest nieoceniona podczas łagodzenia popularnych schorzeń. Występuje również w niemal każdej diecie odchudzającej. Jej właściwości zależą przede wszystkim od parzenia zielonej herbaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here