Jak wprowadzić nowe mleko modyfikowane?

0
2547

Z mleka modyfikowanego dla niemowląt i małych dzieci korzysta wielu rodziców. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim z tego, że kobiety nie mogą lub nie chcą karmić piersią, ale jest to też wygodne, bo nie musi być mamy w pobliżu, by dziecko dostało pokarm. Nie bez znaczenia jest również to, że produkty dla niemowląt są wyjątkowo dobrze przebadane, a skład tak staranny, że coraz więcej osób ma do nich zaufanie.

Decydując się na karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym, nie można zapominać  o tym, że nie bez powodu jest tak wiele mieszanek. Chociaż skład większości z nich jest podobny, to dzieci różnie je tolerują. Poza tym są na nich specjalne cyferki oznaczające wiek dziecka.

Jak wybierać mleko modyfikowane?

Jeśli dziecku coś dolegało po dotychczasowej mieszance, oczywiste jest to, że sięgniemy po mleka modyfikowane innego producenta. Kiedy natomiast chodzi o mleko następne, a dziecku służyło poprzednie, to powinniśmy wybrać mleko tego samego producenta, ale dopasowane do wieku dziecka. Będzie to kontynuacja. Przy zakupie zawsze trzeba się kierować tym, ile miesięcy ma maluch. Mleka dla niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia to mleka oznaczone numerem 1, czyli mleko początkowe. Potem zmienia się na numer 2, czyli mleko następne, a po ukończeniu roku sięga się po mleko junior z numerem 3, 4 i 5.

Część rodziców już na tym etapie decyduje się na wprowadzenie zwykłego mleka do diety dziecka, ale dla większości maluchów jest to ciężkostrawne, więc ich rodzice sięgają po mleka modyfikowane z kolejnymi numerami. Zdaniem lekarzy dzieci powinny pić mleko modyfikowane przez pierwsze 2-3 lata życia. Poza tym, jeśli dziecko ma kłopoty z nietolerancją laktozy, kolkami lub ulewaniem, powinno mieć mleko specjalne. Najlepiej, jeśli skonsultuje się to również z lekarzem. Może będzie chciał zlecić dodatkowe badania lub przepisze mleko na receptę.

Jak zmieniać mleko dla dzieci?

Jeśli zmienia się mleko początkowe na następne, można to zrobić stopniowo. To znaczy, raz można karmić mlekiem początkowym, a raz mlekiem następnym, żeby dziecko się przyzwyczaiło. Część rodziców miesza dwa mleka ze sobą przy jednym karmieniu, ale metoda ta raczej wywołuje kontrowersje. Inaczej podchodzi się do zmiany mleka dla dzieci, kiedy mieszanka maluchowi zaszkodziła. Wtedy nie jest to płynne przejście między mieszankami dopasowanymi do wieku. Chodzi o sprawdzenie, czy nowe mleko będzie sprzyjało maluchowi.

Wtedy też zmiana musi dotyczyć każdego karmienia. I to nie przez dzień albo dwa, bo malutki brzuszek musi mieć czas na to, by się przyzwyczaić do nowego jedzenia. Oznacza to, że chcąc zaobserwować, czy to mleko jest winne dolegliwości, musi upłynąć około tygodnia. Jeśli niecierpliwi rodzice będą zmieniać je co chwilę, problemy mogą się nasilić i nie będą w stanie powiedzieć, które mleko pomogło, a które zaszkodziło. Ponieważ dzieci piją mleko modyfikowane dość długo, warto po roku powoli odstawiać butelkę i uczyć dziecko pić z kubeczka lub przez słomkę.

Informacje zaczerpnięte z: https://www.nowafarmacja.pl/mleko-modyfikowane-dla-dzieci

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here