Sporadyczna biegunka jest częstym zjawiskiem. Większość ludzi doświadcza epizodu biegunki co najmniej raz lub dwa razy w roku, trwającego kilka dni. Niezależnie od tego, czy biegunka jest tylko sporadyczna i spowodowana przez alergie lub zatrucie pokarmowe, czy występuje z powodu przewlekłej choroby, takiej jak zespół jelita drażliwego lub Crohna, dieta i biegunka są ze sobą ściśle powiązane. Dieta, którą stosujemy w codziennym życiu, ma duży wpływ na system trawienny.
Na szczęście dostępnych jest wiele pokarmów, które pomagają osobie cierpiącej na biegunkę zmniejszyć objawy tego przykrego i męczącego schorzenia. Istnieją również produkty, których należy unikać, gdy mamy do czynienia z biegunką.
Czym właściwie jest biegunka? Jaką dietę stosować przy biegunce?
Co to jest biegunka?
Biegunka to ruchy jelit, które powodują powstawanie stolców bardziej płynnych niż stałe lub mających całkowicie luźną konsystencję. Jest to powszechny problem i może występować kilka razy w ciągu roku. Biegunka zwykle trwa nie dłużej niż 3 dni.
Osoby z przewlekłymi chorobami układu trawiennego, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą częściej doświadczać biegunki.
Oprócz luźnych lub cieknących stolców, biegunka wiąże się również z innymi objawami trawiennymi, takimi jak:
- skurcze
- wzdęcia i bóle brzucha
- pilna potrzeba wypróżnienia
- nudności
- wymioty
- gorączka.
Jaką dietę stosować przy biegunce – wskazania i przeciwwskazania
Dieta osoby cierpiącej na biegunkę ma kluczowe znaczenie w leczeniu i powstrzymywaniu objawów jelitowego schorzenia. Niektóre pokarmy mogą pomóc w złagodzeniu objawów biegunki, a jedzenie innych może pogorszyć biegunkę.
Podczas wychodzenia z biegunki powinniśmy spożywać proste, łatwe do strawienia potrawy, które pomogą wchłonąć trochę wody z kału.
Osoby cierpiące na biegunkę powinny jeść bezbarwne pokarmy, ponieważ ostre lub złożone produkty mogą podrażniać jelito.
Pokarmy, które mogą pomóc w biegunce:
- płatki zbożowe, takie jak płatki owsiane lub pszenne
- kasza ryżowa
- kasza jęczmienna
- zwykły biały ryż to dobry wybór podczas biegunki, ponieważ zawiera niski poziom błonnika podrażniającego jelita
- biały chleb z mąki pszennej (ze względu na niską zawartość błonnika)
- tosty z chleba pszennego
- zupy np. jarzynowa ugotowana na drobiowym wywarze
- gotowane ziemniaki, marchew, dynia,
- gotowane mięso
- sucharki i kleik ryżowy z dodatkiem gotowanej marchewki mogą być podstawą diety
- owoce zawierające garbniki (związki chemiczne pochodzące z roślin, które działają ochronnie na błony śluzowe jelit), są to na przykład: jagody, czarne borówki, czarne porzeczki, poziomki, aronie i banany.
Powyższe produkty mogą być szczególnie pomocne w pierwszym dniu leczenia biegunki. Spożywanie wielu małych posiłków przez cały dzień może pomóc w powstrzymaniu układu trawiennego przed przepracowaniem.
Probiotyki a biegunka – czy to dobry pomysł na dietę?
Probiotyczne pokarmy, takie jak jogurt i kefir, mogą w niektórych przypadkach pomóc, ale w innych niestety drażnić układ trawienny jeszcze bardziej.
Probiotyki wspomagają trawienie, poprawiając równowagę dobrych i złych bakterii w jelitach. Jednak produkty mleczne mogą podrażniać układ trawienny, więc dla odmiany można spróbować niemlecznych źródeł probiotyków, takich jak miso lub kapusta kiszona.
Co pić podczas biegunki – dieta w dolegliwościach żołądkowych
Płyny są równie ważne w diecie osoby cierpiącej na biegunkę, co pokarmy stałe. Podczas biegunki należy pić dużo wody, szczególnie polecane jest wypicie szklanki wody po każdej wizycie w toalecie. Picie dużej ilości wody zapobiega odwodnieniu i wypłukuje wszelkie toksyny z organizmu.
Picie rosołu pomoże zastąpić utracone z powodu biegunki minerały i elektrolity. Inne źródła elektrolitów i minerałów to dla przykładu:
- woda kokosowa
- woda elektrolitowa
- napoje dla sportowców
Żywność, której należy unikać podczas biegunki
Wiele pokarmów może pogorszyć biegunkę. Obejmują one:
- Pikantne jedzenie
- Smażone jedzenie
- Nie zaleca się spożywania pokarmów bogatych w tłuszcze lub oleje.
- Słodycze i sztuczne słodziki
- Żywność o wysokiej zawartości błonnika
- cebula i czosnek
- najbardziej przetworzona, pakowana żywność
- surowe warzywa
- żywność, która produkuje gaz w jelitach, takich jak kapusta, brokuły i kalafior
- owoce cytrusowe
- tłuste mięsa, w tym sardynki, wieprzowina i cielęcina
- nabiał
Dieta podczas biegunki – czego nie pić?
Podczas biegunki szczególnie należy się wystrzegać napojów takich jak:
- alkohol
- napoje gazowane, ponieważ mogą one podrażniać układ pokarmowy i pogorszyć objawy biegunki lub przyczyniać się do innych objawów, takich jak wzdęcia i skurcze
- napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i napoje gazowane, mogą nadmiernie stymulować układ trawienny i pogorszyć objawy.
- wiele napojów sportowych zawiera elektrolity, które mogą pomóc w walce z odwodnieniem, ale niestety często zawierają one dodane cukry lub sztuczne słodziki. Woda kokosowa lub woda wzbogacona w elektrolit stanowią dobrą alternatywę.