Czy warto wycinać migdałki?

0
1642

 Zapalenie migdałków może być bolesne i frustrujące. Skuteczny zabieg usunięcia migdałków jest w stanie poprawić ogólną jakość życia. Najczęstszym powodem wycinania migdałków jest ból gardła. Migdałki znajdują się w tylnej części gardła i składają się z masy tkanki limfatycznej. Ich dokładna funkcja dla naszego organizmu nie jest znana, ale uważa się, że mają związek z układem odpornościowym. Najskuteczniejszym sposobem leczenia problemów z migdałkami jest ich usunięcie, ale pełny wpływ, jaki może to mieć na organizm, jest nadal w dużej mierze niezbadany.

Czym jest wycięcie migdałków?

Wycięcie migdałków jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie migdałków. Migdałki to dwa małe gruczoły zlokalizowane w tylnej części gardła. W migdałkach znajdują się krwinki białe, które pomagają zwalczać infekcje, ale czasami migdały same im ulegają.

Zapalenie migdałków to infekcja migdałków, które może powodować puchnięcie migdałków i ból gardła. Częste epizody zapalenia migdałków mogą być przyczyną konieczności wycięcia migdałków. Inne objawy zapalenia migdałków to gorączka, trudności w połykaniu i obrzęk węzłów chłonnych na szyi. Lekarz jest w stanie zauważyć, że gardło jest czerwone, a migdałki pokryte białawym lub żółtym nalotem. Czasami obrzęk ustępuje sam. W innych przypadkach konieczne może być podanie antybiotyków lub wycięcie migdałków.

Wycięcie migdałków może być również stosowane w leczeniu problemów z oddychaniem, takich jak ciężkie chrapanie i bezdech senny .

Kto potrzebuje wycięcia migdałków?

Zapalenie migdałków jest częstsze u dzieci niż u dorosłych, jednak ludzie w każdym wieku mogą mieć problemy z migdałkami i wymagać operacji.

Jeden przypadek wystąpienia zapalenia migdałków nie jest wystarczający, aby uzasadnić usunięcie migdałków. Zazwyczaj operacja jest opcją leczenia dla osób, które często chorują na zapalenie migdałków lub gardła. Jeśli w ciągu ostatniego roku pacjent miał co najmniej siedem przypadków zapalenia migdałków lub opryszczki (lub pięć lub więcej przypadków w ciągu ostatnich dwóch lat) istnieje duża szansa, że wycięcie migdałków przyniesie ulgę.

Wycięcie migdałków może również leczyć inne problemy medyczne, w tym:

 • problemy z oddychaniem związane z obrzękiem migdałków
 • częste i głośne chrapanie
 • okresy, w których przestajesz oddychać podczas snu lub bezdech senny
 • krwawienie z migdałków
 • rak migdałków

Przygotowanie do wycięcia migdałków

Konieczne będzie przerwanie przyjmowania leków przeciwzapalnych na dwa tygodnie przed zabiegiem. Ten rodzaj leków obejmuje aspirynę, ibuprofen i naproksen. Leki tego rodzaju mogą zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacji. Przed zabiegiem usunięcia migdałków pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, ziołach lub witaminach, które bierze.

Procedura usuwania migdałków

Istnieje kilka różnych sposobów na usunięcie migdałków. Jedna z popularnych metod nazywana jest “zimnym nożem (stalowym)”. W takim przypadku chirurg usuwa migdałki za pomocą skalpela.

Inną popularną metodą wycięcia migdałków jest wypalenie tkanek w procesie zwanym kauteryzacją. W niektórych zabiegach usuwania migdałków stosuje się również wibracje ultradźwiękowe (usuwanie za pomocą fal dźwiękowych).

Zabieg usunięcia migdałków zwykle trwa około pół godziny.

Bez względu na to, jaką metodę chirurgiczną wybierze lekarz, pacjent będzie pod narkozą z ogólnym znieczuleniem. Nie będzie świadomy operacji ani odczuwać bólu. Po przebudzeniu po wycięciu migdałków znajdzie się w sali pooperacyjnej. Personel medyczny będzie monitorować ciśnienie krwi i tętno, po przebudzeniu pacjenta z narkozy. Większość ludzi może wrócić do domu tego samego dnia po udanej tonsillektomii (usunięcie migdałów).

Zagrożenia podczas wycięcia migdałków

Tonsillektomia (usunięcie migdałków) jest bardzo częstą, rutynową procedurą. Jednak podobnie jak w przypadku innych operacji, istnieje pewne ryzyko związane z tą procedurą. Mogą to być:

 • obrzęk
 • infekcja
 • krwawienie
 • reakcja na znieczulenia

Zalety usuwania migdałków

 • Uwolnienie od bólu

Jedyną prawdziwą korzyść z usunięcia migdałki jest ulga od bólu, który ból gardła przynieść. Ludzie, których usunięto migdałki, często cierpią na ponad 4 ciężkie bóle gardła rocznie, co może wpływać na życie codzienne i odżywianie. Usuwając migdałki, ból gardła ustaje, a także ból podczas jedzenia i picia. To może być wystarczająca liczba profesjonalistów, aby wielu ludzi zdecydowało się na tę operację.

 • Poprawa samopoczucia

Z powodu infekcji migdałków wywołanych przez różne bakterie, organizm musi ciężko pracować, aby je zwalczać. To powoduje, że ciało czuje się wyczerpane i zmęczone, co jest bardzo nieprzyjemne. Usunięcie migdałków rozwiązuje ten problem i pozwala ludziom czuć się znacznie lepiej w codziennym życiu.

Wady usuwania migdałków

 • Krwawienie

Krwawienie jest częstym powikłaniem wycięcia migdałków. Może to być bardzo niebezpieczne, jeśli pacjent utraci zbyt dużo krwi lub krwawienie nie zostanie zatrzymane.

 • Długi czas trwania rekonwalescencji

Rekonwalescencja po usunięciu migdałków jest dość długa i może być dość bolesna. Bardzo ostry ból gardła zwykle utrzymuje się do dwóch tygodni po operacji.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here