Podpaska vs tampon

0
2171

Miliony kobiet na całym świecie co miesiąc staje przed nie lada wyzwaniem, jakim jest przetrwanie kilku dni z miesiączką. Każda z kobiet chce czuć się komfortowo i bezpiecznie – bez plam na bieliźnie czy ubraniach. W tym celu stosuje się różne środki higieniczne. Dzisiaj weźmiemy pod lupę podpaski  i tampony. Obie z tych opcji posiadają mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Wybór podpaski lub tamponu często wiąże się ze stylem życia kobiety czy obfitością okresu. Nie bez znaczenia na wybór zabezpieczenia higienicznego podczas miesiączki są upodobania co do zakładanej bielizny. Jaką historię mają podpaski i tampony? Jakie są zalety i wady stosowania tych środków higienicznych?

Rodowód podpaski – ulga i komfort dla kobiet starsza niż myślisz

Podpaska w obecnej postaci, czyli takiej, jaką znajdujemy ją na dzisiejszych półkach sklepowych, ma stosunkową niedługą historię – jej produkcję datuje się na koniec XIX i początek XX wieku. Obecnie w ofercie producentów pojawiają się między innymi: podpaski zwykle, podpaski ze skrzydełkami, które skutecznie powstrzymują wydostawanie się krwi menstruacyjnej na zewnątrz bielizny, podpaski antybakteryjne, a  nawet podpaski ekologiczne, bo biodegradowalne.

Nie oznacza to oczywiście, że podpaska jako taka istnieje tylko od trochę ponad 100 lat. Jak świat światem kobiety musiały zmagać się z menstruacją tak samo jak obecnie, natomiast w tym celu wykazywały się znacznie większą pomysłowością niż współczesne pokolenia.

Nie dziwią zatem na przykład płócienne podpaski odnajdywane w wykopaliskach archeologicznych, datowane na wieki starożytne.

W celu powstrzymania wycieku krwi menstruacyjnej na nogi, bieliznę i ubrania, kobiety stosowały różnego rodzaju podkłady, z takich materiałów jak wełna, bawełna, wata, płótno lniane, konopie, gąbki morskie, skóry, wodorosty itd. – czyli każdego dostępnego artykułu, który był w stanie absorbować krew.

Do pierwszych producentów podpasek przypominających dzisiejsze produkty należą: Johnson&Johnson (USA, 1896 r.), Kotex (1920 r.), Kleenex i Curnads. Pierwszym europejskim producentem podpasek był Hartmann-Mulpa. Należy mieć na uwadze fakt, iż podpaski tylko przypominały wyglądem współczesne następczynie. Różniły się przede wszystkim tym, że nie przyklejały się do bielizny, dlatego trzeba było przymocowywać je do bielizny w jakiś inny, pomysłowy sposób, np. przy pomocy gumek, pasów, taśm.

Pierwszymi podpaskami produkowanymi w Polsce do dziś są środki higieniczne pod nazwą Bella (kiedyś Donna).

Zalety stosowania podpasek

Wiele kobiet nie wyobraża sobie przejścia przez comiesięczną menstruację bez podpasek. Podpaski dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach – co przyczynia się do proporcjonalnego do budowy podpaski wchłaniania krwi menstruacyjnej. Do największych zalet stosowania podpasek zalicza się fakt, iż stosowanie tego środka higienicznego nie powoduje rozwoju infekcji pochwy. Podpaska wyprodukowana z materiałów wysokiej jakości nie uszkadza śluzówki wewnątrz pochwy, delikatnie przylega i nie podrażnia.

Należy pamiętać o regularnym zmienianiu podpaski, najlepiej po każdej wizycie w toalecie podczas okresu.

Nocą podczas menstruacji warto używać większych rozmiarów podpasek, ponieważ w ten sposób zapobiegniemy wydostaniu się krwi menstruacyjnej na piżamę czy na pościel.

Wady stosowania podpasek

Do największych wad stosowania podpasek podczas menstruacji zalicza się brak swobody i dyskrecji. Trudno mówić o uprawianiu wielu dyscyplin sportowych (w tym zawodowo) nosząc wciąż przesuwającą się w czasie treningu podpaskę. Nie wyobrażalne staje się również używanie podpaski w stroju kąpielowym na plaży czy basenie.

Wyjazd urlopowy w plener i podpaska to także ciężki temat. Po każdej zmianie podpaski należy podmyć okolice intymne lub przetrzeć je dokładnie chusteczkami do higieny intymnej. Krew menstruacyjna zostaje nie tylko na podpasce, ale niewchłonięta dokładnie może osadzać się („odbijać się”) w okolicach intymnych.

Niektóre podpaski zawierają plastikową, a nie bawełnianą powłokę wchłaniającą. Plastikowa opcja jest w stanie wywołać podrażnienia skóry, tak samo jak podpaski ze skrzydełkami czy perfumowane (mogą wywołać alergię).

Za rzadko zmieniana podpaska może powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu, dlatego tak ważna jest wzmożona częstotliwość jej zmiany szczególnie podczas obfitszych dni okresu.

Tampony – krótka historia

Tampony stosowane przez kobiety w celu wchłaniania krwi menstruacyjnej, to zwitek (kłąb) chłonnego materiału pochodzenia naturalnego (np. bawełna).

Rodowód tamponu sięga czasów starożytnego Egiptu. Wtedy kobiety stosowały zwitki ze zmiękczonych i zrolowanych liści papirusu.

Historia tamponu występującego pod obecną postacią sięga 1929 roku, kiedy to tampon został po raz pierwszy opatentowany. Tampon zarejestrowany został pod znakiem towarowym tampax (dzisiaj wchodzi w skład grupy Procter & Gamble).

Zalety stosowania tamponów

Tampony są dyskretnym środkiem higienicznym stosowanym przez kobiety w celu pochłaniania krwi menstruacyjnej. Tampon umieszcza się wewnątrz pochwy, co oznacza, że krew nie wydostaje się w ogóle na zewnątrz, ponieważ jest pochłaniana wcześniej, niż w przypadku stosowania podpasek.

Ze względu na miejsce użycia tamponu, nie powodują one podrażnień skóry okolic intymnych oraz powstrzymują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Tampony są niewidoczne dla otoczenia, dlatego można ich swobodnie używać uprawiając sport czy spędzając dzień na plaży lub basenie w stroju kąpielowym.

Wady stosowania tamponów

Tampony mogą powodować infekcje intymne, dlatego nie są polecane kobietom, które często cierpią na tę przypadłość.

Istnieje możliwość podrażnienia pochwy przez tampon.

Podczas bardzo obfitych miesiączek tampony mogą przeciekać, dlatego tak czy inaczej kobiety muszą ratować się wówczas podpaskami.

Wiele kobiet nie lubi aplikacji tamponu do pochwy i zdecydowanie wybiera mniej „inwazyjne” rozwiązanie, jakim jest użycie podpaski. Co więcej dotyczy to często kobiet które cierpią na wspomniane wyżej obfite krwawienia miesiączkowe – wymiana tamponu podczas takich dni musiałaby się odbywać nawet częściej niż raz na godzinę, co bywa problematyczną sprawą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here